למה אלוהים עושה לי את זה?
למה אלוהים עושה לי את זה? (צילום: Pixel-Shot/shutterstock)

יהדות

למה אלוקים עושה לי את זה?

כמה פעמים שאלתם את עצמכם מדוע אלוקים עושה לי את זה? למה אני חווה כל כך הרבה קשיים ומשברים אישיים בחיי? מה המסר שרוצים להעביר לי? את התשובה ניתן ללמוד מסיפור הבא

   
למה אלוהים עושה לי את זה?
למה אלוהים עושה לי את זה? (צילום: Pixel-Shot/shutterstock)
אא

למה אלוהים עושה לי את זה? בני אדם חווים כל כך הרבה קשיים ומשברים בחייהם ולעיתים כשעושים השתדלות של ממש על מנת לצאת מן הקושי, אבל אז המצב מתהפך ונהיה חריף וחמור אף יותר, מדוע זה קורה?

מסופר על משה רבנו בהגיעו לבגרותו הוא החל לכוון את העם בעזרתו של ה', הוא הפיח תקווה בעמ"י כי עוד מעט הגואל מגיע. כתוצאה מהשליחות של משה ישנה הכבדה בסבל של בנ"י והמצבם נהיה גרוע יותר משהיה. כשמשה יצא מפרעה צעקו עליו אנשי ישראל וטענו שהוא רק מזיק להם. 

משה נבהל ופנה לקב"ה בשאלה מדוע שלח אותו אל פרעה. במדרש כתוב שהקב"ה אמר למשה לעזוב את מצרים ולצאת משם ובמהלך החודשים הבאים משה לא שהה במצרים.

עמ"י מהצד שלהם, הרגישו שמשה בא על מנת להציל אותם, אך במקום זאת רק גרם נזק ואף נעלם לבסוף. לאחר מספר חודשים משה רבנו חזר, בהנחייתו של ה' מתחילות עשר המכות, שלאחריהן העם נגאל ממצרים. 

במהלך השחרור של אבותינו ממצרים יש התמקדות גדולה גם במצוקה הפרטית של כל אדם ואדם. לעיתים אנו נקלעים לתקופות קשות בחיים, פתאום שום דבר לא מסתדר, הכל תקוע ואנו חווים משבר של ממש.
למה אלוהים עושה לי את זה? (צילום: Tero Vesalainen/shutterstock)

ברגעים כאלו אנחנו מתפללים, מתחזקים, נותנים צדקה ועושים דברים שיוכלו להועיל ולשפר את מצבנו. לפעמים בעקבות עשיית דברים טובים המצב משתפר ונדמה לנו שיש אור בקצה המנהרה, שאנחנו עומדים לצאת מן המשבר ואז לפתע נהיה פגום עוד יותר.

למה אלוהים עושה לי את זה? הרב אייל עמרמי - אין ייאוש בעולם "לישועתך קויתי ה'"

יש מצבים שכשהאדם מפתח את תקוותו הוא מבחין כי המצב החמיר אף יותר ונבהל. במצבים כאלו אנחנו חייבים להזכיר לעצמנו מה היה במצרים. 

ה"כלי יקר" מסביר מדוע הדברים התנהלו כך במצרים, מדוע הפיחו בעם תקווה ואז שוב העם נחל אכזבה וכן סבלם התגבר, ורק לבסוף הגיעה הגאולה – עמ"י היו אמורים לעבוד בפרך כ-400 שנה, אך כבר לא יכלו יותר לשאת זאת, הם זעקו אל ה' תוך כדי העבודה שיוציא אותם משם. 

הקב"ה שלח את משה להתחיל את תהליך הגאולה, שאכן החל כי במקום שיסבלו עוד 290 שנה (ובכך יסיימו 400 שנים של עבדות),הקב"ה החליט להכביד את סבלם לתקופה קצרה ואז לגאול אותם לחירות שלמה. באותה התקופה בנ"י לא הבינו מדוע סבלם מתגבר ולא ידעו שה' פועל אך ורק לטובתם, להחיש את גאולתם.

אדם שסומך על הקב"ה באמת ובתמים צריך לדעת כי כל מה שהוא עושה, רק לטובה הוא עושה, ושאם קשה יותר עכשיו בטוח עוד מעט יהיה טוב ובטוח שה' דואג לנו ורוצה בטובתנו, כי הוא כל כולו חסד ורחמים. 

לצורך ההמחשה, אם נראה אדם שפוצע ילד נחשוב כי הדבר אכזרי, אך אם נבין שאותו אדם הוא רופא שמבצע בו הליך רפואי על מנת להציל את חייו – נבין שהדבר הוא לטובה. יש להבין כי אבא שבשמיים הוא רחמן וטוב ושכל מה שעושה לנו הוא עבורנו ולטובתנו האישית, התחזקו חברים, אל תתייאשו.
למה אלוהים עושה לי את זה? (צילום: New Africa/shutterstock)

למה אלוהים עושה לי את זה? למה התפילות שלי לא מתקבלות? הרב דוד אלקיים:

למה אלוהים עושה לי את זה? (צילום: Pixel-Shot/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך