חודש אדר - מזל דגים "אין עין הרע שולטת"
מזל דגים (צילום: Curly Lines/shutterstock)

יהדות

חודש אדר - מזל דגים "אין עין הרע שולטת"

"משנכנס אדר מרבים בשמחה" על שום מה מזל חודש זה הוא דגים? כיצד זה משפיע עלינו? ואיך כל זה קשור לעין הרע?

   
חודש אדר - מזל דגים "אין עין הרע שולטת"
מזל דגים (צילום: Curly Lines/shutterstock)
אא

מזל החודש – דגים, לפי שבחודש זה הדגים שבנהרות ושבאגמים פרים ורבים. מזל דגים הוא מזל של ברכה, מפני שהדגים מכוסים מן העין, ואין עין הרע שולטת בהם. כך גם אין הקללה שורה בדגים לעולם, ואפילו במי המבול לא מתו, כיון שלא השחיתו את דרכם, והדגים אינם מזדווגים אלא לבני מינם בלבד.

ואף מזלם של ישראל עולה בחודש זה, לפי שנמשלו בני ישראל לדגים; מה הדגים חיים במים, אף ישראל כל חייהם בתורה שנמשלה למים. וכשם שהדגים פרים ורבים בחודש זה, כך תורתם של ישראל עלתה להם בחודש זה פעמיים: בחודש זה נולד משה רבינו שהתורה נקראת על שמו, ובחודש זה חזרו וקיבלו ישראל את התורה מרצונם הגמור בימי מרדכי ואסתר.

כמו כן נאמר במגילת אסתר (ט, כב): וְהַחֹדֶשׁ אֲשֶׁר נֶהְפַּךְ לָהֶם מִיָּגוֹן לְשִׂמְחָה, ואמרו בירושלמי: לומר שמזל החודש גורם לטובה. ולכן מבואר בתלמוד (תענית כט.) שישראל שיש לו קובלנא משפטית נגד גוי, ישתדל כמיטב יכולתו שהדיון בתביעתו יתקיים בחודש אדר, מפני שיד ישראל על העליונה בחודש אדר, וגבר ישראל.

בעוד שמזלות כל החודשים נקראים בלשון יחיד: עקרב, קשת, גדי, דלי, טלה, שור, סרטן, אריה בתולה; מזלו של חדש אדר נקרא בלשון רבים: דגים. לרמז לשני אדרים, שמזלו של חדש אדר שני כמזלו של הראשון. ואף שגם מזלות החודשים תשרי וסיון נקראים גם הם בלשון רבים: מאזנים, תאומים, למעשה אינם אלא לשון יחיד, שאין מאזנים אלא בשנים, וכמו כן אין תאומים אלא בשנים.

עוד כתבות שיעניינו אותך