אל תרימו ידיים: השיטות הבאות יעזרו לכם להיפטר מהזעה
(צילום: RealPeopleStudio/shutterstock/antoniodiaz/cliplab)

בריאות

אל תרימו ידיים: השיטות הבאות יעזרו לכם להיפטר מהזעה

סובלים מהזעת יתר? נמאס לכם לוותר על איכות החיים ולהימנע מפעילויות יומיומיות רבות? אל דאגה, יש לכך פתרון

   
אל תרימו ידיים: השיטות הבאות יעזרו לכם להיפטר מהזעה
(צילום: RealPeopleStudio/shutterstock/antoniodiaz/cliplab)
אא

אל תרימו ידיים: הקיץ כבר פה, השמש קופחת והאקלים הישראלי החם בשילוב הלחות גורם לרבים להזיע בגופם, אצל חלקם גם באופן מוגבר המכונה 'הזעת יתר' שהיא מטרד בפני עצמו. שכן היא  משבשת את התפקוד במהלך היום. הזעת יתר עלולה להופיע במספר אזורים בגוף או באזור ספציפי אחד.

כיצד ניתן לזהות אם אתם גם סובלים מהזעת יתר? אין לכך קנה מידה קבוע, אך במידה שהדבר פוגם באיכות חייכם ומפריע בשגרת היום, קרוב לוודאי שאתם סובלים ככל הנראה מהזעת יתר המכונה גם בשפה המקצועית 'היפרהידרוזיס', שעל כן מומלץ להתייעץ עם רופא משפחה שבמקרים מסוימים יפנה אתכם לעשות אבחון רפואי (המכונה יוד עמילן ובבדיקה ניתן לאתר אזורים בהם יש הזעת יתר בגוף),אך ללא יכולת לאבחן את ההזעה מבחינה כמותית.

מדוע זה קורה? ישנה הזעת יתר הנגרמת ללא סיבה ממשית וחלק מהמומחים סבורים כי הדבר קורה בעקבות גירוי מוגבר במערכת העצבים. מצד שני, ישנה הזעת יתר חמורה יותר העלולה לנבוע כתוצאה ממחלות כגון סוכרת, מחלות נוירולוגיות, השמנת יתר ועוד. במקרים מסוימים ההזעה נובעת בעקבות גיל המעבר המשנה את ההורמונים בגוף וגורם לגלי חום. יחד עם זאת, זו לא סיבה "להרים ידיים" ואם תעשו את הדברים הבאים, תוכלו לפתור את הבעיה ולמנוע את הזעת היתר.

חשוב שתדעו את הדברים הבאים שיכולים להועיל לבעיית הזעה חמורה: בוטוקס הוא לא רק נועד להעלמת קמטים, אלא הזרקת בוטוקס משמשת בד"כ להצרת עור הפנים להעלמת קמטים, אך היא עשויה להועיל מאוד גם כנגד הזעת יתר. ההזרקה של החומר תיעשה ע"י רופא מומחה באזור ממוקד בו סובלים מהזעה והדבר יכול להועיל משמעותית, עם סיכויי הצלחה של 80%. הזרקה חד פעמית לא מספיקה ויש צורך לתחזק את הטיפול פעם או פעמיים בשנה במידת הצורך.

טיפול בגלי מיקרו - טיפול הנעשה באמצעות מכשיר המכונה "מירה דריי" ומטפל רק באזור בית השחי. בד"כ נדרש טיפול אחד על מנת לפתור את בעיית ההזעה לצמיתות  אך לעיתים נדירות יהיה צורך בטיפול נוסף. הטיפול נעשה בהרדמה מקומית ואורך כשעה ורבע. גלי המיקרו מחממים את בלוטות הזיעה ולמעשה משביתים אותן. הטיפול נפוץ ופופולרי בימינו, ופותר את בעיית ההזעה והריח לרוב המטופלים. מדובר בפרוצדורה לא מסובכת וההתאוששות מההליך קלה יחסית.

טיפול תרופתי - ישנו תכשיר מיוחד העשוי להועיל במקרי הזעה ומכונה אלומיניום כלוריד. מדובר בחומר שיש למרוח על הגוף לפני השינה ולהסיר למחרת בבוקר. בתכשיר יש חומר פעיל העוזר לחסום את פעילות הבלוטות. מלבד זאת ישנן תרופות נוספות בשוק ומומלץ להיוועץ עם רופא.

ניתוח - בד"כ יוצע למטופל רק במקרים קשים באמת ולא תמיד יעלים את הבעיה.

עוד כתבות שיעניינו אותך