יהדות

"הייתי בהלם 4 ימים": המקובל הרב ביטון חושף מה קרה לו בגיל 18

מסע בעקבות האמונה: ירון אילן בסדרת כתבות מיוחדות בסימן חודש אלול, שבמהלכן ייפגש עם רבנים ומזכי הרבים לדון בנושאי אמונה וביטחון. והפעם: שיחה עם המקובל הרב יוסף ביטון

ת. כהן   
אא
(צילום: Arman Novic/shutterstock)

ערוץ 2000 בפרויקט סדרת כתבות עם המנחה והשדרן ירון אילן, שבמהלכן ייפגש בכל חודש אלול, עם רבנים ומזכי הרבים - ויחד הם ידברו על אמונה, ביטחון - ומה שביניהם. והפעם: שיחה מרתקת ומרגשת עם המקובל הרב יוסף ביטון, על סודות חכמת הקבלה וחודש אלול.

אז איך באמת הופכים למקובל? 

"פשוט מקבלים. חכמת הקבלה כשמה כן היא, קבלה איש מפי איש. ברגע שאתה זוכה להיות בחברת אדם שהוא תלמיד חכם ומקובל, שקיבל גם הוא מרבותיו את חכמת הקבלה, אתה זוכה ללמוד איתו ביחד את הקבלה, בד"כ בשעות הלילה, מחצות ועד עמוד השחר. וכך הוא מעביר לך את כל חכמת הקבלה."  

הוא מחליט למי להעביר את חכמת הקבלה? מי העביר לך את חכמת הקבלה?  

"המקובל הרב שמעון ציון בוגנים שליט"א. זה דברים שצריכים להרגיש אותם. אני אגיד לך איך זה עובד: בחוכמת הקבלה "בעל הסולם" כותב, שפעם מישהו בא וביקש ממנו ללמוד את חכמת הקבלה, אז הוא אמר לו, להבדיל אלף אלפי הבדלות, שפעם מישהו ניגש לסוקרטס ורצה ללמוד את תורת הפילוסופיה. במקום היתה בנמצא באותו הרגע גיגית של מים. סוקרטס תפס לו את הראש והכניס אותו לתוך הגיגית של המים, עד שאותו אדם החל לפרפר. כשראה זאת סוקרטוס, הוא הוציא לו מיד את הראש מהמים ואמר לו: "כשתרצה ללמוד פילוסופיה כמו שרצית חמצן ואוויר, תחזור אליי".  

"גם בחוכמת הקבלה בדרך כלל דוחים את הבן אדם, מתעלמים ממנו וממציאים לו כל מיני תירוצים כדוגמת "אין לי זמן" וכו', ורק כשהאדם באמת רוצה ומכין את עצמו ולומד קצת בכוחות עצמו, שוקלים אם ללמד אותו."

זו אחריות מאוד גדולה. אני מניח שרבים מגיעים אליך ורוצים לקבל תשובות. אני מניח שבתוך הקבלה לא תמיד קל לתת תשובות לאנשים 

"נכון. יש תשובות לא פשוטות. הקבלה היא בעצם זו שמספרת ומראה לנו מה מסתתר מאחורי הקלעים, מה יש בשורש. אנשים עוברים הרבה צרות ובעיות. כשיש זכויות לבן אדם והוא מגיע בשעת רצון, אז הקב"ה משרה את הרוח כמו שאומרים, ודרך פתיחה בזוהר ניתן לדעת היכן הנקודה הספציפית, היכן השורש לבעיה." 

"היתה אצלי אישה שבמשך 3 שנים לא הפסיקה להתרוצץ בין בתי חולים עם מגוון של בעיות רפואיות, גם בהריונות. כשפתחתי זוהר הבנתי מה הבעיה וישר שאלתי אותה: "גברת, מה קורה עם המזוזות שלך"?..היא רצה הביתה ובדקה את בתי המזוזות, והתברר שבכניסה לבית ובחדר השינה בכלל לא היתה מזוזה. זו דוגמא אחת מיני רבות."  

זה לא מפחיד? 

"לפעמים זה קצת מפחיד. לפעמים אתה פותח בזוהר ורואה דברים ה' ישמור, על כל מיני דברים שאדם עשה ודברים קשים. כמובן שזו לא המהות של חכמת הקבלה, זו רק עזרה לעם ישראל - חכמת הקבלה היא עולם בפני עצמו."  

יש הטוענים שכאשר לומדים קבלה ולא מוכנים לכך נפשית, זה עלול לפגוע בנפש 

"יש זוהר כזה. אם אדם נכנס לסודות התורה והוא לא ראוי, יש שני מלאכים שמבלבלים את דעתו כשהוא מגיע לשלב מסוים בלימוד, שלא יוכל להיכנס יותר. אם הוא לא קדוש, לא טהור ולא נקי במידות. זה סודות המלך, גנזי המלך, אי אפשר שכל אחד ייכנס."  

יש לי הזדמנות לקבל פה תשובות לשאלות האישיות שלי. אנצל את המעמד לספר שאי שם בשנת 2006-2007, נפלתי להימורים. גרושתי בזמנו לקחה אותי אל רבי דוד בצרי בירושלים והוא אמר לי לחתום על נייר וגזר עליי שאני לא מהמר יותר. אחרי שבועיים אני לצערי התחכמתי, וחזרתי שוב להמר, במחשבה שאף אחד לא ישים לב. למחרת בבוקר התעוררתי מיובש לחלוטין ורצית כל הזמן רק לשתות עוד ועוד. הגעתי אל בית החולים וגילו לי סוכרת בן לילה. כל הזמן תהיתי ושאלתי את עצמי אם זו באמת תולדה של מה שעשיתי 

"יכול מאוד להיות. הרב בצרי הוא אדם גדול מאוד מבחינת עולם הקבלה שאנחנו נמצאים בו. בדור שלנו הוא נחשב מגדולי המקובלים. כנראה שהוא באמת עשה איזושהי פעולה, כי המצב היה לא הכי טוב, והוא רצה ממש למנוע ממך. כנראה עצם הגזרה שלו היתה מכיוון שהיה צריך משהו קיצוני כדי לעצור אותך."  

לצפייה בהמשך הריאיון עם המקובל הרב יוסף ביטון שליט"א, לחצו על הסרטון 

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי