הכנסת האורחים שתביא לכם ישועות גדולות
(צילום: BartFire/shutterstock)

רץ בוואטסאפ

הכנסת האורחים שתביא לכם ישועות גדולות

לאילו צרות גורמת הכנסת אורחים של רשעים? טל סמל בחידוש מעניין במיוחד: "כשבאו כל אנשי העיר סדום לראות את האורחים החסונים שאירח לוט, הם רצו לעשות איתם מעשים מגונים, לכן אמר לוט - קחו את הבנות שלי ואת אישתי" האם כך צריך להיות?

   
הכנסת האורחים שתביא לכם ישועות גדולות
(צילום: BartFire/shutterstock)
אא
(צילום: BartFire/shutterstock)

הכנסת אורחים נחשבת לאחת מן המצוות החשובות ביותר בתורה. רש"י מפרש כי גדולה הכנסת אורחים מהקבלת פני השכינה.

אבל התורה אומרת לנו שיש "הכנסת אורחים" של צדיק שמביאה לישועות גדולות ויש הכנסת אורחים של רשע, המביאה לצרות רבות.

אברהם אבינו רואה שלושה אנשים מגיעים ואומר להם: "השענו תחת העץ", רוחץ את רגליהם, מוציא להם מעדנים, בשרים עוגות ושאר מיני תענוגות, מבקש מהם לברך על כל מה שהם אוכלים "ברכת המזון" ואז האורחים מודיעים לו "ישועה גדולה בדרך" - תוך שנה לאשתך שרה יוולד בן (שהוא יצחק אבינו).

מצד שני, שני מלאכים מגיעים לסדום – שם נמצא לוט (לוט הוא בן אח של אברהם) והוא למד מאברהם את כל סודות "הכנסת האורחים". הוא מבקש מהם להתלוות אליו לביתו, עורך עבורם משתה, אופה להם חלות. כל אנשי סדום שמעו על אותם מלאכים שהגיעו אל ביתו של לוט, התאספו מחוץ לביתו ודרשו ממנו להוציא החוצה את אותם אורחים בכדי לעשות עליהם "משכב זכר", רצו בעצם לאנוס אותם.

לוט בטוח שהכנסת אורחים היא המצווה החשובה ביותר ולכן מציע להם לקחת במקום המלאכים את בנותיו הבתולות, לבצע בהן את זממם ובלבד שלא יגעו באורחים. לוט עשה טעות חמורה ביותר! אף אדם בעולם לא צריך לעולם להעדיף את אורחיו על פני בני ביתו.

אילו צרות יצאו מכך בסופו של דבר? שסדום נחרבה, אשתו של לוט הפכה לנציב מלח, הבנות ולוט בורחים למערה - שם הבנות בטוחות שהעולם נחרב ומשקות את אביהן בכמות נכבדת של יין עד שנהיה שיכור (שיכור כ-לוט),הן אונסות אותו אחת אחרי השנייה ונכנסות להריון - מאחת יצאו בני עמון ומהשנייה יצאו בני מואב. זה מה שקורה מהכנסת אורחים של רשע.

אנשים המכניסים אורחים צריכים וחייבים לדעת לא לדבר עם האורחים לשון הרע, לא לדבר איתם דברים שיכולים לגרום להם למריבות ולגירושין, אלא רק לדבר דברי נועם, לברך על כל מה שאוכלים ברכת המזון, וכך נזכה כולם לראות ישועות גדולות.

עוד כתבות שיעניינו אותך