יהדות

מצמרר. אשת מילואימניק שמה פתק על הדלת: "נא לא לדפוק"

מחירי המלחמה: הרב אסי עדני עם סיפור מצמרר על אשת המילואימניק וההשלכות הכבדות של המלחמה שצריכות להדהד בכולנו. צפו

ת. כהן   
אא
חיילי מילואים ברצועת עזה. צילום: דובר צה"ל

המלחמה גובה מאיתנו מחירים לא פשוטים ככלל וכפרט, הכוללים גם אבדות בנפש לצערנו, ולמעשה משפיעה על כולנו ברובד הנפשי. ההשלכות שלה קשות מנשוא וההתמודדות מצריכה מאיתנו כוחות נפש עילאיים וגבורה פנימית. אנשי המילואים נלחמים מזה ארבעה חודשים בלחימה עצימה ואינטנסיבית אל מול פני הרשע.  

ללחימה הזו יש השפעה על התחושות הלוחמים בחזית, אך גם שלנו כתושבי המדינה. הלחימה כאן בעורף, בתוך תוכנו, המלחמה התמידית עם היצר והרצון להיאחז חזק ולהישאר חזקים ואופטימיים, היא לא פחות קשה. נשות ומשפחות המילואימניקים מתמודדות עם נתק לא פשוט הקוטע את רצף ההווי המשפחתי וגעגועים עזים למכביר.  

באחת מהרצאותיו שיתף הרב אסי עדני: "אני הזדעזעתי לשמוע", וסיפר על אודות אישה של אחד הלוחמים, הנוהגת לתלות שלט בכניסה לביתה עם המילים: "נא לא לדפוק", בשל הפחד המכרסם כל העת כי ידפקו על ביתה מצה"ל עם הבשורה המרה לא עלינו. "אנחנו בכלל לא קולטים באיזו סיטואציה אנחנו נמצאים. כל אחד צריך להרגיש את זה ואת משפחות הלוחמים בפרט. אנחנו ערבים זה לזה. כששומעים על חייל שנהרג, זה לא רק החייל. זה כל המשפחה שלו וכל המעטפת. כל יום שומעים על כאלו מקרים, איך ייתכן שנמשיך את סדר היום שלנו כרגיל? כל אדם צריך לעשות את ההשתדלות שלו עבורם ועבורנו כמקשה אחת. לפחות בזמן הזה." 

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי