סגולה לחרדות: להסיר פחד וחרדה
סגולה לחרדות: להסיר פחד וחרדה. (צילום: Volurol/shutterstock)

סגולות

"גם כי אלך בגיא צלמות לא אירא רע": סגולה לפחדים ולחרדות

"לֹא אִירָא רָע כִּי אַתָּה עִמָּדִי": כיצד הבוקר קשור לפחדים ולחרדות שלכם, הרב עמנואל מזרחי מסביר. צפו בתכניתו "עם סגולה" בימי ב' ב-17:00

   
סגולה לחרדות: להסיר פחד וחרדה
סגולה לחרדות: להסיר פחד וחרדה. (צילום: Volurol/shutterstock)
אא
סגולה לחרדות: להסיר פחד וחרדה. (צילום: Volurol/shutterstock)

סגולה לחרדות: להסיר פחד וחרדה

אם אדם סובל מפחדים ומחרדות יקפיד מאוד בנטילת ידיים של שחר. ישנם שני סוגים של נטילת ידיים, נטילה של שחר - בבוקר ונטילת ידיים של סעודה (לכל אחת מהנטילות אופן הנטילה שונה). מדוע צריך ליטול ידיים בבוקר? כשאדם קם בבוקר הוא בריה חדשה, אומר הרשב"א "חדשים לבקרים רבה אמונתך" - היות שהאדם צריך להתפלל הוא נוטל את ידיו כהכנה לתפילה ולקריאת שמע משום שהוא ברייה חדשה. הרא"ש אומר שהסיבה לנטילת הידיים של שחר היא בשל הידיים העסקניות, כאשר אדם ישן בלילה הוא נודע במקומות המכוסים בגוף ועל כן צריך ליטול את ידיו בבוקר.

הזוהר הקדוש אומר כי הסיבה לנטילת הידיים היא מכיוון שבלילה שורה רוח רעה על האדם בזמן השינה וכשהוא קם בבוקר הרוח הרעה שורה על הידיים, בעיקר על קצות האצבעות ועל כן צריך ליטול ידיים לסלק את הטומאה. זה גם הפירוש המפורסם והמוכר ביותר. חז"ל אומרים בתלמוד שהייתה רוח רעה הנקראת שיבטא בת מלך ומקפצת מיד ליד.

יש המאמינים שהיא קיימת גם היום ויש שמאמינים שלא. הרוח הרעה הזו יורדת דווקא ע"י כלי ("נטלה") בנטילת ידיים לסירוגין. כל אדם מקפיד על אסתטיקה, קם בבוקר שוטף ידיים ופנים, מצחצח שיניים וכו' אך זה לא מספיק. הרוח הרע יורדת לחלוטין רק ע"י נטילה לסירוגין מכלי.

כשאדם מזדרז בנטילת הידיים של שחר, הוא זוכה להתחיל את יומו בטהרה. הבן איש חי מהדר ומפאר את מצוות נטילת הידיים מאוד. רצוי ליטול את הידיים כמה שניתן בסמוך למיטה. יש המקפידים לקחת קערה עם מים ונטלה, לכסות אותה במגבת, להניח ליד המיטה ובבוקר כשקמים ליטול מיד את הידיים על מנת להיטהר עם היקיצה.

כיצד עושים נטילת ידיים?
ממלאים את הכלי במים עד הסוף - שופכים מעט תחילה על יד ימין עד פרק כף היד ואז על יד שמאל עד הפרק. כך ממשיכים לסירוגין 3 פעמים על כל יד (סה"כ 6 פעמים בשתי הידיים לסירוגין). ברוכים תהיו.

סגולה לחרדות: להסיר פחד וחרדה. (צילום: ANDREI_SITURN/shutterstock)

סגולה לחרדות: להסיר פחד וחרדה - הרב עמנואל מזרחי: 

עוד כתבות שיעניינו אותך