פסח

כתבות אחרונות בפסח

איך עושים ביעור חמץ בבית?

ביעור חמץ היא בדיקה שתיקנו חכמינו ז"ל, והיא נוספה למנהג של בדיקת חמץ. העניין לבער את החמץ הוא בא מכיוון של הידור המצווה - בו כל אדם צריך לבער את החמץ מקרבו. איך עושים ביעור חמץ בבית?

איך עושים בדיקת חמץ במשרד?

בדיקת חמץ היא בדיקה הנעשית לאור הנר בערב י"ד ניסן, לילה לפני ליל הסדר. את הבדיקה נהוג לעשות ברחבי הבית וכן לקרוא את נוסח הברכה המיועדת. את עשר החתיכות שמפזרים בבית שורפים יום למחרת בביעור חמץ. האם יש צורך לנקות גם את המשרד בו אנו עובדים וכיצד עושים בדיקת חמץ במשרד?

ערב י"ד ניסן: איך עושים בדיקת חמץ ברכב?

בדיקת חמץ היא בדיקה הנעשית לאור הנר בערב י"ד ניסן, לילה לפני ליל הסדר. את הבדיקה נהוג לעשות ברחבי הבית וכן לקרוא את נוסח הברכה המיועדת. את עשר החתיכות שמפזרים בבית שורפים יום למחרת בביעור חמץ. אך כיצד יש לעשות בדיקת חמץ ברכב?

מדוע קשים הפרנסה והזיווג כקריעת ים סוף?

שביעי של פסח, הוא הזמן בו ה' יתברך קרע את הים לשניים - ועם ישראל חצה ועבר את הים. למעשה, עם ישראל האמין באמונה תמימה כי הקב"ה עתיד לגאול אותם. אך קודם היה עליהם למעשה "דבר אל בנ"י וייסעו". הרב מנחם וייס בסגולה מופלאה לליל שביעי של פסח

שביעי של פסח: סגולה מיוחדת לזיווג ולפרנסה "אני מבטיח לכם"

החג השני של פסח, נקרא 'שביעי של פסח'. בזמן זה ראו בני ישראל כי הקב"ה מצווה על הים לפלוט את המצרים שרדפו אחריהם. כאות תודה להצלתם - מתחילים עם ישראל להלל את ה' ושרים את השירה הידועה 'שירת הים'. הרב יצחק בצרי בסגולה נפלאה לזיווג ולפרנסה בליל שביעי של פסח

שמחת החג המרכזית: מיטב הזמרים היום ב-20:00 | שידור חי

"ושמחת בחגך": היום (ד') י"ט ניסן, 20.4.22 למניינם, תתקיים שמחת חג מרכזית באולם הספורט של בית שמש, רח' נחל שורק 12, עם מיטב הזמרים: המלחין והמנגן בנצי שטיין, היוצר אהרן ראזל, הזמר קובי גרינבוים ומקהלת 'נשמה'. | שידור חי יתחיל בע"ה ב-20:00

כיצד פגעה מכת שחין במצרים ומדוע?

לפני צאתם ממצרים של בני ישראל - חווה העם המצרי וכן ישראל בתוכם את עשר המכות. המכה השישית הייתה שחין. העם המצרי נאלץ להתמודד עם מגפה קשה מנשוא שתרופה לא הייתה לה. גם אם ניסו להתגרד - פצעיהם הפכו למוגלתיים ויורקי דם. מה היו ההשלכות שלה? 3,334 שנים ליציאת מצרים (מוערך)

כלכלת מצרים נופלת: המשמעות של מכת דבר

לפני צאתם ממצרים של בני ישראל - חווה העם המצרי וכן ישראל בתוכם את עשר המכות. המכה הרביעית הייתה דר. המצרים נאלצו לראות את כלכלת ארצם נופלת אל מול עיניהם. מהי מכת דבר? וכיצד היא שיתקה את כלכלת מצרים? 3,334 שנים ליציאת מצרים (מוערך)

כל כינה בגודל של ביצה: מאחורי הקלעים של מכת כינים

לפני צאתם ממצרים של בני ישראל - חווה העם המצרי וכן ישראל בתוכם את עשר המכות. המכה השלישית הייתה כינים - בארץ מצרים היו כ-14 סוגי כינים, גדולות וקטנות, וחלקן בגודל של ביצת תרנגול. וכן על תודעת החרטומים שהתחילה להשתנות והנסיגה שלהם מפעולה מונעת. 3,334 שנים ליציאת מצרים (מוערך)

צפרדע קסמים: הפלא שהרס מדינה שלמה

לפני צאתם ממצרים של בני ישראל - חווה העם המצרי וישראל בתוכם את עשר המכות. המכה השנייה בסדר הייתה צפרע - מיליוני צפרדעים השתלטו על אדמת מצרים. כיצד נוצרה מכת צפרדע? ומה הקשר הישיר בין מכת צפרדע למכת כינים? 3,334 שנים ליציאת מצרים (מוערך)

10 המכות: המסר המבעבע של מכת דם

לפני צאתם ממצרים של בני ישראל - חווה העם המצרי וכן ישראל בתוכם את עשר המכות. המכה הראשונה הייתה דם - אשר שטפה את כל מצרים בריח המחניק ו'מתכתי'. מה היה קרה במכת דם? ומה ניתן ללמוד ממנה גם היום? 3,334 שנים ליציאת מצרים (מוערך)

סגולות לשביעי של פסח 2023

שביעי של פסח חל ב-12.4.23 למניינם: מהו שביעי של פסח? מה מיוחד בו? ואילו סגולות נועדו במיוחד עבור אותו היום? הרב אדיר עמרוצי עם התשובה | סגולות שביעי של פסח 2023

קינואה בפסח: כן או לא?

קינואה מגיעה מתוך זרעים של צמח: האם קינואה אסורה למאכל בפסח לכולם, או רק למי שאיננו נוהג לאכול קטניות? וכן ההבדל בין אשכנזים לספרדים

6 עובדות על שביעי של פסח

המנהגים בשביעי של פסח: סעודת משיח, שירי ליל הסדר וטיש נעילת החג. כך למשל - סעודת משיח היא סעודה שמקיימים בחסידות חב"ד ליובאוויטש לקראת צאת היום האחרון של חג הפסח (בארץ ישראל בשביעי של פסח, כ"א בניסן, ובחו"ל באחרון של פסח, כ"ב בניסן, שם מוסיפים יום טוב שני של גלויות).

מרגש: ארז יחיאל כפי שלא שמעתם מעולם

הזמר ארז יחיאל בסרטון מיוחד לערוץ 2000 ולחג הפסח מסביר לצופים את משמעות החג: "בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל בעזרת השם עוד השנה". בסיום מברך הזמר את צופי ערוץ 2000 ומרגש עם 'שמע ישראל'. צפו

דבריו הנוראים של רשב"י במעלת ליל הסדר

ליל הסדר זהו יום ההולדת של עם ישראל. אנחנו מספרים בהגדה של פסח את מה שקרה לנו ובסוף מודים לקדוש ברוך הוא על הניסים. כך אנחנו אומרים בתפילה: "אתה בחרתנו מכל העמים אהבת אותנו ורצית בנו ורוממתנו מכל הלשונות וקידשנו במצוותיך". יש כאן למעשה הודאה ותודה לבורא על עצם זה שהוא אוהב אותנו, שהוא בחר בנו. זאת זכות עצומה. אומר הזוהר הקדוש שבכל מקום שבו משפחה יושבת ועושה את ליל הסדר, הקדוש ברוך הוא ממש נמצא שם. לא משנה היכן: בדימונה, בתל אביב, בניו יורק, לונדון, מקסיקו וכו' זה דבר מדהים. הקדוש ברוך הוא ממש שותף עם עם ישראל בליל הסדר שבו אנחנו חוגגים למעשה את אהבתו אלינו ומודים ומשבחים על כל הטוב.

סגולה נדירה מהקדמונים לליל הסדר

הרב מנחם וייס על הפסוק שאנחנו אומרים בהגדה בליל הסדר: "ונצעק אל ה' אלוהינו וישמע ה' את עניינו ואת עמלינו ואת לחצינו". כותב הרב אלימלך בידרמן שליט"א מגדולי המשפיעים, שבשם קדמונים, יש למאות ולאלפים סיפורי ניסים על הישועות שקרו בעקבות אמירת הפסוק הזה בכוונה גדולה תוך תפילה על מה שהאדם צריך. הישועות פשוט מתרחשות. לכן כדאי וראוי לכוון בשעת אמירת הקטע הזה, כדי שנזכה לישועות ולגאולה, כל אחד לפי מה שהוא צריך.

הרבי מסלנט: עד כמה צריך להקפיד בפסח?

אבי תנועת המוסר, רבי ישראל מסלנט, היה הולך כל שנה ומשתתף בעצמו באפיית המצות. שנה אחת לא עלה הדבר בידו. לכן הוא שלח את תלמידיו. רגע לפני, הם שאלו אותו כל איזה דברים כדאי לשים לב, במה לדקדק, אילו חומרות ישנן וכו' . רבי ישראל הביט בהם ואמר: אלו דברים חשובים, אבל שימו לב אל מי שמכינה את המצות שלא תצטערו אותה. היא אלמנה. גם אם היא עושה דברים לאט, הכי חשוב זה לשמור על כבודה, יותר מהכל. וזה הלקח שעלינו ללמוד מפסח: יש בחג הרבה חומרות אבל צריך להשים לב גם אל חברינו שחלילה לא נפגע בהם בצורה כזו או אחרת | צפו במסר החשוב מאת הרב אליעזר קפלן

