מי הוא צדיק אמיתי? הרב יצחק בצרי: "לא דורך על יהודים"
(צילום: Poleznova/shutterstock)

יהדות

מי הוא צדיק אמיתי? הרב יצחק בצרי: "לא דורך על יהודים"

מהותו של הצדיק: הרב יצחק בצרי שליט"א יחד עם הרב מרדכי הלוי דנים בסוגיה "מיהו צדיק אמיתי?", המקובל הרב בצרי מביא חידוש נפלא על כך: "אדם שלא דורך על יהודים"

   
מי הוא צדיק אמיתי? הרב יצחק בצרי: "לא דורך על יהודים"
(צילום: Poleznova/shutterstock)
אא
(צילום: Poleznova/shutterstock)

הרב יצחק בצרי: "מיהו צדיק אמיתי? מדוע דווקא האות צ' נבחרה להיות זו שפותחת את המילה 'צדיק'? למה לא האות ר' או ג' למשל? מדוע דווקא האות צ' מסמלת את הצדיק? שנאמר: "ונוח היה צדיק תמים", מיהו ה"צדיק" הזה?

על ה"כתף" של האות צ' יש את האות י' המסמלת את המילה 'יהודי'. צדיק אמיתי הוא אדם שיודע להתכופף ולקחת על כתפו עוד יהודי!

צדיק אמיתי הוא לא אדם אנוכי הדואג רק לעצמו, לרצונותיו ולצרכיו אלא מבין שכל ישראל ערבים זה לזה, הבעיות של האחר, המשברים שלו והקשיים - הם חלק אינטגרלי של כל אחד מאיתנו. הוא בוחר לשאת על כתפיו עוד אדם, לעבור איתו ביחד את "מסע החיים, לשמש לו כאוזן קשבת, איש שיחה ויועץ עצה טובה. מי שזוכה לדאוג לאחרים בדיוק כמו שדואג לעצמו ולצרכיו, יזכה שה' ימלא את מאוויי ליבו במהרה. ואהבת לרעך כמוך הוא כלל גדול בתורה ואל לנו להתעלם מקיומו!

זה כלל שמנחה אפילו לצדיקי הדור הגדולים והחזקים מאוד באמונתם ובעבודת ה' שלהם, כלל פשוט יחסית אך מאוד עוצמתי וחשוב! לאהוב כל אדם, לדאוג לו, לקרב אותו, להעניק לו כל מה שביכולתנו. בדיוק כמו שחייל נושא על כתפיו את חבריו בשעת צרה ומלחמה, כך עלינו להיות ערבים זה לזה, להרים אחד את השני בעתות משבר ולפעול למען הכלל. בסופו של דבר אלו הם הדברים שניקח איתנו אל העולם הבא. את המעשים שלנו!

גם על האות א' יש את האות י' למעלה אז מה ההבדל? למה היא לא יכולה לסמל את המילה צדיק?

התשובה היא שבאות א' קיימת האות י' גם למטה ולא רק למעלה, מה שמרמז על אדם המרים עליו יהודי אחר אך בו בזמן גם דורך על יהודי אחר (הי' התחתונה).

מצד אחד להרים יהודי ומן הצד השני "לדרוך" על יהודי אחר, אדם זה לא נחשב צדיק!

עוד כתבות שיעניינו אותך