נפלאות הבריאה

שנת העטלף: נפתחות מערות העטלפים

שנת הקורונה הייתה קשה במיוחד לעטלפים. זה התחיל בייחוס המחלה לעטלפים, עם מגמת העלייה בתחלואה עלה החשש שהאדם ידביק את העטלפים במחלת הקורונה לכן היה צורך לסגור את מערות העטלפים למבקרים.

מרגש: אמא וגור חדשים במפרץ אילת

דולפינה וגור מסוג אנקולי נצפו היום ותועדו לראשונה במפרץ אילת, מול חוף הדקל, ע"י פקח היחידה הימית עמרי עומסי. התצפית המרגשת משמחת מאוד לאחר מותו של הדולפין הזכר היחידי השבוע בריף ודולפינת הבר האנקולית (רונה) שנמצאת איתנו באילת קרוב לשנתיים.

צפו: תיעוד מלהיב של להקת דולפינים

פקחי היחידה הימית ברשות הטבע והגנים שיצאו להפלגת פיקוח דייג זכו לליווי של  להקת דולפין מצוי המונה כ 13 פרטים באזור אשקלון. הלהקה נצפתה משתעשעת בין הגלים. תוך כדי הפלגה נצפו גם שלך ויסעורים.

מרהיב: עליית מפלס הכנרת והנחלים ב"ה|צפו

מאז עליית מפלס המים נוצרה שם מעיין דלתא המחברת את הירדן, הזאכי והמג'רסה לשפך אחד גדול הנשפך לכנרת. באזור זה מקננים דגי האמנון, והדייג אסור שם החל מה 18/4 ועד 15/6. באזור צמחיה עשירה, הוא מהווה נקודות מעבר לעופות המים בנדידתם לאפריקה ובחזרה.

השקר חוגג: "האריות אצלנו צמחוניים"

הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף: גן החיות התנ"כי התחפש לנשיונל ג'יאוגרפיק באמצע היום. הילדים שהגיעו היום לגן החיות נדהמו לצפות איך אריה טורף ארנבות באמצע היום, וההורים הזדעזעו.

עם 6 רגליים: כך נולדה גורת כלבים

הגורה סקיפר נולדה עם 6 רגליים, 2 זנבות ו-2 אזורי רבייה, בין היתר. אבל כנגד כל הסיכויים, סקיפר מצליחה לתפקד כמו כל כלבלב רגיל: "אנחנו לא רואים שום סיבה לא לתת לה את הסיכוי הטוב ביותר לחיים נהדרים"

כי אראה שמיך: מיליארד גלקסיות בתמונה 1

תמונה אחת. טריליון פיקסלים. מיליארד גלקסיות: מוזמנים להסתכל מקרוב ומרחוק, ימינה ושמאלה, במפה האינטראקטיבית ולחוש את העוצמה המדהימה שבגלות כוכבים חדשים, וגם- להבין את גודלנו הזעום, בכדור הארץ, לעומת שאר החלל.

הרסני: קרחון התנתק בהרי ההימלאיה | צפו

נכון לעכשיו ידוע על 150 נעדרים באזור - וקיים חשש כבד לחייהם. תושבי האזור תיעדו את הנחשול האימתני במצלמות, רבים מהם טענו שניתן היה לראות גושי קרח עצומים במים. כעת, שר הפנים המקומי קורא לשלב את הצבא בפעולות החילוץ באזור היקס.

אטום וקרינה; האם יש בכלל בע"ח בצ’רנוביל?

לפני כמה שנים גילו מדענים באזור צ׳רנוביל עדר פרות -הוא שוחרר לטבע על ידי תושבים של כפר לובינקה שהיה באזור אסור למגורים בצ׳רנוביל. לתדהמתם של המדענים פרות הצליחו לשרוד בטבע ללא שום עזרה של בני אדם וללא טיפול וטרינרי. הן שורדות על אף הקור הקיצוני בחורף ומצליחות להגן על העדר מזאבים. מתברר גם שכל הפרות מאוד בריאות ואין להם שום סימנים של מחלות כלשהם. כמו כן, בעדר יש היררכיה מסודרת; השור שולט בעדר ולא מרחיק שורים צעירים מפני שהם עוזרים להגן על עדר, אך הם צריכים להיות רגועים ואין להתחרות בשור השולט.

כשרואים את החרמון מים המלח

החרמון מים המלח: המקום הנמוך והמקום הגבוה ביותר בישראל, באותה התמונה! "היום היה אחד מימי החורף, הנדירים כל כך בישראל, שבהם הראות הייתה טובה במיוחד. כל כך טובה, שבמהלך טיסת מיפוי בגובה 14,000 רגל מעל ים המלח ניתן היה לראות את החרמון. הפרש גבהים של יותר מ-2 קילומטר ובמרחק של יותר מ-200! מדהים"

כי ימצא חלל בקרבך: תמונות נדירות מהחלל

טלסקופ החלל האבל מציין השנה 30 שנה מאז שוגר למסלול שסביב כדור הארץ. הוא הספיק להיכנס עמוק לתוך הגלקסיה ולחזור משם עם תמונות שהדהימו את קהילת המדע ואת הציבור שנחשף אליהם, ולכבוד חגיגות העשור השלישי פרסמה השבוע סוכנות החלל האמריקנית נאס"א 30 תמונות נוספות שצילם האבל במהלך שנותיו בחלל. הטלסקופ – הקרוי על שם אדווין האבל, נבנה על ידי נאס"א בשיתוף סוכנות החלל האירופית ומותקן בתוך לוויין החג במסלול נמוך סביב כדור הארץ, בגובה של כ-589 קילומטרים. בסוכנות החלל מסרו: "התמונות צולמו במשך 30 שנות הפעילות של הטלסקופ כשהן נחקרו ועד כה לא שוחררו לעיונו של הציבור. כעת, הן עובדו ומצויות בקטלוג", מסרו בסוכנות החלל. לצד כל תמונה מצורף הסבר ואיור של האזור בשמיים בה ניתן לצפות בעצם המצולם, זאת כדי שגם חובבים יוכלו לצפות עם טלסקופים בעצמים האלו וליהנות מהיופי הרב שיש ביקום. הנה טעימה.

   12>>>