האצבע של עוג מלך הבשן, מגרש הרוסים, 1881
האצבע של עוג מלך הבשן, מגרש הרוסים, 1881 (צילום: רשות העתיקות)

ארכיאולוגיה

ממצא מדהים ליד חצר סרגיי: "אצבע עוג מלך הבשן"

ירושלים היא אחת הערים העתיקות בעולם. היו בה מלכים, נביאים, דמויות תנ"כיות ועוד. לכן, יש בה מקומות רבים, נגלים ונחבאים, מעל ומתחת לפני השטח, שלא רבים מכירים. הם נחשפים מידי פעם בצורות שונות. אספנו חמישה מיוחדים מהם:

   
האצבע של עוג מלך הבשן, מגרש הרוסים, 1881
האצבע של עוג מלך הבשן, מגרש הרוסים, 1881 (צילום: רשות העתיקות)
אא

האצבע של עוג מלך הבשן נמצאת ב... מגרש הרוסים

ממש ליד חצר סרגיי (מקום מדהים בפני עצמו שנמצא ממש במרכז העיר, כדאי לקפוץ),בין בית המעצר של המשטרה, ובית משפט השלום במגרש הרוסים, נמצא מאחורי גדר לבנה מוארכת אחד הממצאים המפתיעים בעיר. מדובר בעמוד אבן ארוך במיוחד ששכוב על הארץ, שלא בדיוק ברור מה הוא עושה שם או מה היה התפקיד שלו.אורך העמוד הוא כ-12 מטרים, הקוטר הממוצע שלו מגיע ל-1.75 מטרים והמשקל שלו משוער כ-60 טונות.

בגלל הגודל העצום שלו נתנו לו החוקרים את השם המקורי "אצבע עוג מלך הבשן", על שמו של המלך גדול הממדים שכולנו מכירים מהתנ"ך שהוא זה שנלחם עם בני ישראל בכניסה לארץ כמו שמתואר בספר במדבר ובדברים. על פי המדרש, עוג הוא היחיד חוץ מנוח ומשפחתו ששרד את המבול והוא תואר במדרשי האגדה כענק כביר.

ההשערה היא שהעמוד נחצב לצורך בית המקדש השני בתקופת הורדוס. מה שמחזק את הסברה הזאת הוא קיומה של מחצבה קדומה מתקופת בית שני שנמצאה סמוך לאתר. כנראה שהעמוד נסדק בזמן העבודה, והחוקרים משערים שמהסיבה הזאת הוא הושאר במקומו.

אגב, בירושלים התגלו עוד שני עמודי אבן דומים נוספים, בשכונת מחנה יהודה, והפרט הזה רק מגביר את הסקרנות.

עוד כתבות שיעניינו אותך