אם אתה רוצה להיות אדם גדול, אתה חייב לעבור את זה
(צילום: Matthew Troke/shutterstock)

יהדות

אם אתה רוצה להיות אדם גדול, אתה חייב לעבור את זה

"אם אין לך כלי קיבול אתה מתרטב": רוצים להירטב או להצליח לשתות? הרב יאשיהו פינטו הי"ו בשיעור מיוחד לכבוד פרשת השבוע על בניית הנפש דרך ייסורים של האדם

   
אם אתה רוצה להיות אדם גדול, אתה חייב לעבור את זה
(צילום: Matthew Troke/shutterstock)
אא
(צילום: Matthew Troke/shutterstock)

אדם הרוצה להשיג קדושה והמשכיות לדרך שלו צריך לדעת להיות חזק בנפשו. אם נביט אחורה ניווכח בלא מעט דמויות קדושות שחוו סבל רב כל חייהם. ובכן - יוסף הצדיק, רבי שמעון בר יוחאי, רבי עקיבא, דוד המלך, אברהם אבינו, יצחק אבינו, יעקב אבינו ועוד רבים וטובים. אדם החושב שחייו יזרמו תמיד על מי מנוחות טועה ובגדול. אם אדם רוצה להגיע לגדולות, הוא חייב ראשית להתמודד עם הייסורים והניסיונות כי בעת ייסורים אנחנו נמצאים בתהליך של בניית הנפש שלנו באופן חזק, בריא וחסין.

רבנו בחיי ("כד הקמח") אומר כי כל בעיה שיש לך ואתה מתמודד איתה אז כבר זכית לבנות "כלי קיבול" שכל השפע והברכה זורמים אל תוך אותו כל הקיבול. אם לא יהיו לנו בעיות אז לא נצליח ליצור כלי קיבול ולא יהיה לנו מקום שאליו תוכל לרדת הברכה. אם לא נבנה כלי קיבול אז הברכה תרד אומנם כמו מים ותרטיב אותנו אבל המים לא יישארו, הברכה לא תישאר ולא תיאסף אל תוך כלי הקיבול.

כשמגיע קושי או משבר אל חיינו, יש לנו שתי אופציות: או לעבור את הניסיון בעצבות ובתחושת החמצה ודכאון או להתמרמר ולהתלונן בלי סוף (ואז האדם בבחינת אחד שמביא קורבן אך לא מכל הלב). הוא מצטער בליבו על שבזבז עליו כסף ובכך הוא גם מפסיד את הכסף וגם את המצווה. האופציה השנייה היא לקבל את הייסורים באהבה ולהבין שה' מסדר הכל לטובה ושהברכה עוד תגיע אל תוך כלי הקיבול שבנינו.

אנחנו כבר עוברים הרי את הייסורים, זה מצב נתון שלא תלוי בנו אז לפחות שנעבור זאת על הצד הטוב ביותר שיגרום לנו לצמוח מהניסיון, להביא עלינו את הברכה ולבנות מזבח לפני ה'. בהצלחה אחים יקרים.

עוד כתבות שיעניינו אותך