הרב פינטו: "גם אם צריך להרוג אותה, חובה לשמור על כבודה"
רבי יאשיהו פינטו

יהדות

הרב פינטו: "גם אם צריך להרוג אותה, חובה לשמור על כבודה"

ראב"ד מרוקו, רבי יאשיהו פינטו בדברי תורה חיים על מכירת יוסף ועל הבכי הרב שבכה יוסף בעת שקבעו האחים כי הוא נידון למיתה. אך מה היה שורש הבכי של יוסף הצדיק?

   
הרב פינטו: "גם אם צריך להרוג אותה, חובה לשמור על כבודה"
רבי יאשיהו פינטו
אא
רבי יאשיהו פינטו

הרב יאשיהו פינטו: "אחיו של יוסף רוצים להרוג אותו. יוסף מתחנן על חייו אך נתקל ב"קיר אטום". כשקורה דבר כזה ברור שאותו אדם ינסה לדבר אל ליבם ולשכנע אותם לא להורגו. אדם לא צריך להיות גיבור, לקפוץ אל להבות האש ולמות. זה לא מעיד על שום גבורה. אדם שיכול לעשות השתדלות לא למות זה מה שעליו לעשות.  "יסור יסרני י-ה ולמוות לא נתנני" - אדם צריך להשתדל לעשות הכל על מנת לחיות. גם אדם החולה בכל מחלה או גוסס ובא אדם להורגו, יש בזה דינים והוא נקרא רוצח. אדם צריך להיות רחמן לפחות במידה מסוימת.

יוסף הצדיק דיבר אל אחיו, אל ליבם והתחנן כדי שישאירו אותו בחיים והם בנו בליבם קיר, היו אטומים, לא הקשיבו לו בכלל והחליטו בכל זאת להוציאו להורג. התורה מקפידה על עניין הרחמים מאוד. על פי הגמרא אם אישה סוטה, חייבים להרגה - ובכל זאת בזמן שמוציאים אותה להורג צריך להיזהר שלא לחשוף את רגליה על מנת לא לבייש אותה מול חברותיה, נשים נוהגות להסתיר ולכסות איברים אלו בפומבי. התורה אומרת שאפילו שאותה אישה חייבת מיתה עדיין יש חובה מוסרית  לשמור על כבודה. כתוב שהסיבה האמיתית שיוסף בכה עליה היא לא על עצם העובדה שהוציאו אותו להורג, אלא על האטימות של אחיו ושלא גילו כלפיו אפילו מעט רחמים".

אחים יקרים! בואו נקפיד ביחד להתמלא תמיד ברחמים על הבריות ולפתוח את ליבנו. חזק וברוך.

עוד כתבות שיעניינו אותך