ביאת המשיח ותחיית המתים
ביאת המשיח ותחיית המתים. (צילום: Moshe EINHORN/shutterstock)

אחרית הימים

"5 עולמות שלמים": תהליך ההתגלגלות עד לימות המשיח

"ותחזינה עינינו": הרב רפאל אוחיון מסביר על חלוקת העולמות בהווייתו של אדם וכיצד באמת ייראה העולם בתקופה של ימות משיח? צפו בתכניתו "אחרית הימים" בימי ג' ב-21:00

   
ביאת המשיח ותחיית המתים
ביאת המשיח ותחיית המתים. (צילום: Moshe EINHORN/shutterstock)
אא

ביאת המשיח ותחיית המתים:

אז מהם באמת ימות משיח ולמה אנחנו כל כך מצפים? ע"פ הזוהר האדם עובר 5 עולמות במציאות שלו, ישנן 5 מציאויות שאדם חי בהוויה עד השלב האחרון.  

עד הקץ התכליתי שבשבילו ברא ה' את העולם שנקרא עולם הבא. אדם בנוי מגוף ונשמה - חלק רוחני וחלק גשמי. החלק האמיתי הוא החלק הרוחני של האדם והוא לא מוגבל, אין לו הגדרה של זמן, התחלה אמצע או סוף. ממילא אנו מבינים שלפני שנכנסנו לגוף היינו בכמה מציאויות שעברנו ולאחר שנעזוב את הגוף נמשיך את המציאות בעולם אחר.

1. העולם הראשון: "עולם הכיסא" - זה העולם הראשון שאדם עובר שהוא עולם רוחני, כל נשמות ישראל נגזרו מתחת לכיסא הכבוד, כלומר מהקב"ה בעצמו. לפני שאדם מגיע לעולם הזה הוא היה כבר בעולמות עליונים כרוח פלונית, לפני שאדם הגיע לעולם היה לו כבר צלם. 

בקבלה כתוב שהנשמה שלנו היא רוחנית בתכלית הזיכוך וממילא אינה יכולה להתחבר עם הגוף אלא ע"י אמצעי הנקרא צלם ומסומל ע"י הספרה 7 (הנשמה, הרוחניות מסומלת ע"י הספרה 8 ואילו הגוף הגשמי מסומל ע"י הספרה 6) - הצלם מחבר ומאחד בין הרוחניות המוחלטת שהיא הנשמה, לבין הגוף החומרי.

הצלם מרכיב את המידות של האדם ואת התכונות שייקבעו את המזל שלו ומה הוא עתיד לקבל בעולם הזה. רבי אברהם אזולאי מסביר שאת הצלם בוחר לו האדם בעולמות עליונים לפני שהוא יורד לעולם. הדיוקן של הבן אדם מתגבש בתבנית שנקראת צלם.

2. העולם השני: עולם ההריון - זה העולם השני. בזמן שאדם יורד לרחם אמו הוא חווה חיים שלמים בתוך הרחם, זה עולם שלם שחיים בו תשעה חודשים ואז ממשיכים לעולם אחר, העולם שלנו.

3. העולם השלישי: העולם הזה - כשאדם נולד למעשה הוא מגיע לעולם שלנו, העולם הזה הוא מעבר מעולם לעולם, הנקרא ע"פ הקבלה "מוות".

4. העולם הרביעי: העולם הבא שהוא גן עדן וחלילה לא עלינו, גיהנום. העולם הזה מכין אותנו לעולם של אחרי שנקרא בפי חז"ל "עולם הבא". זה עולם שכולו רוחני ולפני שאדם מגיע לגן עדן ומצפה לעולם של אחרי הוא עובר תהליך של ניקוי וזיכוך הנשמה מכל הפגמים שבה. כשתהליך הזיכוך הושלם והוא נכנס לגן עדן, הוא מחכה לגאולה שתגיע על מנת שיוכל לעבור לעולם החמישי.

5. העולם החמישי: תחיית המתים - העולם החמישי שבו הנשמה נולֶדֶת שוב מחדש לאחר הזיכוך שלה עם אותו הגוף שהיה לאדם לפני. הרמח"ל מסביר על כך שבעולם השלישי (העולם הזה) הנשמה ממעטת באורה הרוחני טרם כניסתה אל הגוף תוך הגוף, על מנת שתוכל להתאים לגוף הגשמי, לעומת זאת בעולם החמישי כשהנשמה נולדת שוב באותו הגוף היא נכנסת כמו שהיא, עם האור הרוחני העצום שלה ואז ממילא היא מקדשת את הגוף, באופן שגם הגוף מתחיל להאיר כמו הגוף שהיה לאדם הראשון לפני שחטא.

העולם הזה מתחלק ל-6,000 שנים, 2,000 שנים ראשונות נקראות תוהו, 2,000 שנים שלאחר מכן נקראות 2,000 שנים של תורה, ו-2,000 שנים אחרונות נקראות "ימית המשיח". התורה אומרת ש-974 דורות קודם בריאת העולם נבראה התורה והקב"ה ברא את העולם על פיה.

גם לפני שניתנה התורה אדם היה מצווה להגיע לתכלית הרוחנית שלו, אלא שהיינו צריכים להגיע לכך לבד וללמוד אורחות חיים מן החיות (נאמנות מהכלב, צניעות מהנמלה וכו').

אז כיצד באמת ייראו ימות המשיח?
הרמב"ם אומר לגבי ימות המשיח שאל לאדם לחשוב שהחוקיות, חוקי הפיזיקה, ישתנו. עולם ימשיך כרגיל וינהג כמנהגו אך מבחינת השעבוד מלכויות, כל המלחמות שיש לנו היום עם הגויים, הכל ישתנה ותהיה דת אחת בעולם וממילא לא שייך שיהיה פירוד יותר בין בני אדם.
ביאת המשיח ותחיית המתים. (צילום: David Cohen 156/shutterstock)

ביאת המשיח ותחיית המתים: להמשך הדברים הצפויים לנו בימות משיח לחצו על הסרטון - הרב רפאל אוחיון:

ביאת המשיח ותחיית המתים. (צילום: Moshe EINHORN/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך