מה מברכים על ברקים ורעמים? ברכה על ברקים ורעמים
מה מברכים על ברקים ורעמים? ברכה על ברקים ורעמים (צילום: IrynaGur/shutterstock)

מה מברכים על

מה מברכים על ברקים ורעמים?

עונת החורף לפתחנו, וזה הזמן לדעת מה ואימתי מברכים על הברקים והרעמים שיתרגשו עלינו לטובה. וגם, מה מברכים על כוכב נופל? האם מברכים על רעידת אדמה? והאם ישנה ברכה על הרוחות? מפסקי מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.

   
מה מברכים על ברקים ורעמים? ברכה על ברקים ורעמים
מה מברכים על ברקים ורעמים? ברכה על ברקים ורעמים (צילום: IrynaGur/shutterstock)
אא

א. על הזיקים, והוא כוכב היורה כחץ ורץ באורך השמים ממקום למקום, ונמשך אורו כשבט, מברך ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם עושה מעשה בראשית. ואף אם ראה באותו לילה כוכב אחר רץ, לא יברך אלא פעם אחת. (שו"ע סי' רכז סעיף א) 

ב. על הרגשת רעידת אדמה, תוך כדי דיבור של רעידת האדמה, מברך ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם עושה מעשה בראשית. (שם)

ג. על הברקים ועל הרעמים צריך לברך בשם ומלכות, ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שכוחו וגבורתו מלא עולם. ואם ירצה יברך: ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם עושה מעשה בראשית.ד. אם היתה שהות בין הברק לבין הרעם, מברך שתי ברכות, עושה מעשה בראשית על הברק, ואח"כ שכחו וגבורתו מלא עולם, על הרעם. ואם היו תכופים הברק והרעם, יברך רק ברכה אחת, שהיא "עושה מעשה בראשית", ואם בירך "שכחו וגבורתו מלא עולם", יצא.

מה מברכים על <a class=ברקים ורעמים? ברכה על ברקים ורעמים (צילום: Roman Mikhailiuk/shutterstock)" class="lazy" data-src="https://storage.radio2000.co.il/media/Storage/22688.jpg" />

ה. כל זמן שלא נתפזרו העבים, נפטר בברכה אחת על הברקים והרעמים, ואם נתפזרו העבים בין ברק לברק ובין רעם לרעם, והשמים נטהרו וזכו לגמרי, צריך לחזור ולברך. אבל אם לא נתפזרו העבים, אם נתחדשו הברקים והרעמים לאחר שעלה עמוד השחר למחרת, אפילו שלא ישן באותו לילה, כיון שיום אחר הוא, חוזר ומברך על הברקים והרעמים.

ו. על רוחות חזקות שנשבו בזעף מברך ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם עושה מעשה בראשית. 

עוד כתבות שיעניינו אותך