האם יום העצמאות הוא חג דתי או חילוני
האם יום העצמאות הוא חג דתי או חילוני. (צילום: Inna Reznik/shutterstock)

יהדות

חג דתי / חילוני: בתור מה מוחשב יום העצמאות?

בה' באייר הכריזו על הקמתה של מדינת ישראל. מכיוון שה' באייר מונח בימי ספירת העומר נחלקו הדעות האם מותר לחגוג ביום זה שהוא חלק מתקופת האבלות. האם הוא נחשב לחג דתי? זו התשובה מפוסקי הדור האחרונים

   
האם יום העצמאות הוא חג דתי או חילוני
האם יום העצמאות הוא חג דתי או חילוני. (צילום: Inna Reznik/shutterstock)
אא

ראשית נסביר מהי עצמאות. ישנו הבדל בין המושג עצמאות כפי שהוא מתפרש בעולם לבין עצמאות בבחינה היהודית. עצמאות בעולם היא למעשה כאשר קבוצת אנשים מקבלת ריבונות ועצמאות על שטחה ואי לכך החלטות מתנהלות על ידה. בימינו נוהגים לחגוג את העצמאות הזו. אך חז"ל אמרו כי "אין לך בן חורין, אלא מי שעוסק בתורה" – ביהדות הקדושה המושג 'עצמאות' מתייחס לא רק לעצמאות פיזית, הוא מתייחס גם לעצמאות רוחנית.

סולם הערכים של האדם נקבע ונוצר מן התורה הקדושה, על כן העצמאות האמיתית יכולה לנבוע רק כאשר אנו שולטים ביצרים שלנו ועובדים על המידות שלנו. יום העצמאות הוא יום שבו עלינו לעשות חשבון נפש פרטי וכללי, גם למען עצמנו וגם למען דור ההמשך – יום בו עלינו לשאול עצמנו האם אנו עושים הכל על מנת ללמד את הדור הבא מהי עצמאות וחירות אמיתית, מהו שחרור מכבלי היצר.

פסח הוא זמן מעולה להבין שבכל כך הרבה בחינות אנחנו פשוט משועבדים – גם כפרט וגם ככלל. בפן האישי אנו משועבדים לחומר ולדברים הרסניים שמרחיקים בינינו לבין המהות האמיתית של העולם הזה. מבחינת הכלל עמ"י משועבד למדינות מסביב שעדיין מכתיבות עבורנו את הטון.

אם כן, לשאלת השאלות, יום העצמאות הוא חג דתי שלא מוזכר במקורות, (פורים וחנוכה תוקנו ע"י חז"ל). בה' באייר חוגגים את יום העצמאות. על תאריך זה ישנם לא מעט רמזים, שנים רבות טרם הקמתה של מדינת ישראל. האר"י הקדוש זצ"ל כותב בספרו "צדיק יסוד עולם" שיש בספירת העומר אמירת תארים המגלים לנו את תכונת היום, אחד מן הימים הללו מכונה "יסוד שבתפארת" – שהוא יום ה-20 בעומר, שהוא ה' באייר, יום העצמאות. כלומר התאריך הזה קשור עוד מימי קדם לאחד מן התאריכים הרומזים את סוד הגאולה.
איזה חג הוא יום העצמאות? דתי או חילוני? (צילום: Novikov Aleksey/shutterstock)

תלמידי הגאון מוילנא זצוק"ל (תלמידי הגר"א) שהגיעו ליישב בירושלים לפני שנים רבות ומטרתם הייתה לקדם את הגאולה, כתבו שכל המקודש במקום ובזמן עלול להיפגע ע"י סטרא אחרא – שהיא כוח אפל המוזן מן הקדושה, ועל כן בימי ספירת העומר יש להיזהר מדברי סכנה, מלבד שני ימים בהם אותה הקליפה, אותו הכוח האפל לא יכול לשלוט, יש בימים אלו הגנה – ואלו הם יום ה-20 בעומר ויום ה-42 בעומר. שוב יש רמז ליום ה' באייר – יום העצמאות, ויום כ"ז באייר (42 בעומר),כאשר בתאריך כ"ח באייר שוחררה ירושלים.

הקמת מדינת ישראל היא בשום אופן לא דבר של מה בכך, והיא ללא ספק צעד בקרבה לגאולה, עם זאת חשוב לזכור כי אנו נמצאים בימים של חבלי משיח, ממש בבחינת אישה הכורעת ללדת וחווה צירים קשים ביותר טרם יציאת התינוק. יש לנו ללא ספק עוד דרך לעבור עד שנגיע לגאולה ואנו שרויים בדור קשה ומבולבל שהחטאים בו רבים וחמורים, ישנו שסע גדול בעם וראשי המדינה היושבים בממשלה רחוקים ברובם מן התורה הקדושה, יש נטייה לזלזל בתורה הקדושה ובשומריה.

אם כך, בדור זה צריכים להתרכז בדבר אחד – בהתחזקות רוחנית, בלימוד התורה ובקיום המצוות ולא בקביעת עתים ומועדים חדשים לישראל ובטח שלא בחגיגות מיותרות וקריאת הלל. אין היתר מאף רב לברך על ההלל ביום העצמאות.

בקריעת ים סוף אמרו בנ"י את שירת הים רק לאחר שראו בעיניהם את המצרים טובעים ולא בזמן שנקרע הים לשניים, מכיוון שהבינו שהם עדיין בתהליך ולא יודעים מה יהיה הלאה. גם אנחנו שרויים בתהליך ויש להבין שישנן עוד צרות וסכנות המאיימות עלינו מסביב, על כן עלינו להיאחז רק באמונה בקב"ה ובתורתו.

לכשתגיע הגאולה השלמה ונחזה במשיח צדקנו בע"ה במהרה בימינו, נוכל לקבוע זמנים שמחים וחגים חדשים ולהפוך את ימי האבלות ליום של שמחה וששון. שנזכה לחזות בבית המקדש השלישי בקרוב ממש, אמן כן יהי רצון.
האם יום העצמאות הוא חג דתי או חילוני. (צילום: Roman Yanushevsky/shutterstock)

האם יום העצמאות הוא חג דתי או חילוני | הרב רביד נגר - מיוחד ליום העצמאות סגולות נדירות לחודש אייר: 

האם יום העצמאות הוא חג דתי או חילוני. (צילום: Inna Reznik/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך