רק צדיקים יכולים? היהודי שחיקה את הרב בזכות הפשטות
(צילום: Max Zalevsky/shutterstock)

גדולי ישראל

רק צדיקים יכולים? היהודי שחיקה את הרב בזכות הפשטות

יהודי אחד רדף אחרי ראש משפ' אבוחצירא, רבי שמואל אלבז, כדי לקבל ממנו ברכה. כשראה את הרב פורס מחצלת על הנהר הקוצף ושט עליה - החליט לנהוג באותה הצורה, האם הצליח להגיע לקצה השני של הנהר?

   
רק צדיקים יכולים? היהודי שחיקה את הרב בזכות הפשטות
(צילום: Max Zalevsky/shutterstock)
אא
(צילום: Max Zalevsky/shutterstock)

לאבי וראש משפחת אבוחצירא המפורסמת על כל גדוליה ורבניה קראו רבי שמואל אלבז זצוק"ל והוא כונה "אבי המחצלת" בשל הסיפור הבא. הוא היה רב גדול במרוקו ונהג להסתובב מעיירה לעיירה עד שהגיע לעיירה אחת שבה היה יהודי שרצה בכל מאודו להספיק לקבל ברכה מן הרב. לצערו הוא לא הספיק. הרב המשיך לעבור מעיירה לעיירה ואותו יהודי רדף אחריו על מנת להספיק ולזכות בכל זאת בברכה.

ראה היהודי כי הרב הגיע לאמת מים, לנהר גדול, פרס לפתע מחצלת על המים והחל לשוט עליה על פני המים. ניסה גם אותו יהודי לחקות את הרב, פרס מחצלת וניסה לשוט על המים על מנת להשיג את הרב ולקבל ממנו ברכה. כשהגיעו שניהם לצדו השני של הנהר פנה אליו רבי שמואל ושאלו כיצד הוא הגיע אל הצד השני של הנהר. ענה לו היהודי: "מה זאת אומרת? הגעתי באותה הדרך שאתה הגעת, על המחצלת". הביט בו הרב בתמיהה, הוא עצמו הרי היה ידוע בכוחותיו כמסוגל לשוט על מחצלת אבל כיצד אותו יהודי הגיע באותה הדרך? השיב לו היהודי: "כבוד הרב, פשוט רציתי להגיע אליך אז פרסתי את המחצלת וזה עבד"

מהסיפור הזה אנו למדים כמה שלפשטות ותמימות יש כוח גדול. "תמים תהיה עם ה' אלוקיך" - הפשטות מועילה מאוד לחיזוק האמונה, אין כאדם הרוצה את הבורא לצדו מבלי לשאול הרבה שאלות, אלא פשוט להיות ולהתמסר בבחינת "נעשה ונשמע". 

המילים וההסברים חשובים אבל האמונה האמיתית מתחילה דווקא במקום שבו נגמר השכל ואנחנו מפסיקים לשאול שאלות, פשוט מקבלים את הווייתו של ה' יתברך בעולם כי אין עוד מלבדו.

עוד כתבות שיעניינו אותך