מתחם הציון של רבי יעקב אבוחצירא במצרים (צילום: שגרירות ישראל בקהיר)

חדשות

משלחת סודית במצרים שיפצה את קברו של רבי יעקב אבוחצירא זצ"ל

מחדשים הילולה?: לאחר שנים של לכלוך והזנחה, הגיעה השבוע (שני) משלחת ישראלית לקברו של הצדיק רבי יעקב אבוחצירא בעיר דמנהור שבמצרים, על מנת לשפץ את מתחם הציון

ת. כהן   
מתחם הציון של רבי יעקב אבוחצירא במצרים (צילום: שגרירות ישראל בקהיר)
אא

מרגש: משלחת ישראלים הגיעה השבוע (שני) לעיר דמנהור שבצפון מצרים תוך תיאום מול השלטונות המקומיים, במטרה לשפץ את קברו של הגאון הצדיק רבי יעקב אבוחצירא זצוק"ל שספג הזנחה קשה במהלך השנים. חברי המשלחת ניקו את הציון היטב, צבעו את המתחם ותיקנו את החלונות השבורים על מנת למנוע כניסת יונים לציון. השיפוץ נעשה בהסכמת הרשויות במצרים, לאחר שנים בהן מבקשת משפחת אבוחצירא לאפשר זאת. המטרה של המשפחה ותקוותם הגדולה היא שבהמשך יסכימו הרשויות במצרים להכניס משלחות נוספות שיערכו שיפוץ נרחב יותר, באופן שיאפשר לערוך מחדש הילולה לצדיק לצד קברו מידי שנה, לאחר ששנים המקום היה נטוש בשל איסור כניסה מצד השלטונות במצרים.  

זהו הביקור השני של משלחת אותו מאפשרות הרשויות במצרים בשנים האחרונות, לאחר שמשלחת מטעם הארגון "אתרא קדישא" הגיעה לפני מספר שנים על מנת לשפץ ולשקם קברות צדיקים.  

מתחם קברו של רבי יעקב אבוחצירא זצ''ל במצרים (צילום: שגרירות ישראל בקהיר)

אמירה אורון, שגרירת ישראל במצרים, הבטיחה בשיחות עם הראשל"צ הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א, כי תפעל ותעשה כל שביכולה, על מנת לאפשר שיפוץ של רחב יותר של הקבר ועלייה אל הציון של הצדיק במצרים ביום השנה על מנת לערוך הילולה. לדבריה, היחסים מול השלטונות במצרים מולם היא פועלת די טובים ודבריה מתקבלים באוזן קשבת.   

דוד גוברין, שגריר ישראל לשעבר במצרים, מביט מקרוב בהזנחה במתחם הציון בשנת 2017 (צילום: שגרירות ישראל בקהיר)

רבי יעקב אבוחצירא המכונה "אביר יעקב" הוא נצר לשושלת הרבנים הגדולה לבית אבוחצירא. רבי יעקב הוא נכדו של ה'בבא סאלי' הקדוש, הגאון רבי ישראל אבוחצירא זצוק"ל שהיה אחד מגדולי וגאוני המקובלים בישראל. רבי יעקב נחשב למקובל גדול במרוקו והיה הרב הראשי של תפילאלת. בשנת 1879 החל הרב במסע עלייה אל ארץ הקודש אך למרבה הצער נבצר מרבי יעקב להגיע אל ארץ ישראל, ולאחר שהגיע אל העיר דמנהור במצרים הוא חלה ונפטר. שם נקבע מקום קבורתו. זכותו תגן עלינו ועל כל עם ישראל אמן. 

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי