שברו את הקבר של אביהם: כדי לגלות מי בנו מתוך כל ה-10
(צילום: Renata Apanaviciene/shutterstock)

יהדות

שברו את הקבר של אביהם: כדי לגלות מי בנו מתוך כל ה-10

בתו של האב הייתה מצערת אותו בכך שלא התלבשה בצניעות. יום אחד הגיע לאוזני האב הידיעה כי כל עשרת ילדיו אינם שלו חוץ מאחד. האב נפטר. אך הוא ציין בצוואתו כי רק בנו יחידו יזכה בירושה, לשם כך בניו הלכו לשבור את מצבתו כדי לדעת מי בנו האמיתי, מי יזכה בירושה הנכבדת

   
שברו את הקבר של אביהם: כדי לגלות מי בנו מתוך כל ה-10
(צילום: Renata Apanaviciene/shutterstock)
אא

מסופר על אדם שהיה עשיר מאוד ולו היו עשרה בנים צדיקים ובת אחת שנהגה להתלבש בחוסר צניעות. האבא כל הזמן התווכח עם הבת סביב העניין. יום אחד לקחה אותה האם לשיחה ואמרה לה: "בתי מדוע את מרגיזה כך את אבא? את יודעת שיש לו לב חלש, אם את רוצה להתלבש לא צנוע, שימי עלייך מעיל לפחות מול אבא.

ענתה לה הבת: "אימא אני כבר בת 19 ואני אתלבש איך שאני רוצה ואפגש עם מי שאני רוצה, אני בדיוק כמוך, עושה מה שבא לי". אמרה לה האימא: "כמוני? אז דעי שיש לך עשרה אחים ומתוכם רק אחד הוא מאבא שלך, את רואה אותי מתפארת בזה ומספרת לכולם? אני עושה דברים בשקט."

האבא נכח בחדר הסמוך - שמע את השיחה בזעזוע, חטף דום לב, רשם צוואה ונפטר. לאחר ההלוויה פתחה המשפחה את הצוואה לראות מה כתוב בה.

האב כתב שהוא שמע את כל השיחה וכי הוא יודע שרק בן אחד הוא הבן האמיתי שלו והחליט שהוא מוריש את רכושו הרב רק לבן האמיתי שלו.

הוסיף האב וביקש ממשפחתו ללכת אל צדיק היישוב, לתת לו עשרה אחוזים מרכושו ושהוא יקבע מי הבן האמיתי שלו. הלכה המשפחה אל הצדיק וסיפרה לו את הסיפור. הצדיק ביקש מהם לחכות בחוץ. כשחזרו פנימה הוציא להם הצדיק עשרה מקלות בייסבול מברזל וביקש מהם להקיף את המצבה של אביהם עם המקלות ולומר: "אבא רק אתה תקבע אם אני הבן האמיתי שלך", ואז לתת 3 מכות על המצבה עם המקל.

אחר כן תצא בת קול ותאמר מי הבן האמיתי. כולם עשו זאת ולבסוף נתנו 3 מכות על המצבה. המצבה התפרקה לרסיסים ולא יצאה שום בת קול. חזרו הילדים אל הצדיק וסיפרו לו שלא יצאה בת קול. עבר הצדיק בן-בן ושאל אותו אם עשה כפי שביקש - שאל אם הוא הבן ודפק על המצבה.

כולם ענו שכן חוץ מהבן האחרון. כשהגיע אליו הרב שאל אותו: "האם גם אתה אמרת מה שביקשתי ונתת 3 מכות על המצבה?", ענה לו הבן: "אמרתי אבל לא נתתי 3 מכות. כשראיתי את שם אבי על המצבה לא יכולתי לתת עליה מכות עם המקל". עצר אותו הצדיק ואמר: "זה הבן האמיתי, כי בן אמיתי לא יכול לדפוק עם ברזל על המצבה של אביו"

אומר רבי שמעון בר יוחאי: אם יהודי רואה יהודי אחר שאין בו אמונה בכלל והוא לא טיפוס מאמין, אל תאמין לו! כי בן אמיתי מהזרע של אברהם, יצחק ויעקב לא יכול לומר "אני לא מאמין"! אין דבר כזה. זה כמו שעץ יגיד שאין לו שורשים. אז אחים יקרים בואו נתחזק באמונה שלמה ונודה לאבא שבשמיים שאנחנו ילדיו האמיתיים. חזק וברוך.

עוד כתבות שיעניינו אותך