סיאנס ביהדות: האם מותר לעשות סיאנס ביהדות?
סיאנס ביהדות: האם מותר לעשות סיאנס ביהדות? (צילום: Kittyfly/shutterstock)

מיסטיקה וקבלה

מלחיץ: זה סוג הסיאנס שקיים ביהדות

ידוע על סיאנס שקיים באומות העולם המתבצע ע"י כוחות הטומאה. תתפלאו לשמוע על סוג הסיאנס שקיים גם ביהדות, המכונה 'העלאה באוב'. האם מותר לעשות סיאנס ביהדות? והאם ישנו אזכור לכך בכתובים? התשובה בפנים

   
סיאנס ביהדות: האם מותר לעשות סיאנס ביהדות?
סיאנס ביהדות: האם מותר לעשות סיאנס ביהדות? (צילום: Kittyfly/shutterstock)
אא

האם סיאנס קיים ביהדות? נזכיר כי סיאנס זה למעשה תקשור עם נשמות נפטרים מעולם האמת. בגמרא יש סיפור מעניין על סיאנס שעשה אונקלוס (תרגום אונקלוס) - שהיה בן אחותו של טיטוס השר הרומאי (שכידוע שרף את בית המקדש).

אונקלוס התגייר והפך לתלמיד גדול ולאחד מן התנאים הגדולים. כשרצה אונקלוס להתגייר, הוא העלה את טיטוס באוב – עשה סוג של סיאנס ושאל אותו מי חשוב בעולם שבו הוא נמצא לאחר שנפטר, כלומר איזו אומה נמצאת בצמרת בעולם הבא. השיב לו טיטוס שישראל – עם ישראל, זה עם של הקב"ה והם החשובים ביותר.

המשיך אונקלוס ואמר לטיטוס כי הוא רוצה להתגייר ולהיות חלק מן העם היהודי. השיב לו טיטוס כי הוא לא יצליח מפני שיש הרבה דרישות / מצוות שצריך לקיים כיהודי ושכדאי לו להישאר גוי. המשיך טיטוס והציע לאונקלוס להילחם בעמ"י ולקבל מנהיגות, להפוך להיות ראש לעם.

שאל אותו אונקלוס מהו גזר הדין שלו בעולם האמת, הרי הוא שרף את בית המקדש, איך אומר שעמ"י הם החשובים ביותר? השיב לו טיטוס כי מה שפסק לעצמו בעולם הזה, כך נוהגים איתו בעולם הבא. הוא כתב בצוואתו שלאחר מותו ישרפו את גופתו ויפזרו את האפר שלה בכל הימים שמכירים (בזמנו זה היה שבעה ימים ואוקיינוסים),כדי שהאלוקים של היהודים לא יוכל למצוא אותו בשום מקום. אם כך, מה שגזר בצוואתו – עושים לו בעולם האמת.
סיאנס ביהדות: האם מותר לעשות סיאנס ביהדות? (צילום: Atomazul/shutterstock)

לאחר מכן אונקלוס העלה את בלעם באוב וגם אותו שאל מי חשוב בעולם הבא. בלעם השיב שעמ"י החשובים ביותר. המשיך אונקלוס והציב את אותה השאלה גם מול בלעם - מה דעתו שהוא יצטרף לעם היהודי ויתגייר? השיב לו בלעם שלא יעז להתקרב אל העם היהודי.

לאחר מכן העלה אונקלוס את ישו ימ"ש באוב (סיאנס) ושאל אותו מי חשוב ביותר בעולם האמת. השיב ישו גם הוא כי ישראל החשובים ביותר. התייעץ עימו אונקלוס לגבי התגיירות והשיב לו ישו שידרוש את טובת ישראל ולא ידרוש את רעתם, כי מי שנוגע בהם כאילו נוגע בבבת עינו.

מפליא שדווקא בלעם שהיה מנביאי ישראל מדבר עליהם רעה וממליץ לאונקלוס לא להתקרב אל העם היהודי בעוד שישו שמוגדר כרשע ישראל, אבל הוא כן המליץ לו להתגייר.

לסיכומו של עניין – יש סיאנס גם ע"פ היהדות אך אסור בתכלית ע"פ ההלכה לעשות זאת – זה מזיק ומכאיב לנשמת הנפטר וגם פוגע במי שעושה את הסיאנס.
סיאנס ביהדות: האם מותר לעשות סיאנס ביהדות? (צילום: Lucigerma/shutterstock)

סיאנס ביהדות: האם מותר לעשות סיאנס ביהדות? הרב יקיר בוטה - תקשור עם המתים:

סיאנס ביהדות: האם מותר לעשות סיאנס ביהדות? (צילום: Kittyfly/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך