הקיץ כבר כאן: 7 טיפים להרחקת יתושים
(צילום: Sauko Andrei/shutterstock)

בריאות

הקיץ כבר כאן: 7 טיפים להרחקת יתושים

יתושים הם מעופפים מטרידים בייחוד ע"י עקיצות בגוף. הם ידועים בתור כאלו שנושאים מחלות ומעבירים אותם לבני האדם. אם ניסיתם כבר הכל על מנת להרחיק היתושים, הנה עוד כמה דרכים לפני שאתם מרימים ידיים

   
הקיץ כבר כאן: 7 טיפים להרחקת יתושים
(צילום: Sauko Andrei/shutterstock)
אא

האם ידעתם שמידי שנה מתים אלפי בני אדם כתוצאה ממחלות המועברות דרך היתושים? הם בלתי נסבלים, מציקים, גורמים להתגרד באופן בלתי פוסק בגוף ואילו היה ניתן להיפטר מהם שמחה הייתה ניצתת בקרבנו. מעבר לעקיצות המציקות יתושים עלולים להעביר מחלות שונות לבני האדם, כמו: קדחת מערב הנילוס, מלריה, זיקה ועוד..

אלא שהדבר לא פשוט בכלל, והניסיונות הרבים בכל שנה להרחקת היתושים עולים בתוהו. ובכל זאת, לא בטוח שזה הזמן לומר נואש, הנה 7 פתרונות אידיאליים להעזיב את היתושים, כדאי לכם לנסות:

1. רוקנו מים עומדים – הסיבה העיקרית לביאתם של היתושים הם מקורות מים עומדים. טימותי בסט, מומחה בתחום האנטומולוגיה מעביר מסר ברור לציבור כי על מנת להפטר מהיתושים, עליכם להקפיד לסרוק את ביתם היטב ולחפש מפעם לפעם מקורות מים עומדים. לטענתו, כדאי לעשות זאת כמה שיותר מהר ופעם בכמה זמן, מכיוון שיתושים הופכים תוך זמן קצר (7-10 ימים) מביצה לבוגרים, בייחוד בימי הקיץ. אם אין אפשרות לנקז את המים מומלץ להשתמש בעזרים כמו חומר מיוחד בשם BTI או לפזר שכבה טובה של סבון העוזר בלכידת יתושים.

2. צמחים בחצר – ד"ר ננסי טרויאנו, אנטומולוגיה בכירה מסבירה כי היתושים מבלים בעיקר על צמחייה בגובה נמוך בימי הקיץ כדי למנוע התייבשות, ולכן יש לשמור על חצר מסודרת ולגזום את הדשא והענפים בזמן. מעבר לכך ובאופן מפתיע, ישנם אפילו צמחים ספציפיים התורמים להרחקת היתושים באמצעות ריחם החזק והדומיננטי, כגון: רוזמרין, לבנדר, נענע, ריחן מצוי, עשב לימון ועוד.

3. סגירת רשתות – ברוב הבתים בארץ כיום מותקנות רשתות בנוסף לחלונות הבית, בדיוק לשם מניעת כניסתם של חיות ומזיקים אל תוך הבית. הקפידו לסגור את הרשתות והפכו לעצמכם את החיים לקלים.

4. מאווררים – הטיפ הזה מיועד בעיקר עבור אלו שגרים בבית עם מרפסת. הדליקו מאוורר במרפסת הבית על העוצמה החזקה ביותר, דבר המקשה על היתושים לעוף.

5. תרכובת ממוצרים זמינים בבית – אם בא לכם להכין "שיקוי מיוחד" ממוצרים הנגישים לכולם בבית, השתמשו בציפורן ולימון בעלי ריח חזק ודומיננטי המרחיק את היתושים והכינו חליטה. גם מיץ של שום כתוש שירוסס לעבר חלונות ורשתות הבית יתרום בהרחקת יתושים.

6. אלכוהול – כן כן, קראתם נכון. לאלכוהול יש ריח חזק וגם יתושים מסוגלים "להשתכר" ממנו כהוגן. יתושים לא סובלים ריחות חזקים, וכבעל ריח כזה, אלכוהול מכל סוג שתניחו על צלחת ליד החלון יתרום בהחלט להרחקתם.

7. שמנים אתריים – התייעצו עם רופא לפני כן, וכדאי מלבד יעוץ רופא, להתייעץ גם עם מומחה בתחום הרפואה האלטרנטיבית על מנת שירקח עבורכם שמן אתרי ייעודי המכיל בתוכו גם קמפור (חומר הדוחה יתושים).

עוד כתבות שיעניינו אותך