איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? איך לגרום לתינוק לישון על הגב?
איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? איך לגרום לתינוק לישון על הגב? (צילום: Anna Om/shutterstock)

בריאות

נדודי שינה לקטנצ'יק? כך תגרמו לו לישון ברציפות

הורים רבים מתוסכלים מהרגלי השינה של תינוקם, שמתעורר בלילות ומתקשה להירדם. הנה כמה טיפים שיעזרו לתינוק להירדם ולישון שינה רציפה ומלאה

ת. כהן   
איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? איך לגרום לתינוק לישון על הגב?
איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? איך לגרום לתינוק לישון על הגב? (צילום: Anna Om/shutterstock)
אא

התינוק מתקשה להירדם? הורים לתינוקות בהחלט מזדהים עם התסכול המייאש בלילות, כאשר אתם מנסים לנצל כל דקה לתנומה, אלא שהעולל הקטן מחליט שזה בדיוק הרגע להתעורר ולהתחיל את היום, ועם אפשר אז בצירוף כל בני המשפחה יחדיו. זמן השינה לתינוק הוא בהחלט משמעותי לתפקוד וחשוב שהתינוק ייהנה משינה איכותית ורציפה.

חלק מהקושי בהירדמות עבור הרך הנולד, קשור בצורך התינוק להסתגל לתנאי הירדמות שונים בתכלית מאלו שברחם אימו - שם רגיל התינוק לרוגע ולקולות דפיקות הלב של אימו החוזרים על עצמם. חשוב להבין כי מחזור השינה שלנו מחולק למספר מחזורים הנמשכים שעה וחצי: שינה שטחית, שינה עמוקה ושנת חלום (שנת REM). מבוגרים עשויים להתעורר לזמן קצר אחרי שנת החלום ולשוב לישון, בניגוד לתינוקות אצלם מחזור שינה נמשך כשעה ובמידה שהם מתעוררים הם מתקשים מאוד להירדם שוב בכוחות עצמם.  

איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? (צילום: New Africa/shutterstock)

אז מה ניתן לעשות? על מנת ליצור שינה איכותית וטובה לתינוק יש להשתדל להקפיד על מספר דברים: 

טקס שינה קבוע - חשוב ומומלץ לסגל הרגלי שינה, באופן שבשעה מסוימת עליה מחליטים הילד מתקלח, אוכל ארוחת ערב ואז מגיע זמן ההרדמה. כמובן שלגיל ולאופי התינוק ישנה השפעה לא מעטה על הרגלי השינה, אך חשוב להשתדל לקחת את התינוק לישון בזמן על מנת להבטיח שכאשר הוא עייף הוא יירדם בקלות. במהלך טקס השינה רצוי להחשיך את החדר וליצור סביבת שינה אופטימלית שתספק רוגע לתינוק ותעזור לו להירדם. אפשר גם לזמזמם שיר ערש מרגיע או להיעזר בנעימה מרגיעה על ווליום נמוך.

עטיפה ותחושת מוגנות - ישנם תינוקות רבים הרגילים אל התחושה העוטפת שחשו בהיותם עוברים ברחם אימם ועל כן כדאי לעטוף אותם באמצעות חיבוק חם או שמיכת עיטוף. 

*במידה שדברים אלו לא מסייעים, ניתן להתייעץ עם יועצת שינה ומומחית לשינת תינוקות 

שינה על הגב מומלצת ביותר, אבל מומחים מזהירים מפני שינה על הבטן בשל מחקרים הקושרים מקרי מוות בעריסה לשכיבה על הבטן. אם תינוקכם שוכב על הבטן, חשוב לבדוק אותו מידי פעם ולאפשר זאת רק בשעת מנוחת הצהריים של התינוק ובזמן שגם אתם ערים. מכל מקום כדאי להתייעץ עם רופא בעניין.  

*אין באמור לעיל להחליף בדיקה או ייעוץ רפואי  

איך לגרום לתינוק לישון על הגב? (צילום: Mallmo/shutterstock)

איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? איך לגרום לתינוק לישון על הגב? | טיפים לשינה קלה - הרב אדיר עמרוצי: 

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? איך לגרום לתינוק לישון על הגב? (צילום: Anna Om/shutterstock)
שידור חי