זה המבחן שלכם: בואו לבדוק אם אתם יהלום או זיוף
(צילום: helfei/shutterstock)

יהדות

זה המבחן שלכם: בואו לבדוק אם אתם יהלום או זיוף

החיים הפכפכים, פעם למטה ופעם למעלה: הרב ניסים יגן מסביר כיצד ניתן לעבור את שעת הלחץ בהצלחה. האם אתם יהלום אמיתי או זיוף?

   
זה המבחן שלכם: בואו לבדוק אם אתם יהלום או זיוף
(צילום: helfei/shutterstock)
אא

להיכן מתגלה אם גדלותו הרוחנית של האדם אמיתית היא או מזויפת? בשעת לחץ! משל למה הדבר דומה? יהלום  אמיתי שוויו רב. ישנם יהלומים בשווי חצי מיליון דולר. לעומתם ישנם יהלומים מזויפים, אבני חן, זרקונים, הנראים אומנם כיהלומים, אך שווים מועט ביותר. לאמיתו של דבר, רבים מאותם יהלומים מזויפים נראים יפים מאוד, אף יותר מיהלומים אמיתיים. היכן אפוא מתגלה ההבדל בין יהלום אמיתי ליהלום מזויף?

יהלום הוא האבן הקשה ביותר בעולם, אף יותר מפלדה. במדרש (איכה רבה ד, ו) מסופר, שפעם ביקש מישהו למכור לרעהו יהלום, וכשביקש הלה לדעת מנין לו שזהו אכן יהלום אמיתי, אמר לו: "לך תביא פטיש ותנסה לשבור אותו". לקח הקונה פטיש והיכה על היהלום בכל כוחו. הפטיש התפוצץ והיהלום נשאר שלם... עד כדי כך חזק הוא! לכן, לחתוך יהלום ניתן רק באמצעות יהלום אחר. נמצא, שכדי לדעת אם יהלום אמיתי הוא או מזויף, יש להפעיל עליו לחץ!

אם הוא אמיתי – לעולם לא יישבר, ואם זוהי רק אבן נוצצת, זרקון בעלמא – לחץ קטן והאבן מתפוררת לרסיסים! אדם גדול נמדד בשעת לחץ, איך הוא מתנהג אז. אם הוא הופך לסיר לחץ, סימן הוא שאיננו גדול באמת. אם הוא משדר שלווה ורגיעה גם בזמנים כאלו – אות הוא כי אכן עבד על מידותיו והעפיל למדרגת אדם גדול.

(באדיבות משכן שילה)

עוד כתבות שיעניינו אותך