הידעת? למה יש סבל בעולם?
(צילום: Giannis Papanikos/shutterstock)

יהדות

הידעת? למה יש סבל בעולם?

סביר להניח שאת השאלה הזו כבר שאלתם את עצמכם לפחות פעם אחת: "למה יש סבל בעולם?". הרב אייל אונגר מפרק לגורמים את השאלה הכי קשה

   
הידעת? למה יש סבל בעולם?
(צילום: Giannis Papanikos/shutterstock)
אא
(צילום: Giannis Papanikos/shutterstock)

ודאי תהיתם מדוע קיים סבל בעולם. זו שאלה טובה אך ייתכן שהיא מגיעה ממקום לא בריא. אדם שרוי לעיתים במצב רוח מדוכדך, מתוסכל ומאוכזב ומתוך המקום הזה לא ניתן לחשוב בבהירות והלב משעבד את מערכות החשיבה בכדי להעצים את הסבל ואז אדם שואל מדוע יש סבל בעולם. כשאנחנו שואלים שאלה כזו מתוך מקום של עצבות אנחנו לא באמת רוצים תשובה אלא מקבעים את המסכנות והאומללות שלנו, מקבעים את המקום המתקרבן. כל תשובה שתינתן לנו בעת כזו לא תתקבל על דעתנו ולא תספק את המוח הרץ 24/7 במחשבות שליליות.

ישנן סיבות מגוונות לסבל בעולם: גלגולים, שכר בעולם הבא, זריקת התעוררות לאדם בכדי ליישרו ולגרום לו לעשות חשבון נפש על התנהגותו. לעיתים הסיבה היא כה פשוטה ואנחנו לא מפרשים אותה כראוי, אנחנו נוטים להאמין ולתרץ לעצמנו למשל שהסיבה לסבל היא גלגולים, הרי זה מה  שנכתב עבורנו אך לא תמיד כך הדבר, לפעמים זה פשוט רמז עבה לשינוי שעלינו לעשות בתוכנו, לפעמים כל מה שה' רוצה מאתנו זה "עבודת שורשים" פנימית.

אדם לא צריך לשאול מדוע יש סבל בעולם אלא כיצד הוא יכול להרים את ראשו ולהתגבר על הסבל, לגבור על המכשולים והמשברים בחייו. עלינו לשנות את הגישה בכדי להפיק את המרב מאותה נקודת זמן ומאותו מצב נתון. כיצד ניתן להפיק את המרב? מן ההווה. עלינו לחשוב כאן ועכשיו ולבנות תכנית פעולה מחשבתית על מנת לצאת מן המשבר ומהסיטואציות הקשות בחיינו.

כמובן שהדבר יכול לקחת זמן, כל אחד והזמן שהוא צריך על מנת להתגבר. ההכרה האמיתית שעמדנו במבחן התוצאה והתגברנו יכולה לקחת זמן אך בשלב מסוים זה קורה, האסימון נופל ואנחנו מבינים שצלחנו זאת והתגברנו. גם יוסף הצדיק עבר לא מעט קשיים לאורך כל חייו ולא רק שגבר עליהם לבסוף, אלא גם זכה למעמד גבוה כששימש כמשנה למלך.

למה יש סבל בעולם? התשובה היא בגללנו ובשבילנו! בכדי לאפשר לנו לצמוח מהמקומות האפלים והקשים שאנו שרויים בהם. אם נשאל את השאלה הנכונה על מנת להכווין את עצמנו, נגיע גם לתוצאות הנכונות. בהצלחה.

עוד כתבות שיעניינו אותך