אל תפספסו את סגולת האפיקומן: "כל השנה"

מעלת האפיקומן: הגאון המקובל הרב יצחק בצרי מספר על הסיור שערך בצפון ליד מוצבי צה"ל החשופים מול חיזבאללה ועל סגולה מיוחדת - חלק מהאפיקומן שכדאי לשמור וללכת עם זה בכיס במהלך כל השנה. לוקחים חצי ממצת האפיקומן וזה בבחינת ליל שימורים, לילה של שמירה, לכל השנה כולה | צפו

רוצים להתחתן? סגולות לליל הסדר מהרב לוי

סגולה לפרנסה טובה ולזיווג: חג הפסח לפי האר"י על פי תורת הקבלה ועל פי חז"ל זה חג הפרנסה שבו נידונים על התבואה ומי שרוצה שיהיה כסף ושתהיה ברכה ושילך לדברים טובים זוכים לזה על ידי סידור הקערה בליל הסדר. בדף הראשון של ההגדה יש צילום של סדר הקערה: כרפס, חסה, ביצה, זרוע, 3 מצות. הבעל צריך לסדר את זה. המקובלים אומרים שהקערה זה סוד המלכות ושזה מוריד שפע גדול לאדם.עושים את זה השנה כשיוצאת השבת אז צריך להכין את הקערה. סגולה לרווקות ולרווקים שיזכו להתחתן עוד השנה- הרב אהרון קוטלר אומר שאחרי ברכת המזון שאומרים הלל ופותחים את הדלת אחרי הכוס השלישית בשפוך חמתך, כל בחורה תאמר ותתפלל שהיא רוצה להיות כלה. חתן אותיות נחת.

הרב עמנואל מזרחי בסגולות נפלאות לפסח

הרב עמנואל מזרחי בסגולה לליל הסדר: המקובלים אומרים כמו שליל הסדר ייראה אצלך כך תיראה כל השנה. בדף שכתב הרב יש סגולות מרתקות ונפלאות, ומהצד השני - הלכות הסדר כסדרו כדי לדעת כיצד לפעול בלילה הקדוש. "הזוהר אומר שקמחא דפסחא לעניים מאיר את המזל וגם יש מצווה לשמח את האישה עם תכשיטים, לילדים ממתקים ולך בשר ויין"

מה השתנה בעת עליית הנאצים? הרב עונה

בשנת תרצ"ט, במלחמת העולם השנייה, יושבים אב ובנו בליל הסדר. ההפצצות מסביב, המלחימה בעיצומה, הנאצים כובשים שטחים נרחבים והבן שאל: "האם אתה יכול להבטיח לי ששנה הבאה נחגוג גם את ליל הסדר ולשאול מה נשתנה?" אך האב לא היה יכול להבטיח לבנו הקטן. למרות זאת, אחרי כמה שבועות הילד שאל: "האם אני אוכל לשאול מה נשתנה ואת הקושיות?" וגם הפעם - האב נשאר דומם, לא ידע מה לענות. לאחר כמה ימים האבא אמר: העם היהודי תמיד ישאל את השאלות האלו בוודאות, וגם בעוד כמה שנים. כל עוד הקב"ה יחד עם ישראל רק אז נוכל לחגוג | הרב יהונתן ענבה במסר מצמרר

מצה טוב: סגולות נדירות באכילת מצה

בעת האכילה ראוי לכוון לקיים את הציווי 'שבעת ימים מצות תאכלו', שאוכלים המצות זכר ליציאת מצרים, לכוון לעשות רצון אבינו שבשמים, ולזכור על ידי האכילה את הניסים שעשה עמנו בהוציאנו ממצרים.

"במה אברכך": הברכה הנדירה, פעם בשנה

ברכת האילנות היא ברכה נדירה, הנאמרת פעם אחת בשנה, בימי חודש ניסן. הברכה מסוגלת ליראת שמים, ומהווה תיקון לנשמות ישראל המגולגלות בצומח. הזוהר: "לא יתעצל במצווה זו, אשר היא קלה בעיני ההמון, ולא ידעו ולא יבינו כי רבה היא"

הצצה ל’הגדת פראג' שהודפסה לפני 500 שנים

מדובר בהגדה של פסח שיצאה לאור בפראג בשנת 1556. קדמה לה הגדה ידועה אחרת שהודפסה בשנת 1526. האלמנטים בהגדה הראשונה נמצאים גם בעותק שהודפס 30 שנים מאוחר יותר, ולמעשה אלו האיורים והאלמנטים שמאז ועד היום משפיעים רבות על הגדות הפסח שהודפסו אחר כך לאורך מאות השנים.

   12345>>>