ארכיאולוגיה

כתבות אחרונות בארכיאולוגיה

ביום השמיני: ערבי נתפס עם מטבעות היסטוריות מזמן החשמונאים

בחיפוש שערכו בלשי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים, בביתו של תושב מזרח העיר, נמצאו בין היתר מטבע חשמונאי מתקופת מתתיהו אנטיגונוס מימי המאה הראשונה לפני הספירה, שעליה תבליט מנורת המקדש, טבעת חותם מתקופת המקרא שעליה כתובת בכתב עברי קדום ועוד

גן האמונה: אוהל מועד של תנועת המקויה היפנית בארץ

ירושלים היא אחת הערים העתיקות בעולם. היו בה מלכים, נביאים, דמויות תנ"כיות ועוד. לכן, יש בה מקומות רבים, נגלים ונחבאים, מעל ומתחת לפני השטח, שלא רבים מכירים. הם נחשפים מידי פעם בצורות שונות, יחד עם זאת התגלו ברחבי הארץ ממצאים על התנועה היפנית

למצוא קבר של מלך חשמונאי בגינה

ירושלים היא אחת הערים העתיקות בעולם. היו בה מלכים, נביאים, דמויות תנ"כיות ועוד. לכן, יש בה מקומות רבים, נגלים ונחבאים, מעל ומתחת לפני השטח, שלא רבים מכירים. הם נחשפים מידי פעם בצורות שונות

לא תאמינו מה התגלה בבית ביבנה

לדברי הארכיאולוגים, כנראה שהפסיפס המרהיב שימש כרצפת בית מגורים מפואר, והוא היה שייך לשכונת אמידים ששכנה בסמוך לאזור התעשייה: "לתדהמת כולנו, נתגלה שטיח צבעוני של רצפת פסיפס, שעוטר בדגמים גאומטריים"

פרויקט החילוץ של המקווה הקדום

שרידים של חווה חקלאית יהודית מתקופת בית שני (לפני 2,000 שנה), ובהם מקווה טהרה מפואר, נחשפו לאחרונה בחפירות רשות העתיקות לפני הקמת מחלף מרכזי ע"י חברת נתיבי ישראל בצומת המוביל שבגליל התחתון.

בת 3,000 שנה: התגלתה העיר האבודה

בחפירות ליד לוקסור התגלתה עיר מתקופת שלטונו של אמנחותפ השלישי. חוקרים אומרים כי מדובר בתגלית החשובה ביותר מאז מציאת קברו של תות ענח אמון. ארכאולוגים במצרים הכריזו על גילוי כ-"עיר זהב אבודה" והינה סמוכה ללוקסור.

ה' נסתר: פסוקים מהתנ"ך התגלו במדבר יהודה

גילוי היסטורי כ-60 שנה מאז התגלו בפעם האחרונה קטעי מגילה מקראית בחפירה ארכיאולוגית: במבצע אתגרי של רשות העתיקות במדבר יהודה נחשפו עשרות קטעי מגילה מקראיים מימי בר כוכבא, שלד ילדה והסל השלם הקדום ביותר בעולם

נחשפה: אחת ממגילות אסתר הנדירות בעולם

המגילה, הכתובה על עור, היא אחת העדויות הבודדות והראשונות לקהילת יהדות ספרד ופורטוגל בימי הביניים. בעיתוי חגיגי במיוחד – לכבוד חג פורים – קיבלה הספרייה הלאומית תרומה חשובה ונדירה: מגילת אסתר ספרדית הכתובה על עור בכתב יד המיוחס לקהילת יהדות ספרד מהמאה ה-15.

מתחת לבית: תושבי עילבון גילו מערכת מערות

תגלית ארכיאולוגית מתחת לבית פרטי בכפר עילבון בגליל התחתון הפכה לזירת שוד עתיקות: מערכת מערות מהתקופה הרומית (לפני כ-2000 שנה), שככל הנראה שימשה כמחסן וכאורווה לאורך מאות שנים, נחשפה בסתר מתחת לביתם של תושבי הכפר. הגילוי נוצל לחיפוש הרסני אחר עתיקות תוך ניפוץ אבני המערה הקדומות וניסיון בזיזת הממצאים העתיקים.

בית שני: המקום שממנו הגיע המידע על התק'

אתר מערות הקומראן שוכן למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה, המתנשא מעל חופי ים המלח. במאה ה-2 לפנה"ס התיישבו במקום בני כת המדבר, כותבי המגילות הגנוזות הנחשבות לממצא הארכיאולוגי החשוב ביותר שהתגלה במאה ה-20, מהם ניתן ללמוד על אורח החיים מצית הדמיון של תושבי קומראן הקדמונים.

מזעזע: ערבים הורסים את המזבח בהר עיבל

"אנחנו טוחנים את האבנים מהמזבח בהר עיבל בשביל הכביש גישה ליישוב". כך באין מפריע הרשות הפלסטינית הרסה את האתר הארכיאולוגי מזבח יהושע - והשתמשה בשרידיו כחצץ לסלילת כביש. ככה, אחד אחרי השני, נהרסים פה אתרי מורשת יהודיים כמעט באין מפריע.

הידעת? - איך התלבש דוד המלך?

מחקר פורץ דרך: ארכיאולוגים חשפו פיסות אריג צבועות בצבע הארגמן המלכותי מתקופת המלכים דוד ושלמה. החוקרים: "הצבע מיד משך את העין שלנו, אבל לא האמנו שמצאנו ארגמן אמיתי מתקופה מוקדמת כל כך".

נוכל בעתיד ליהנות ממצאי ההיסטוריה שלנו?

מרדפים אחרי שודדים, איסוף מודיעין, מארבים מאתגרים בשטח, והרבה, הרבה, עתיקות. זו רק טעימה קטנה משגרת יומם הסוערת של אנשי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. איך נלחמים בתופעה רחבה, הפוגעת בהיסטוריה ובמורשת של כולנו לשם בצע כסף? כמה מקרי שוד התרחשו בישראל במהלך השנה האחרונה? מהן ההשלכות של כל הגנבות? והאם הן מזיקות לנו?

מרגיז: הפכו אתר קדום וקדוש לבית מגורים

משפחה ערבית פלשה לאתר ארכיאולוגי בצפון השומרון והפכו אותו לבית מגורים. בתנועת רגבים פנו למנהל האזרחי, בדרישה לסילוק מיידי של הפולשים. האתר משמר את השם המקראי 'פרש' (מצאצאי מנשה) ואת השם התלמודי 'כפר פרשאי'. באתר התגלו לאורך השנים שרידי יישוב גדול מתקופת הברזל, התגלו בו שרידים כמו מקווה טהרה מערות קבורה ומערכות תת קרקעיות מימי בית שני, ועוד.

מערה בת 1500 נגלתה מתחת לגן שעשועים

לפני 14 שנה התקבלה ידיעה לרשות העתיקות על רח' רחל אימנו בירושלים ברשות לפיה החול שבארגז החול במגרש המשחקים נבלע בבטן האדמה. בבדיקה שערך אז ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג רשות העתיקות, התברר שארגז החול בנוי על גבי מאגר מים. בעקבות הגילוי, תועד המקום בצלילה ע"י הארכיאולוג ד"ר עוזי דהרי והמהנדס עופר כהן מרשות העתיקות, שירדו אל המאגר ומיפו אותו בעת שהיה מלא במים.

התגלה נר של חנוכה מתקופת החשמונאים

נר שמן תמים מסוף תקופת החשמונאים (בן כ-2,000 שנה) שהשתמר בשלמותו התגלה בחפירות הארכיאולוגיות שמקיימת רשות העתיקות בעיר דוד שבגן הלאומי סובב חומות ירושלים. "מדובר בין היתר על שימושים בטקסיים דתיים כמו נרות שבת ונרות חנוכה."

   1234>>>