האם מותר לאבל לשמוע מוזיקה?
האם מותר לאבל לשמוע מוזיקה? (צילום: Ilya Zuskovich/shutterstock)

הלכות אבלות

לשמוע מוזיקה בשנת אבלות - מה הדין?

חיים כולכם היום: במידה שנקטף אדם בקרבה ראשונה יש להיצמד להלכות אבלות - במשך השנה הקרובה. מה הדין לגבי הלכות אבלות על אחים ומה ההבדל בין הורים? והאם מותר לאבל לשמוע מוזיקה בשנת אבל?

   
האם מותר לאבל לשמוע מוזיקה?
האם מותר לאבל לשמוע מוזיקה? (צילום: Ilya Zuskovich/shutterstock)
אא

אין דבר מצער וכואב יותר מאובדן של אדם קרוב. השכול הפתאומי שפוקד את הסביבה הוא כמו פצע הנשאר פתוח לעולמי עד. ובכל זאת, אם ניקח זאת לרבדים עמוקים ייתכן מאוד שנצליח לרפא חלק מסוים בנשמה ע"י אמונה חזקה בבורא עולם שכל מה שהוא עושה, לטובה הוא עושה גם אם אנו לא מבינים חשבונות שמיים.

התורה הקדושה נותנת את מלוא תשומת הלב לכאב ולאבל אשר פוקדים את האדם לאחר האובדן. התורה מתייחסת לתהליך האבל כאל תהליך אינטגרלי מריפוי הנפש – תהליך שיש לעבור ולתת ללב שלנו לחוש, על מנת שנוכל בסופו להצמיח ניצני תקווה ולצמוח מן הכאב.

כאשר אחד מבני המשפחה נפטר ל"ע, ישנם איסורים והגבלות מסוימות למשפחה האבלה על מנת לתת כבוד לבן המשפחה שנפטר על מנת לזכור אותו, וכדי לאפשר לאדם לחוש את האובדן במלוא, לתת את הכבוד המגיע לו.
מוזיקה בשנת אבלות. (צילום: Opachevsky Irina/shutterstock)

חלק מן ההגבלות הללו הוא גם האיסור לשמוע מוזיקה - ע"פ ההלכה בשנת האבל הראשונה (על הורים) אסור כלל לשמוע שירים ויש להתאבל על נשמת הנפטר, לכבד, לזכור ולחלוק לו כבוד אחרון. ההלכה מקפידה על כך מאוד וכמעט שאין הקלות בדבר. אין ספק שמדובר בדבר שמאוד מקשה על הקושי שגם ככה קיים, שהרי בדור הקשה והמבלבל שלנו, מוזיקה מחוללת פלאים ומרוממת את הנפש ובכל זאת יש להקפיד על כך מאוד.

אם האבל נקלע למקום בו יש מוזיקה, עליו לצאת ולא להישאר באותו המקום. במכון כושר בו בד"כ יש מוסיקת רקע, ניתן להקל על מנת להתעמל מכיוון שזו פעילות לצורך הבריאות הפיזית, והעיקר הוא שלא יתכוון לכתחילה לשמוע את השירים.

מותר לשבת במסעדה עם המשפחה הגרעינית אף אם יש מוסיקת רקע מתנגנת. וכן ישתדל שלא להתייחס אליה כלל. לעומת זאת, "סעודת מרעין" אסורה – אין לסעוד עם אנשים הם לא המשפחה בשנת האבל, לשבת במסעדה או ביום גיבוש ביחד עם חברים, קולגות או כל אנשים מחוץ למשפחה ולסעוד סעודה ביחד.

אם מדובר בהורה שנפטר אסור לעשות סעודת רעים (או לשמוע מוזיקה) במשך כל השנה ואם מדובר בקרוב משפחה שהוא לא הורה, אסור לעשות זאת כחודש מיום הפטירה. גם מי שמאוד קשה לו עם הדבר חייב להקפיד על כך למען כבוד קרובו הנפטר ויש מעט מקום להקל רק במידה והאבל נכנס לדיכאון רציני עד שאינו יכול לתפקד כלל, אז מותר לו להקל ולשמוע מעט מוסיקה עצובה או שקטה במהלך היום. לאחר שנת האבל הראשונה מותר לשמוע שירים כרגיל, וכן כל אחד יתייעץ עם רבו ויפסוק לו כפי מצבו.
האם מותר לאבל לשמוע מוזיקה? (צילום: Bryan Firestone/shutterstock)

האם מותר לאבל לשמוע מוזיקה? | מה קורה לאחר המוות לנשמה? הרב עמנואל מזרחי: 

האם מותר לאבל לשמוע מוזיקה? (צילום: Ilya Zuskovich/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך