סמוך למקום המקדש: ילדה גילתה מטבע כסף נדיר בן 2000 שנה
(צילום: יניב ברמן, עיר דוד ורשות העתיקות)

ארכיאולוגיה

סמוך למקום המקדש: ילדה גילתה מטבע כסף נדיר בן 2000 שנה

את המטבע, שהגיע מ"דרך עולי הרגל" בעיר דוד, גילתה ליאל קרוטוקופ מפתח תקווה. החוקרים סבורים, כי המטבע שנחשף, הופק מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש השני

   
סמוך למקום המקדש: ילדה גילתה מטבע כסף נדיר בן 2000 שנה
(צילום: יניב ברמן, עיר דוד ורשות העתיקות)
אא

במהלך סינון עפר ארכיאולוגי שהגיע מחפירות רשות העתיקות בעיר דוד התגלה המטבע על ידי ליאל קרוטוקופ, בת 11 מפתח תקווה. החוקרים סבורים כי הוא הופק מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש השני, וייתכן כי הוטבע על ידי אחד מכוהני המקדש.

המטבע התגלה בעפר שהגיע מחפירות ארכיאולוגיות שמנהלת רשות העתיקות ב"דרך עולי הרגל", בגן לאומי עיר דוד. "מדובר בממצא נדיר, שכן מתוך אלפים רבים של מטבעות שהתגלו עד היום בחפירות ארכיאולוגיות, רק כ-30 מטבעות הם מטבעות עשויים כסף, מתקופת המרד הגדול", מסביר ד"ר רוברט קול, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות.

המטבע נתגלה בעפר שהגיע מחפירות ארכיאולוגיות שמנהלת רשות העתיקות ב"דרך עולי הרגל", בגן לאומי עיר דוד. לדברי הארכיאולוג ארי לוי, ממנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "על הרחוב הזה, שחיבר בין בריכת השילוח שבדרום עיר דוד להר הבית שבצפון, והיווה את הרחוב הראשי של ירושלים בתקופת בית שני, צעדו אלפי עולי הרגל בדרכם אל המקדש. אין ספק שהתקיימה כאן פעילות מסחר ענפה מאד. על כך, מעידים המשקולות ומטבעות הברונזה הרבים שמצאנו כאן. אבל למצוא מטבע מרד מכסף טהור, זה בהחלט מיוחד ומרגש".

ד"ר קול מעריך, כי הכסף שממנו נוצר המטבע, הגיע מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש, וכי הוא הוטבע ברחבת הר הבית - ייתכן שעל ידי אחד הכהנים, שפעל בתיאום עם מנהיגי המורדים וסייע להם. לדבריו, "מדובר בכסף באיכות גבוהה מאד. איפה עוד אפשר היה למצוא כסף בכמות כזו ובאיכות גבוהה כזו באותם ימים? רק בבית המקדש. אם כן, אנחנו יכולים לומר בזהירות, כי המטבע הזה, הוא, ככל הנראה, אחד הפריטים היחידים שאנחנו יכולים להחזיק כיום, שמקורם בבית המקדש עצמו".
(צילום: יניב ברמן, עיר דוד ורשות העתיקות)

"כולם מכירים את שער טיטוס ברומא ואת תיאורי השלל שנלקח מבית המקדש אשר מופיעים עליו, אבל לא רבים מכירים את הכתובת העתיקה שחשף החוקר (ג'זה אלפלדי Géza Alföldy),ממנה אפשר ללמוד על עתודות הכסף העצומות שהיו בבית המקדש". מוסיף ד"ר עמית ראם, מנהל מרחב ירושלים ברשות העתיקות. "כתובת זו, גילתה שהקולוסיאום הנודע שכולנו מכירים ברומא, נבנה ע"י הרומאים משלל בית המקדש שנבזז מירושלים. כך נכתב בה: "הקיסר אספסיאנוס (שלצד בנו טיטוס, דיכאו את מרד היהודים והחריבו את המקדש) ציווה את בניית האמפי תיאטרון החדש הזה (קולוסאום) מחלקו בשלל". נסו לתאר לעצמכם את היקף השלל ואת כמויות הכסף שמצאו הרומאים במחסני בית המקדש".

במסגרת החפירה, נשלח העפר הארכיאולוגי לסינון רטוב בגן לאומי עמק צורים, ומי שזכתה לגלות את הממצא היא הילדה ליאל קרוטוקופ, בת 11 מפתח תקווה, שהגיעה עם הוריה ועם אחותה לפעילות הסינון. "שפכנו את הדלי עם העפר על המסננת, ותוך כדי שסיננו את האבנים שהיו בתוכו, ראיתי משהו עגול". כך תיארה הילדה את הרגעים המרגשים של חשיפת הממצא הנדיר. "בהתחלה לא ידעתי מה זה, אבל זה היה נראה שונה מכל שאר האבנים. אבא שלי הביא את זה לאחת העובדות, והיא הראתה את זה לארכיאולוג. הוא הסתכל על זה ואמר שזה מטבע מכסף שצריך לעבור ניקוי. מאוד התרגשתי".

הילדה תיארה: "כשהגעתי לעמק צורים חשבתי שבטח יש בדליים מטבעות פשוטים, אבל לא חשבתי שאני אמצא בעצמי מטבע, ובטח שלא מטבע כזה נדיר מכסף טהור. היה לי מזל שהצלחתי לגלות את זה, אבל אני רוצה גם לומר תודה רבה לאחותי כי היא בחרה את הדלי שסיננו, ואם היא לא הייתה בוחרת דווקא את הדלי הזה, כנראה שלא הייתי מוצאת את המטבע".

עוד כתבות שיעניינו אותך