למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים
למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים. (צילום: Anna-Nas/shutterstock)

יהדות

למה שם אלוקים הוא ברבים?

"בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ" - מדוע המילה הידועה 'אלוקים' קרויה בלשון רבים? באיזה אופן המילה הזו מתקשרת ליציאת מצרים?

   
למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים
למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים. (צילום: Anna-Nas/shutterstock)
אא

למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים; נשאלת השאלה מדוע אלוקים נקרא כך, ברבים?

כשעמ"י יצאו ממצרים רצה הקב"ה שהם יכירו אותו ויידעו שהוא קיים, לכן הוכיח להם באמצעות האותות והמופתים, עשה עשרת מכות ולא הסתפק במכה אחת. מדוע ה' לא נתן ישר את מכת בכורות והוציא את עמ"י ממצרים? בכדי להראות שהוא שולט בכל מערכות הטבע.

כל מכה הראתה את שליטת ה' במערכת אחרת בטבע. יש מכה שהראתה את שליטת ה' במים – שהפכו לדם, בבעלי חיים – חייהם ובריאותם, בעולם הצומח, בעולם הגשמים והברד שירד – השליטה בכל מערכות הטבע הראתם לעמ"י שיש אלוקים אחד ששולט בהכל.

על אף שזה נשמע כך, המילה אלוקים היא לא בגלל שהוא רבים, הרי כתוב "בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ" – ברא, בלשון יחיד – ללמדנו שהמילה אלוקים היא לא מפני שהוא רבים אלא מפני שכוחותיו רבים.
למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים. (צילום: Dark Moon Pictures/shutterstock)

פירוש המילה אל היא כוח, אלוקים הוא כל הכוחות כולם. לא כמו שנהגו עמי הארצות לתת לכל אל שם לפי הכוח שלו (אל המים, אל האש) - הרי זה שקר. אלוקים הוא אחד ויחיד ולו יש את כל הכוחות.

לאחר שיצאו ממצרים, היו עמ"י צריכים להרגיל עצמם לחיות בביטחון ולסמוך על הקב"ה שיספק להם אוכל ומים וישמור עליהם בזמן שהלכו במדבר. 

היו צריכים להרגיל עצמם לסמוך מדי יום על ה' שיספק להם אוכל ושתייה לפי צורכם. ביום שבת לא ירד מן ועל כן בשישי היו צריכים לקחת כמות כפולה שתספיק להם גם לשבת. זו הסיבה שעד היום אנו שמים שני לחמים על השולחן ביום שישי – זכר ללחם המשנה שלקחו עמ"י בשישי גם עבור השבת.
למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים. (צילום: John D Sirlin/shutterstock)

למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים | למה הוא נקרא אלוקים? הרי הוא יחיד!

למה אלוהים ברבים? שמות של אלוהים. (צילום: Anna-Nas/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך