יום עצוב: רפורמת הכשרות המסוכנת של מתן כהנא יוצאת לדרך
אילוסטרציה. (צילום: graceenee/shutterstock)

חדשות

יום עצוב: רפורמת הכשרות המסוכנת של מתן כהנא יוצאת לדרך

"המלשינון" של כושרות נגד השלב הראשון ברפורמת הכשרות שיצא לדרך היום: "אין הגיון שרב העיר חדרה יעניק כשרות לעסק בגדרה"

   
יום עצוב: רפורמת הכשרות המסוכנת של מתן כהנא יוצאת לדרך
אילוסטרציה. (צילום: graceenee/shutterstock)
אא

ארגון כושרות יצא הבוקר (ראשון) בקמפיין הסברה באמצעות הרשתות החברתיות לקראת יישומו של השלב הראשון ברפורמת הכשרות שיוצאת לדרך היום. 

הקמפיין מיידע את הציבור הישראלי באשר לבעייתיות שקיימת תחת השלב הראשון שמאפשר פתיחה של אזורי הפיקוח בכשרות, ומהיום רב העיר חדרה יכול לתת תעודת כשרות לעסק שנמצא בכלל בגדרה.

כזכור, לפני מספר שבועות פורסם מכתב של עשרות רבני ערים ומועצות בו הם הצהירו כי לא יקחו חלק ברפורמת הכשרות ובמיוחד בשלב הראשון שלו, וכי ימשיכו לתת כשרות אך ורק באזורי הרישום המקוריים שלהם. 
 
מבדיקה מעמיקה שערכו בכושרות, נמצא שבתי עסק שעזבו את מערך הכשרות של הרבנות ועברו לכשרויות פרטיות עשו זאת לא בגלל שהוצעו להם מחירי פיקוח טובים יותר או בגלל שהם חוו בעיות בשירות, אלא מכיוון שלא עמדו בנהלי הכשרות שהציבה הרבנות. 

רק לאחרונה פורסם סיפורה של מאפיה במודיעין שבעל העסק שלה הודה מול המצלמות שלא עמד במחוייבות שלו לנהלי הכשרות של הרבנות. כעת, תחת הרפורמה החדשה בעלי עסקים שלא עומדים בנהלי הכשרות שמציב להם הרב המקומי, יוכלו לעבור לכשרות של רב אחר מעיר אחרת בכל רחבי הארץ. 

תומר בן צבי, מנכ"ל "כושרות" מסביר: "התחרות בכשרות שהשר כהנא כל כך ביקש לקדם לא באמת תוסיף הידור בכשרות אלא תאפשר לבעלי העסקים להונות לקוחות כמה שרק ירצו, ואם יעלו עליהם - יעברו הלאה לרב אחר, בלי שאף אחד יידע למה. החוק לא מחייב רב עיר לשאול מדוע העסק נטש את הכשרות הקודמת ועבר אליו".

"האם למישהו זה נשמע הגיוני שכל רב עיר או מועצה יכול לתת פיקוח לכל עסק בכל רחבי הארץ? האם זה הגיוני שהחוק כעת מאפשר לרב העיר אילת לתת כשרות לעסק במטולה?" תוהה בן צבי. 

"גם השר יודע שישנן רבנויות שלא פועלות לפי נהלי הכשרות ויש לעשות בהן טיפול שורש, אבל במקום לטפל בכשלים הידועים לו הוא בחר לתת לרבנויות האלו לפעול משיקולים כלכליים בכל רחבי הארץ - מבלי שיש לו כל יכולת רגולטורית לטפל בהונאה בכשרות הלכה למעשה".

בכושרות השיקו בסוף השבוע האחרון "מלשינון" שתפקידו לקבל דיווחים על עסקים בכל רחבי הארץ שמקבלים כשרות מרבנים שאינם מקומיים. "אנחנו נמלא את תפקיד המבקר והרגולטור אם את משרד הדתות זה לא מעניין. מהיום, האחריות עברה לצרכנים, ואנחנו נסייע להם לשמור על אכילת כשרות, כי אין אף אחד אחר שיעשה זאת" מבהירים בארגון.

עוד כתבות שיעניינו אותך