דרמה ענקית בפרשת השבוע: מה עשה יעקב אבינו כשבתו נחטפה?
(צילום: Brendt A Petersen/shutterstock)

לקראת שבת

דרמה ענקית בפרשת השבוע: מה עשה יעקב אבינו כשבתו נחטפה?

שגוי יעשה ברית מילה? אין דבר העומד בפני הרצון. הרב עזרא שקלים בחידושים נפלאים מפרשת "וישלח" על מעלתו הנפלאה של כח הרצון, צפו בתכניתו "ביאור הלכה" בימי ב', ד' ב11:00

   
דרמה ענקית בפרשת השבוע: מה עשה יעקב אבינו כשבתו נחטפה?
(צילום: Brendt A Petersen/shutterstock)
אא
(צילום: Brendt A Petersen/shutterstock)

בפרשת "וישלח" אנחנו לומדים שכשאדם רוצה באמת דבר מסוים הוא יכול לעשותו או להשיגו. אפילו שנדמה לנו לא פעם שאנחנו לא מסוגלים, יש בתוכנו כוחות וכשרונות שלא היינו מודעים אליהם בין עם כוחות פיזיים ובין נפשיים. אנחנו מסוגלים באמת לעשות הכל כשאנחנו רוצים גם בפן הרגשי וגם בפן השכלי. זה לא ייאמן למה אנחנו מסוגלים כשאנחנו באמת רוצים רצון אמיתי. בפרשת "וישלח" מסופר על דינה בתו של יעקב אבינו שנחטפת ע"י שכם בן חמור שאונס אותה ומבקש לשאתה לאישה. התנאי שהתנו בפניו יעקב ואחיה של דינה זה שכל זכרי עירו ימולו עצמם.

כששכם הגיע לבקש זאת מזכרי עירו כולם הסכימו פה אחד. נשאלת השאלה איך הוא הצליח לשכנע את כל בני עירו להסכים לעשות ברית מילה? הסוד כתוב בפסוק "ולא אחר הנער לעשות את הדבר כי חפץ בבת יעקב" - מכאן אנו למדים שהסיבה לכך שהצליח לשכנעם היא מכיוון שהוא רצה באמת להתחתן עם דינה, הוא רצה זאת בכל מאודו ולכן מצא בתוכו כוחות לשכנע אותם עוד ועוד עד אשר הסכימו. הם יכלו גם להתנגד אבל כנראה שהרצון העז של שכם הוביל אותו לומר בדיוק את המילים הנכונות בזמן הנכון. מי שרוצה לזכות בכושר שכנוע בעת משא ומתן, שיישב ללמוד את פרשת "וישלח" ויווכח לדעת כמה כח הרצון יכול להניע כשרונות הטמונים בנו.

שמעתי סיפור על הרב נוח ויינברג זצ"ל (ראש ישיבת "אש התורה") שעסק הרבה בקירוב לבבות בעולם. פעם טען בפניו יהודי כי הצליח לקרב אישה בת 95 שלא האמינה בשום דבר. שאל אותו הרב כיצד עשה זאת והיהודי השיב שיש לו בית אבות בקנדה שהדיירים בו מעורבים - גם יהודים וגם גוים. הגוים קיבלו בשר לא כשר והיהודים קיבלו בשר כשר. יום אחד היתה ביקורת של משרד הבריאות ואותה יהודיה התלוננה בפניהם כי מנהל בית האבות מתעלל בה ולא מאכילה באוכל שהיא רוצה - אוכל לא כשר. אמר לה המנהל שהיא יהודיה ולכן מקבלת אוכל כשר אבל הזקנה התעקשה וביקשה אוכל לא כשר.

שאל אותו הרב מה הוא עשה והיהודי השיב לו שהוא הבין שיש לו שתי ברירות, או שהעסק נסגר או שהוא נותן לה לאכול בשר לא כשר מה שלא היתה אופציה עבורו כלל וכלל. החליט היהודי שהוא ישכנע אותה ללא הרף לא לאכול בשר לא כשר. הוא אכן השיג את מטרתו והזקנה התרצתה ואכלה רק בשר כשר ולא רק זאת אלא שגם התחזקה יותר והתקרבה לבורא עולם, עד שהגיעה לשמירת תורה ומצוות וחזרה בתשובה של ממש.

אחים יקרים! כשאנחנו רוצים באמת משהו ומבינים את החשיבות שלו אז מקבלים כוחות עילאיים לעשות הכל. אז בפעם הבאה שאתם מעט מתעצלים או שקשה לכם לוותר לאחר ובכלל בכל דבר, זכרו כי אולי אין לכם חשק, אבל חד משמעית יש בכם את הכח! אם תרצו אין זו אגדה.

 

עוד כתבות שיעניינו אותך