הערכה מחודשת: עציצים שאתם מגדלים בבית עלולים להרע למצב הרוח
(צילום: Trong Nguyen/shutterstock/Jaromir Chalabala)

יהדות

מפתיע: עציצים שאתם מגדלים בבית עלולים להרע למצב הרוח

מגדירים עצמכם כהורגים סדרתיים של צמחים? מתקשים לבחור צמח שיהיה קל לגדל ולא ימות מהר? מרגישים תחושת דיכאון וסטרס? יכול להיות שזה קשור לצמחים שאתם מגדלים. המדריך המלא

   
הערכה מחודשת: עציצים שאתם מגדלים בבית עלולים להרע למצב הרוח
(צילום: Trong Nguyen/shutterstock/Jaromir Chalabala)
אא

צמחים ועציצים מעניקים יופי, אסתטיקה ותחושה של חיות ורעננות בבית. לאחרונה הפך גידול של עציצים בבית הפרטי לטרנד: רבים מוצאים לעצמם תעסוקה מעניינת ומרגישים תחושת שליחות לדאוג למשהו מסביבם ולהרגיש תועלת.

בנוסף לכך הבונוס הגדול שמקבלים הוא בית פורח בניחוחות וממלא את הסביבה בצבעים מרהיבים, דבר שיכול להעניק חיות ורוממות לנפש. ועל אף זאת, חוקרים מאוניברסיטת רדינג בבריטניה טוענים כי ישנם מקרים בהם גידול צמחים מסוימים עלול דווקא להרע למצב הרוח שלכם ולהקשות עליכם מבחינה נפשית בהתמודדות מול אתגרי החיים.

במחקר שנעשה נבדקו 12 סוגי צמחים מוכרים ונפוצים והשתתפו בו מעל 500 אלף אנשים. המחקר הוביל לכמה מסקנות: בני אדם אוהבים באופן כללי לגדל עציצים ומרגישים שמחים בקרבתם בייחוד אם מדובר בעציצים יפים.

לעומת זאת אם ייכשלו בגידול העציץ והוא ימות, סיכוי גבוה שנוצף בתחושת כשלון ומועקה שיורידו את מדד מצב הרוח הנפשי שלנו. אחת החוקרות באוניברסיטה טענה כי עדיף לבחור בצמח שמרגישים חיבור גדול יותר אליו ובעקבות כך נחוש תחושת שמחה ורווחה פנימית. מסקנה נוספת אליה הגיעו החוקרים היא שכדאי לבחור בצמחים יפים יותר שמושכים את העין וקלים לגידול ולתחזוקה.

המלצות לצמחים ספציפיים? החוקרים סיפרו כי צמחים ירוקים שעליהם צפופים כגון תאנה בוכייה או מונטסרה עשויים להשפיע בצורה חיובית על המצב הנפשי, בעוד שעציצי דקל עם עלים נבולים, גרמו לתחושת אי שקט ולחץ פנימי. עוד המליצו החוקרים על צמחים שיחסית קל לגדל כמו צמח הזמיה.

עוד כתבות שיעניינו אותך