מי היה היהודי הראשון? אברהם היהודי הראשון
מי היה היהודי הראשון? אברהם היהודי הראשון. (צילום: Attila JANDI/shutterstock)

יהדות

השושלת של העם השמי: מי היה היהודי הראשון?

תחילת השושלת החלה מאדם וחווה. על אף שהם זרו את הזרעים הראשונים אינם כונו כיהודים הראשונים. בהמשך נולד אברהם העברי, הקרוי העברי הראשון, מה ייחד אותו מאדם וחווה? ומה החותם שהותיר בהמשך חייו?

   
מי היה היהודי הראשון? אברהם היהודי הראשון
מי היה היהודי הראשון? אברהם היהודי הראשון. (צילום: Attila JANDI/shutterstock)
אא

לאדם וחווה היו נשמות יהודיות בשורשן, אך תחילת השושלת היהודית מתחילה מאבותינו הקדושים ואמותינו הנעלות. לכן היהודי הראשון נחשב לאברהם אבינו זצ"ל. מהו בעצם יהודי? מהות היהודי היא התקדמות תמידית, היכולת והרצון לנוע מנקודה אחת לנקודה אחרת, להשתפר ולהיות הגרסה הטובה ביותר של עצמו, היכולת לייצג את הבורא ואת תורתו בעולם על הצד הטוב ביותר.

יהדות היא למעשה התעלות לממד רוחני גבוה על מנת שנוכל לעשות את תפקידנו בעולם על הצד הטוב ביותר ולממש את תכליתנו הרוחנית. להיות יהודי זה להיות בשיח תמידי עם הבורא יתברך ולחפש כל הזמן תשובות לשאלה הכה גדולה – מה תפקידנו בעולם, כיצד עלינו לחיות בו ומה הבורא יתברך רוצה מאתנו?

תפקידנו כיהודים הוא לפזר טוב בעולם, ליצור תשתית איתנה לקיום התכלית אותה ייעד לנו הבורא הקב"ה ולזכות להיות בבחינת כלי קיבול תמידי שרק דרכו יכול לזרום השפע בכל המובנים. אברהם אבינו לא נולד כיהודי. אומנם, אברהם אבינו היה איש של עשייה וחסד, הידוע בזכות הכנסת האורחים המדהימה והאצילות שבו, אך עדיין איננו היה יהודי עד אשר בגיל 75 ציווה עליו הקב"ה: "לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך" – אברהם התבקש ללכת אל הלא נודע והלא מוכר (הארץ המובטחת),להוריד חומות והגנות ולהיות ממש בבחינת "נעשה ונשמע" כפי שפעלו בנ"י בקבלת התורה הקדושה.
מקום ציונו של אברהם אבינו. מערת המכפלה. (צילום: verdell galeana/shutterstock)

אברהם אבינו נדרש לסמוך על הקב"ה ולצאת מאזור הנוחות שלו גם בפן הגשמי אבל יותר מכך – בפן הרוחני – לצלול אל ה"אני הפנימי" שלו, לרבדים עמוקים בנפשו, ולוותר על הגחמות והרצונות האישיים שלו עבור רצונו של ה' יתברך ממנו. לאחר מכן נוספה האות ה' בשמו ע"י הקב"ה בכבודו ובעצמו, והוא הפך לאברהם – היהודי הראשון על פני האדמה וזה שנושא את האות ה' בשמו – המייצגת את ה' יתברך.

אברהם אבינו נולד בעיר אור כשדים. במדרש מסופר עליו שכבר מגיל 3 החל להתעסק ברזי עולם והגיע להבנה עמוקה שאין העולם יכול לתפקד ללא הבורא יתברך. כשהיה אברהם בן 86 נולד ישמעאל בנו ובגיל 100 נולד יצחק בנו. כשהיה בן 99 מל את עצמו ע"פ ציווי של ה' יתברך. בתקופה ההיא רוב האנשים היו עובדי אלילים מלבד אברהם שעמד מן העבר השני בגבורה והאמין בבורא אחד – על כן הוא כונה "אברהם העברי".

מה שייחד את אברהם אבינו הוא עצם היותו גדול המשפיעים בעם באותה התקופה. הוא החזיר המוני אנשים בתשובה ודאג ביחד עם שרה אשתו – לגיירם. אברהם אבינו התנסה בלא פחות מעשרה ניסיונות בהם עמד בגבורה ובעוז והנחיל לנו לדורות את הכוח לעמוד מול פיתויים וניסיונות.

עשרת ימי תשובה, עשרת המכות שנחתו על המצרים, עשרת הידברות ועשרה ניסים שניתנו לנו במצרים – הם בהשראת עשרת הניסיונות בהם עמד אברהם אבינו. מתנותיו למורשת עמ"י הן תפילת שחרית שתיקן ו"ספר היצירה" שכתב. אברהם נפטר בגיל 175 בשיבה טובה ונקבר במערת המכפלה בסמוך לאשתו שרה.
מי היה היהודי הראשון? אברהם היהודי הראשון. (צילום: isparklinglife/shutterstock)

מי היה היהודי הראשון? אברהם היהודי הראשון | הרב דוד סבג - אברהם העברי

מי היה היהודי הראשון? אברהם היהודי הראשון. (צילום: Attila JANDI/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך