מה אתם יודעים על חודש סיוון?
(צילום: Tonio_75/shutterstock/nadia_if)

מזלות וחודשים

מה אתם יודעים על חודש סיוון?

מה מקור השם? מה מזלו? ואיזו סגולה נדירה הוא טומן בחובו שאין באף חודש אחר? הרב ארז קדוסי מביא לכם 13 עובדות על החודש שבו ניתנה תורה לעם ישראל

הרב ארז קדוסי   
1
מה אתם יודעים על חודש סיוון?
(צילום: Tonio_75/shutterstock/nadia_if)
אא

- חודש סיוון הוא החודש השלישי למניין התורה, והתשיעי בלוח העברי לבריאת העולם. 

- חודש סיוון לעולם יהיה חודש מלא, בן 30 יום, וראש החודש שלו תמיד יחול רק יום אחד.
 
- באופן מפתיע מקור השם שניתן לחודש המיוחד מופיע לראשונה במגילת אסתר, שנאמר: "ויקראו בספרי המלך בעת ההיא בחודש השלישי הוא חודש סיוון".

- מזלו של החודש הוא תאומים שמייצג אנשים שמתרגלים מהר לשינויים, אנשים פיקחים ופתוחים מחשבתית, מלאים בחוש הומור ובעלי כושר ביטוי גבוה.

- בראש חודש סיוון הגיעו בני ישראל למדבר סיני והחלו בהכנות לקראת מתן תורה. לכן, בימים קודם קודם החג ובששת הימים אחריו - לא אומרים תחנון שאלה ימי שמחה והקרבת קורבנות.

- אם אתם ממש סקרנים לדעת מתי יחול יום הכיפורים, תוכלו להשתמש בפטנט מופלא: פשוט בדקו מתי חל ב' בסיוון

- שלושת הימים שקודמים לחג מתן תורה נקראים "ימי ההגבלה". שמם המיוחד ניתן להם בשל מעשי ההכנה שדרש משה רבינו מבני ישראל לקראת הרגע הקדוש ביותר של העם היהודי.
 
- יש מספר עצות טובות שנתנו לנו רבותינו במשך הדורות לחודש סיוון: 

בראש חודש נוהגים עמך ישראל לקרוא את התפילה המיוחדת לחינוך מוצלח של הילדים הרכים, חינוך על אדני הקדושה והטהרה בדרך התורה. את התפילה חיבר השל"ה הקדוש, מחכמי ישראל שחי באירופה לפני כ-400 שנה.

- מערב ראש חודש ועד חג השבועות, מומלץ מאוד להוסיף בלימוד התורה יותר ממה שאנחנו רגילים בשאר השנה. זו סגולה שמובאת בספרים להצלחה בכל השנה בלימוד. 

בספרים הקדושים מובא כי כמו שבראש השנה האדם נידון על חייו הגשמיים, בחג השבועות גוזרים על האדם את חייו הרוחניים. כמה תורה ילמד, כמה יתעלה בלימוד, כמה יצליח להבין את דעת רבותינו. לכן, ראוי לעשות הכנה ראויה - כמו להתגבר על כעס רגעי ולבחור בשתיקה, להשתדל להיות עניו ולשהות בימים הקדושים האלה במחיצת תלמידי חכמים.

- לקראת חג השבועות, נכון ללמוד מגילת רות עם פירוש רש"י,ללמוד הלכות יום-טוב וענייני חג השבועות.

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי