מלחמת אחים: ויתר לאחיו על הכהונה לרבנות ונותר היחיד בחיים
(צילום: Orlok/shutterstock)

השואה

מלחמת אחים: ויתר לאחיו על הכהונה לרבנות ונותר היחיד בחיים

מלחמה בין האחים הרבנים: הרב ראובן גולן בסיפור על ר' שמואל רוזובסקי שהתמודד כנגד אחיו על ראשות הרבנות של העיר ליטא, ובזכות הוויתור - הוא היחיד מכל המשפחה שנותר בחיים

   
מלחמת אחים: ויתר לאחיו על הכהונה לרבנות ונותר היחיד בחיים
(צילום: Orlok/shutterstock)
אא
(צילום: Orlok/shutterstock)

בבני ברק שוכנת ישיבת פוניבז' הקיימת כבר עשרות שנים. אחד מראשי הישיבה המפורסמים היה הגאון הרב שמואל רוזובסקי זצוק"ל שזכה להעמיד המון תלמידי חכמים, ולא מעט מהם הינם רבנים וראשי ישיבות.

יש סיפור מאוד מעניין על הרב רוזובסקי. הוא נולד בעיר גרודנא בליטא שבה התגוררו הרבה יהודים ואביו כיהן כרב העיר. לימים אביו נפטר וכולם עסקו בסוגייה מי צריך להחליפו. הציבור נחלק לשניים - אנשי הקהילה טענו שהרב שמואל צריך להחליף את אביו כי היו מחוברים אליו מאוד, ואילו משפחתו התנגדה וטענה כי אחיו הגדול, הרב יהושוע צריך להחליף את אב המשפחה מפני שהוא האח הבכור ומעבר לכך שימש כיד ימינו של האב בכל ענייני הנהגת הרבנות בעיר.

לבסוף הוחלט ללכת לדין תורה אצל גדולי הדור בכדי שהם יפסקו מי יקבל את התפקיד. גם הרב שמואל רוזובסקי הגיע אל דין התורה אך לא בשביל ייצוג הקהילה אלא ההפך! בשביל לייצג את המשפחה שלו, כלומר לסייע בעצם למשפחתו לבחור באחיו ולא בו. זו גדולה שאי אפשר לתאר במילים. כל צד השמיע את קולו ולבסוף הוחלט מפי הדיינים שהרב יהושוע הוא זה שיזכה בתפקיד.

המציאות בסופו של דבר הייתה שהרב יהושוע קיבל את התפקיד, אך בני הקהילה סירבו לשתף עם כך פעולה ולקבל את זה. לרב שמואל היה קשה להשלים עם היחס לאחיו - שלא מכבדים ומעריכים אותו כראוי והוא החליט לעשות "גורל הגר"א" (שאלה באמצעות פתיחה בספר תנ"ך וקבלת מענה מן הפסוקים) לא כל אחד יכול לעשות זאת, צריך לדעת כיצד ולהיות בקיא בעניין וכן בכתובים. מה שהוא שאל בעצם היה האם הוא צריך לעזוב את העיר אל ארץ הקודש ישראל ואולי כשלא יהיה נוכח אזי יכבדו יותר את אחיו.

הפסוק שיצא לו בפתיחה היה: "לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך" - תשובה חד משמעית יותר מזו הוא לא יכול לקבל! הוא הבין שעליו לעזוב לארץ ישראל. החלטה הרת גורל, לא רק שאחיו קיבל את התפקיד והוא נרתם לעזרתו בכך, אלא הוא לא הסתפק בכך והחליט לעזוב את הארץ ולהתרחק מכל משפחתו בשביל שאחיו יקבל את היחס הראוי ביותר שמגיע לו.

לצערנו, מה שקרה לאחר שנים היה נורא מכל. כל תושבי העיר כולל רבי יהושוע נרצחו באכזריות על קידוש ה' בשואה הארורה בידי הנאצים ימ"ש. היחיד שנותר בחיים, ניצל והקים משפחה - היה הרב שמואל רוזובסקי. דווקא בזכות כל הוויתורים שעשה למען אחיו.

זה כוחו של הוויתור, בזכותו מקבלים חיים! רק נדמה לנו שאנחנו יוצאים "מפסידנים" אבל לא כך הדבר. המוותר הוא לא החלש בסיפור אלא החזק ובסוף גם זוכה לגדולות, ישועות ונפלאות.

עוד כתבות שיעניינו אותך