חזון יחזקאל מרכבה: נבואת אחרית הימים יחזקאל
חזון יחזקאל מרכבה: נבואת אחרית הימים יחזקאל.(צילום: Michal Zduniak/shutterstock)

אחרית הימים

"פגש מלאך שחציו אש": נבואת יחזקאל על אחרית הימים

הרב אליהו עמר מתאר בצורה מרתקת את סיפור נבואת המרכבה של יחזקאל על אחרית הימים וכן את פירושו של רש"י על הפסוקים הללו: "אין להסתכל בהם", צפו בדבריו

   
חזון יחזקאל מרכבה: נבואת אחרית הימים יחזקאל
חזון יחזקאל מרכבה: נבואת אחרית הימים יחזקאל.(צילום: Michal Zduniak/shutterstock)
אא

הנביא יחזקאל כותב: "ויהי בשנה השישית בשישי בחמישה לחודש (ה' באלול) אני יושב בביתי וזקני יהודה יושבים לפניי..." יחזקאל הנביא הוגלה לבבל עוד לפני חורבן בית המקדש ובשנה השישית שהם יושבים (חמש שנים לפני החורבן).

"ותיפול עליי שם יד ה' אלוקים ואראה והנה דמות כמראה אש ממראה מותנה ולמטה אש וממותנה ומעלה כמראה זוהר כעין החשמלה" – כלומר, הגיעה דמות מלאך שחציו ומטה אש וחציו ומעלה זוהר, כעין החשמלה - באופן מעניין ודי חריג רש"י כותב שאסור להתבונן בפסוק זה.

כאומר יש דברים שאתה לא מבין, קרא והמשך הלאה... בהמשך כתוב כי אותה יד נשאה אותו במראות הנבואה והביאה אותו לירושלים. אותו פרק הוא פרק המתאר סיור בבית המקדש דרך מראות נבואה והוא פרק קשה מאוד. הנביא ראה תיאורים מאוד קשים. הוא ראה בחזיון נבואה כי מציירים על קירות בית המקדש וחוקקים עליהם דמויות של שקצים ורמסים ומשתחווים להם.

מדובר ב-25 אנשים מגדולי יהודה שמגיעים לשער מזרח (הפוך מהשכינה, מקודש הקודשים השוכן במערב) ומשתחווים דווקא שם לשמש. אחוריהם כלפיי בית ה' ופניהם כלפי המקדש.

אומר הקב"ה שאין ברירה ועקב יצר הרע החמור שלהם בית המקדש ייחרב, אי אפשר להמשיך כך. הקב"ה נתן הוראה להחריב את בית המקדש אך בפועל היא התעכבה בשש שנים. אותה חבורת רשעים לא שרדה הרבה זמן ופגעה בהם קנאת ה'.

בגמרא כתוב שרבי יצחק נפחא אמר שאלו בני אדם שחיפו את ההיכל כולו שקצים ורמשים, הקב"ה הכניס את יחזקאל והעבירו בין הלשכות, במקומות הנסתרים ביותר בבית המקדש שיראה כיצד מטמאים את ביתו.

אותם האנשים מתו ועל אף שהחטאים שלהם היו חמורים מאוד , הקב"ה החייה אותם, יחזקאל הנביא לימים מחייה את אותם המתים וזו תחיית המתים. נשאלת שאלה מאוד קשה, האם דווקא אותם להחיות לאחר כל החטאים הללו? אומר בורא עולם דווקא אותם יש להחיות, שיהודי ידע שלא משנה מה הוא יעשה, הוא תמיד יישאר בן אהוב של הקב"ה. מדהים.  
חזון יחזקאל מרכבה: נבואת אחרית הימים יחזקאל.(צילום: Kho2624/shutterstock)

חזון יחזקאל מרכבה: נבואת אחרית הימים יחזקאל - הרב אליהו עמר:

חזון יחזקאל מרכבה: נבואת אחרית הימים יחזקאל.(צילום: Michal Zduniak/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך