"גם אם המוח שלך סתום": הסיבה של רבי עקיבא לשוב וללמוד תורה
(צילום: באדיבות המצלם)

גדולי ישראל

"גם אם המוח שלך סתום": הסיבה של רבי עקיבא לשוב וללמוד תורה

המעלה הגדולה של רבי עקיבא: הרב יאשיהו פינטו מסביר כיצד רבי עקיבא שהיה רועה צאן פשוט, עני מרוד, הלך ללמוד עם בנו תורה. כשראה שהלימוד קשה מדי, נפל לייאוש וחזר לרעות את צאנו. אך מה גרם לרבי עקבי להתפקח, לשוב ללמוד תורה וכך להגיע ולעלות? להיות אחד מגדולי ישראל?

   
"גם אם המוח שלך סתום": הסיבה של רבי עקיבא לשוב וללמוד תורה
(צילום: באדיבות המצלם)
אא
(צילום: באדיבות המצלם)

אבנים שחקו מים

אשתו של רבי עקיבא הפצירה בו ללמד תורה. הלך רבי עקיבא בגיל ארבעים (לערך) עם בנו ללמוד את ה-א"ב,  הוא ניסה ללמוד אך היה קשה הבנה מפאת גילו. חזר רבי עקיבא לביתו שבור על כך שלא הצליח ללמוד את הא"ב וביקש מאשתו לא לדוחק בו ללמוד תורה כי הוא לא מצליח.

אשתו הייתה טובה וחכמה לא דחקה בו ללמוד תורה ואמרה לו שגם אם ילמד תורה מעט מעט זה יהיה בסדר. היא לא כעסה על כך שלא הצליח ללמד תורה כמו שהבטיח.

רחל ורבי עקיבא היו עניים מרודים בקשי היה להם דבר מאכל. רבי עקיבא היה רועה צאן, בזמן זה כשהוא מהלך עם צאנו הוא מבחין בסלע ענק וישנם טיפות קטנות שזולגות על הסלע, טיפה אחר טיפה. אמר רבי עקיבא לעצמו סלע ענק, אפילו טיפות מים קטנות יוצרות חור בסלע. דומה הדבר לראשי וללבבי, התורה תטפטף עליהם מעט מעט ותכנס לתוך לבי וראשי.

לאחר מכן הלך רבי עקיבא שוב חזרה לישיבה ללמוד תורה.

על זה אמרנו מה שאברהם אבינו אמר למלאכים "ייקח נא מעט מים ורחצו רגליכם אחר תעברו", אברהם אומר תלמדו כרבי עקיבא - קחו מעט מים, טיפה אחר טיפה והיא תיצור חור באבן.

אם תיקח את התורה ותלמד אותה גם כאשר הראש והלב חתומים וסתומים היא תטפטף, ובסופו של דבר הלב וראש יפתחו, והאדם יבין וילמד תורה ויגיע לכל ההשגות הגדולות.

עוד כתבות שיעניינו אותך