מאחורי הקלעים: "יום למחרת הבנתי למה אני ליצן ולא פרופסור"
אור חיים עוזרי ואיציק הליצן מתנדבים על בסיס קבוע בבית החולים. זה לא עוד מתנדב

יהדות

מאחורי הקלעים: "יום למחרת הבנתי למה אני ליצן ולא פרופסור"

בכל יום בתפילת 18 אנחנו מבקשים: "רפאנו ה' ונרפא". איציק עוזרי, המכונה בפי ילדי שניידר 'איציק הליצן' מתנדב מעל 30 שנה כדי להביא רפואה בשמחה לעולם | הרב ארז קדוסי

   
מאחורי הקלעים: "יום למחרת הבנתי למה אני ליצן ולא פרופסור"
אור חיים עוזרי ואיציק הליצן מתנדבים על בסיס קבוע בבית החולים. זה לא עוד מתנדב
אא

נאמר בגמרא: "כל המבקר את החולה נוטל (מוריד) אחד משישים בצערו". זה כבר מה שעושה איציק הליצן מעל 30 שנה בבית החולים שניידר. הליצן עוזרי מגיע כדי לשמח ילדים במחלקה האונקולוגית של שניידר. הוא עושה זאת מתוך שמחת חיים מופלגת, מתנדב מכל הלב והנשמה. איציק הליצן מגיע בתחפושת צבעונית ומעוררת חיים, בליווי שירים ושמחה, כשאחריו משתרכת מזוודה צבעונית המכילה בתוכה מתנות נפלאות כדי לשמח את הלבבות.

איציק הליצן חושף בפנינו סיפור מרגש: "באחד הימים שאלתי את בורא עולם מדוע אני ליצן ולא רופא או פרופסור, למה ליצן ריבונו של עולם?" את התשובה קבלתי למחרת בבוקר בהגיעי לביה"ח, במחלקה האונקולוגית נכנסתי לחדר של ילדה ששהתה שם בנוכחות אביה, כמובן היא ראתה אותי וישר שמחה ואמרה בקול תרועה: "יש!! איציק הליצן הגיע לשמח אותי...". לאחר חצי שעה שאני שוהה ומבדח את בתו אביה פונה אליי ואומר לי: "דע לך כעת סיימתי לקרוא תהילים ואני חייב לומר לך מספר מילים, אין לך מושג כמה אתה משמח את כולנו, לא סתם הקב"ה בחר בך להיות ליצן! דע שליצן זה ראשי תיבות: לעולם יהיה צחוקו ניכר.

"דע שארבעים יום לפני הגיעך לעולם, תפקיד הליצנות נועד לך, הוא ייעודך בעולם, ואז אביה חשף בפניי שהוא רב קהילה. ואז... הוא מבחין במעטפה המבצבצת מכיסי ושואל: "כתוב על גביה 'יצחק עוזרי' - מי זה?" אמרתי לו: "זה אני איציק הליצן..." והוא ענה: "דע לך השם יצחק - מעניק שמחה, שם משפחתך - עוזרי מלשון עזרה לזולת".

ורק אז הבנתי, אמרתי תודה בורא עולם שענית לי מדוע אני ליצן 30 שנה, 30 שנים של התנדבות, שלוש פעמים בשבוע, ושואלים אותי אנשים – 'מדוע לא בתשלום?' ואני משיב: אחרי 120 שנה מה אראה לבית דין של מעלה? כסף? בתים? זה הבל הבלים, אני אתן קבלות של מצוות ביקור חולים ומצות השמחה לילדים שמעניקה רפואה שלמה.
איציק הליצן כבר מעל 30 שנה מגיע כל שלוש פעמים בשבוע כדי לשמח ילדים. אשריו

המשפט המחזק ביותר שחיזק אותי זה מפי פרופסור שאמר במחלקה האונקולוגית לילדים בעת ביקורו: "אני רואה שהליצן בחדר מצחיק את הילדים, דעו לכם הליצן בעדיפות ראשונה לביקורים".

סיפור נוסף מפי מתנדב אחר, העונה לשם 'אור חיים' כשמו כן הוא. המתנדב אור חיים עוזרי מתאר בפנינו ברגש רב את הכניסה לבתי החולים, יחד עם צוות הליצנים המשמחים. הצוות של הליצנים המשמחים כשהם מגיעים לבית החולים הם מביאים גם את ילדיהם.

אור-חיים עוזרי מספר "כשאני לובש את 'מדיי השמחה', בעצם לבישתם כבר נכנסת בי שמחה. תארו לכם מזה לשמח ילד חולה -  אין לו שיגרת חיים של ילד בריא, שהולך למסגרת לימודים, הולך לשחק עם חברים ועוד. ההורים שלו אוחזים בהתמדה בספרי תהילים מתפללים לישועה... המראה לא קל בכלל, אבל יחד עם זאת "עם ישראל חי".

בזכות אמונה ושמחה אנו מעניקים ויטמינים של אמונה. מגיעים בלבוש צבעוני, שרים יחד, מספרים בדיחות מצחיקות ובידיים מלאות מתנות מחזקים את החולים שהכל מאיתו יתברך. ועל אף הקושי אנו בטוחים שכל חיוך של מאושפז מעניק רפואה לגופו ונפשו, לצד הטיפול של האחיות והרופאים המסורים בביה"ח.
הליצן אור חיים עוזרי עם הרב ארז קדוסי

לא פעם ראינו ניסים גלויים שהחולה אמר: "תודה ששימחתם אותי בעת ששכבתי חולה במיטתי, דעו לכם שהרגשתי שאוהבים אותי! מעבר לשגרת הכואבת של 'טיפולים ומחלה'. אתם הענקתם לי שמחה מידית! והבנתי שאני צריך תמיד להיות שמח! אז תודה על השירים, על הריקודים, על המנגינות, החיוכים, הצבעים והמתנות שנתנו לי כוח לשוב לחיק משפחתי, מתוך ויטמינים של אמונה ABC-Dאמונה-בטחון-שמחה שהם נגד דכאון.

במאמר מוסגר או שלא – חשוב לציין כי המשפט הידוע 'נפש בריאה בגוף בריא' הוא לא עוד משפט נחמד של חיזוק. אלא כשהנפש בריאה, חזקה, איתנה – היא יכולה להחזיק את המחלה שנמצאת בגוף. אבל אם הגוף חלש והנפש מוחלשת גם היא – הגוף והנשמה שבתוכו לא יוכלו להמשיך להתקיים.

חזקו אחרים, את הנשמות שלהם, ואל תשכחו את הנפש שלכם. חזק וברוך.

הצב"י ארז קדוסי

עוד כתבות שיעניינו אותך