כל מה שאתם צריכים לדעת על צום עשרה בטבת
(צילום: shutterstock/natushm)

עשרה בטבת

כל מה שאתם צריכים לדעת על צום עשרה בטבת

מדוע צמים ביום עשרה בטבת? האם אפשר לשנות את המועד ליום אחר בחודש ומה קורה כשהצום חל ביום שבת? הרב אייל אונגר עם כל הפרטים. צפו בתכניתו "לגעת בנפש" בימי ב' ב-22:00

   
כל מה שאתם צריכים לדעת על צום עשרה בטבת
(צילום: shutterstock/natushm)
אא

ה"חתם סופר" היה דורש בח',ט' ו-י' בטבת. "סמך מלך בבל אל ירושלים" שנתיים וחצי לפני החורבן בא נבוכאדנצר ועשה מצור על ירושלים. יחזקאל הנביא היה בבבל - שם יצא לגלות עוד 11 שנים לפני חורבן הבית. בבבל מקבל הנביא יחזקאל את הנבואה הבאה: "בעצם היום הזה סמך מלך בבל אל ירושלים" - ידוע כי בד"כ נבואה לא מקבלים בחו"ל אך אם אדם החל לקבל נבואה כבר בארץ, אזי יכול להמשיך לקבל נבואה גם בחו"ל.

שואל החתם סופר - מה הכוונה שסמך מלך בבל על ירושלים? בנבואת יחזקאל על המצור שעשה נבוכאדנצר על ירושלים אכן כתוב "בן אדם כתוב לך את עצם היום הזה שסמך מלך בבל אל ירושלים בעצם היום הזה - שאם יחול צום עשרה בטבת בשבת אז הוא דוחה את השבת. מדוע? כי בנביא כתוב "בעצם היום הזה" בדיוק כמו שכתוב על יום כיפור. כידוע, גם יום כיפור דוחה את השבת ומפני שבשניהם כתוב "בעצם היום הזה" אז למדים שגם צום עשרה בטבת דוחה את השבת.

הגאון רבי חיים ריסק אומר שכל תענית מתייחסת לחודש שלה והחודש הוא העיקר, בשונה מתענית עשרה בטבת שהיא לא תענית בחודש אלא דווקא ביום הזה. מדוע? בשאר התעניות נוכל "להשלים" את התענית ביום אחר בחודש אך צום עשרה בטבת יכול להיות רק ביום העשירי של חודש טבת.

כאשר התקרב נבוכאדנצר לירושלים אנשי ירושלים האמינו בעצמם ולא דאגו משום צרה שתבוא אך האמונה שלהם לא היתה מבוססת על אמונה אמיתית כי אם על אשליה. מדוע? הנביא ירמיהו אומר שבעת ההיא כבר היו אנשים שנהגו לחלל את השבת וכמובא בגמרא - כאשר לא שומרים את השבת מאבדים למעשה את ההגנה ועל כן איבדו את הנחלה שלהם כי חיללו את השבת. אומר האבודרהם שהמילה "סמך" מתייחסת לנבוכאדנצר שהגיע לירושלים ולמעשה סמך על עצמו כי ידע שעמ"י איבדו את הכח הרוחני שלהם בעקבות חילול השבת.

לעוד הסברים על יום עשרה בטבת, צפו בסרטון המלא

(צילום: shutterstock/natushm)

עוד כתבות שיעניינו אותך