ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין
חלק מטקס החינה הנהוג גם באירוסים. ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין

יהדות

"שמח תשמח": מדוע מברכים ברכה זו באירוסין?

במהלך האירוסין נוהגים לברך את שבע הברכות, שם מופיעה ברכת "שמח תשמח רעים האהובים" - מה הפירוש שלה, מדוע מברכים אותה דווקא ביום החתונה? וכיצד ברכה זו קשורה אל אדם וחווה? כל התשובות

   
ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין
חלק מטקס החינה הנהוג גם באירוסים. ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין
אא

ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין; חתונה היא מאורע משמח ומרגש המכריע כיצד ייראו חיינו ברוב הזמן. זו החלטה גורלית שאין להקל בה ראש וכשסוף סוף מגיע המיועד שישלים את נשמתנו אנחנו חשים הקלה ושמחה מרובה, שהנה מצאנו את שאהבה נפשנו ונזכה סוף סוף להקים בית כשר ושמח בישראל.

ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין | במהלך האירוסים של בני הזוג מברכים את שבע הברכות הידועות:

  1. בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, בּוֹרֵא פְּרִי הַגָּפֶן.
  2. בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, שֶׁהַכֹּל בָּרָא לִכְבוֹדוֹ.
  3. בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, יוֹצֵר הָאָדָם.
  4. בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר יָצַר אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם דְּמוּת תַּבְנִיתוֹ, וְהִתְקִין לוֹ מִמֶּנּוּ בִּנְיַן עֲדֵי עַד.
  5. בָּרוּךְ אַתָּה ה', יוֹצֵר הָאָדָם.שׂוֹשׂ תָּשִׂישׂ וְתָגֵל עֲקָרָה, בְּקִבּוּץ בָּנֶיהָ לְתוֹכָהּ בְּשִׂמְחָה.
  6. בָּרוּךְ אַתָּה ה', מְשַׂמֵּחַ צִיּוֹן בְּבָנֶיהָ .שַׂמֵּחַ תְּשַׂמַּח רֵעִים הָאֲהוּבִים, כְּשַׂמֵּחֲךָ יְצִירְךָ בְּגַן עֵדֶן מִקֶּדֶם.  
  7. בָּרוּךְ אַתָּה ה', מְשַׂמֵּחַ חָתָן וְכַלָּה.בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר בָּרָא שָׂשׂוֹן וְשִׂמְחָה חָתָן וְכַלָּה, גִּילָה רִנָּה דִּיצָה וְחֶדְוָה, אַהֲבָה וְאַחְוָה וְשָׁלוֹם וְרֵעוּת. מְהֵרָה ה' אֱלֹהֵינוּ יִשָּׁמַע בְּעָרֵי יְהוּדָה וּבְחוּצוֹת יְרוּשָׁלָיִם, קוֹל שָׂשׂוֹן וְקוֹל שִׂמְחָה, קוֹל חָתָן וְקוֹל כַּלָּה, קוֹל מִצְהֲלוֹת חֲתָנִים מֵחֻפָּתָם, וּנְעָרִים מִמִּשְׁתֵּה נְגִינָתָם. בָּרוּךְ אַתָּה ה', מְשַׂמֵּחַ חָתָן עִם הַכַּלָּה.חלק מטקס החינה הנהוג גם באירוסים. ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין.(צילום: A Rehman 786/shutterstock)

אחת מהברכות היא ברכת "שמח תשמח רעים האהובים, כשמחך יצירך בגן עדן מקדם. ברוך אתה ה' משמח חתן וכלה" – הפירוש של ברכה זו היא למעשה השמחה שאנו מצווים לשמח את החתן והכלה ולבקש מהקב"ה שבדיוק כשם ששימח את אדם וחווה בגן העדן, כך ישמח את הזוג המיועד בחייהם המשותפים.

מה הקשר בין חתן וכלה לאדם וחווה? לאדם וחווה היה רק זה את זו בעולם, הם ראו אחד את השני ושמחו שמחה גדולה ואמיתית זה בזו ללא בלבולים והסתר פנים ומבלי לחשוש שמא מישהו אחר מתאים יותר עבורם. לא היה מישהו אחר עבורם בעולם ולכן הם ראו רק זה את זו.

זה מה שאנו מבקשים גם עבור החתן והכלה שישמחו זה בזו כאילו אין אחד מסביבם שקיים חוץ מהם, ויבינו שהם הכי מתאימים אחד לשני. כשאדם רואה רק את בחיר ליבו מבלי להרהר על אחרים ולהכניס את הראש לבלבולים, אזי מגיע לשמחה פנימית אמיתית.

ישנו הסבר נוסף לשמחת החתן והכלה שהרי ביום חתונתם נמחלים להם עוונותיהם. מדוע יש להוסיף את המילה מקדם? הרי ידוע לכל שגן עדן וסיפור אדם וחווה הוא ממילא עניין שהיה מזמן בעבר הרחוק?! אלא לרמוז לנו ש"מקדם" הכוונה לפני שטעמו את החטא (חטא עץ הדעת),שאז הייתה להם שמחה גדולה ואמיתית וזה מה שאנו מאחלים ומייחלים גם עבור הזוג הטרי.
חלק מטקס החינה הנהוג גם באירוסים. ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין.(צילום: Igor Finkilshtein/shutterstock)

ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין | הרב אליהו רוסתמי - איך למצוא חתן - כלה - שידוכים שבאים מאהבה!  איך למצוא זוגיות עם גבר מתאים 

חלק מטקס החינה הנהוג גם באירוסים. ברכה לחתונה קצרה: ברכה לאירוסין

עוד כתבות שיעניינו אותך