רק 5% עוברים: בואו לבחון את רמת המיקוד שלכם
רק 5% עוברים בואו לבחון את רמת המיקוד שלכם - הרב רפאל אוחיון

יהדות

רק 5% עוברים: בואו לבחון את רמת המיקוד שלכם

חושבים שאתם ממוקדים? הרב רפאל אוחיון מסביר על המערכת הרטיקולרית במוחנו וגם מבחן קטן בשבילכם. צפו בתכניתו "אחרית הימים" בימי ג' ב-21:00

   
רק 5% עוברים: בואו לבחון את רמת המיקוד שלכם
רק 5% עוברים בואו לבחון את רמת המיקוד שלכם - הרב רפאל אוחיון
אא
רק 5% עוברים בואו לבחון את רמת המיקוד שלכם - הרב רפאל אוחיון

בשביל לממש את כל השאיפות והחלומות שלנו אנחנו צריכים להיות חדורי מטרה, להבין אם זה באמת מה שאנחנו רוצים, לקבל החלטה ולהיות מחויבים לתהליך ברצינות ובעקביות. בשביל להיות מחויבים עד הסוף אנו זקוקים למיקוד רב, ליכולת להיות מרוכזים באמת ולהתנער מכל הסחות הדעת למיניהן. את המבחן הבא רק חמישה אחוז עוברים בד"כ, לחצו על הסרטון ובחנו עצמכם.

לאחר שנבחנתם!

בד"כ טווח הפריטים האדומים שמגלים אנשים נע בין 5 ל-15. אם הצלחתם למצוא בין 8 ל-9 פריטים כנראה שאתם נמצאים בממוצע.

למעשה המבחן האמיתי הוא האם שמתם לב לפריטים בגוון שחור. אם כן כנראה שאתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז ואם לא אז ככל הנראה אתם אכן ממוקדים. בתמונה מופיעים שני פריטים שחורים די גדולים אך מי שאכן ממוקד כנראה לא ישים לב אליהם כי הוא מסוגל לנטרל את כל הסחות הדעת, את כל מה שברקע. הוא מתרכז במטרה עצמה, במקרה הזה - למצוא פריטים אדומים.

למעשה המיקוד גורם לנו לטשטש את כל הרקע ולהתרכז רק במה שאנחנו רוצים בלי הסחות דעת. על כך אחראית ה"מערכת הרטיקולרית" במוחנו. ודאי תופתעו לדעת שבכל מבט שלנו אנחנו קולטים בין 30 ל-40 ביליון פרטי מידע. התפקיד של המערכת הרטיקולרית הוא לסנן מידע! רוב המידע נזרק לנו אל תוך התת מודע. המידע שקופץ לנו קדימה אל הצד המודע ואנו מזהים אותו ויכולים לקרוא לו בשם, הוא אך ורק מידע שבו אנחנו מתמקדים.

בעבר כשנהגו לשחק במשחק הפופולרי "ספינר", אשתי ניסתה להסב את תשומת ליבי שכולם בחוץ משחקים עם זה - מבוגרים וילדים כאחד. לא הבנתי על מה היא מדברת ואמרתי לה שטרם נתקלתי במישהו שמשחק בזה. היא ביקשה ממני להתחיל לשים לב ומאותו הרגע שהיא אמרה לי את זה התחלתי להבחין באורח פלא בהמון אנשים המשחקים ב"ספינר".

ולמה? כי התחלתי להיות מודע, ערני וממוקד לכך. גם כשאדם רוצה לקנות אוטו מסוים הוא פתאום מתחיל לשים לב יותר לאותו הרכב בחוץ ולמה? כי מוקד העניין שלו הוא שם ולכן זה מה שקופץ לו לעין בכל רגע.

גם כשאתם צופים בי או מקשיבים לי אתם וודאי ממוקדים רק בדבריי על אף שיש עוד המון פרטים מסביב. רק המידע הרלוונטי לכם באותה נקודת זמן ע"פ ההתעניינות שלכם נכנס אל המודע. שאר המידע הלא רלוונטי נכנס אל החלק של התת מודע ונאגר שם בתוך מיליארדי "כרטיסי הזיכרון" שבמוחנו ולכן ע"י רגרסיה (חזרה לעבר) אפשר לעורר מחשבות ורגשות שהיו לפני שנים. אם אתם רוצים להתמקד באמת, התרכזו אך ורק במטרה שהצבתם לעצמכם.

עוד כתבות שיעניינו אותך