מקווה משנת 1492 התגלה מתחת לכנסייה
(צילום: רשות העתיקות)

ארכיאולוגיה

מקווה משנת 1492 התגלה מתחת לכנסייה

תגלית של כתובת בעברית שחקוקה על הקיר במרתף כנסיית סן פיליפו אפוסטולו בעיר סירקוזה שבסיציליה מלמדת על חיי הקהילה היהודית המקומית בשנת 1492 תחת השלטון הספרדי

   
מקווה משנת 1492 התגלה מתחת לכנסייה
(צילום: רשות העתיקות)
אא

תגלית של כתובת בעברית שחקוקה על הקיר במרתף כנסיית סן פיליפו אפוסטולו בעיר סירקוזה שבסיציליה מלמדת על חיי הקהילה היהודית המקומית בשנת 1492 תחת שלטון ספרדי.

באירופה של ימי הביניים, מקוואות הטהרה נבנו מתחת לפני הקרקע במפלס מי התהום. הם היו מורכבים מגרם מדרגות ארוך שמוביל אל בריכת טבילה קטנה.

הבריכה שהתגלתה מתחת לכנסיית סן פיליפו ממוקמת 14 מטר מתחת לפני השטח מתחת מדרגות לולייניות שחצובות בסלע גיר. מתברר שמי התהום, ששימשו לטבילת נשים נשואות בעניין "שבעה נקיים" מדי חודש, זורמים עד היום לתוך הבריכה בתחתית גרם המדרגות.

הכתובת חקוקה על קיר גרם המדרגות והיא מכילה שתי מילים: "אשר חפץ". ככל הנראה, מדובר בשמו של חבר בקהילה היהודית בימי הביניים.

ד"ר יונתן אדלר, ארכיאולוג ומרצה בכיר באוניברסיטת אריאל שבשומרון המתמחה בחקר מקוואות טהרה מהעת העתיקה ומימי הביניים מספר: "התגלית הזאת מספקת לנו ראייה משכנעת כי המתקן אשר נמצא מתחת לכנסייה שימש את הקהילה היהודית המקומית כמקווה טהרה בתקופה שקדמה לגירושה בשנת 1492".

טבילה במקווה בזמן הקורונה: "מי שתעשה זאת תזכה לברכה". צפו

(צילום: רשות העתיקות)

עוד כתבות שיעניינו אותך