המהפך של המלחין והזמר יצחק פוקס: בתוכנית "מדברים תרבות"
יצחק פוקס מתוך התוכנית "מדברים תרבות"

יהדות

המהפך של המלחין והזמר יצחק פוקס: בתוכנית "מדברים תרבות"

שיחה מרתקת עם המלחין והזמר יצחק פוקס בתוכנית "מדברים תרבות" ועל המהפך שלו בדת - פודקאסט שבועי עם האמרגן פנחס בן נאים

   
המהפך של המלחין והזמר יצחק פוקס: בתוכנית "מדברים תרבות"
יצחק פוקס מתוך התוכנית "מדברים תרבות"
אא
יצחק פוקס מתוך התוכנית "מדברים תרבות"

שלום יצחק פוקס, לכבוד הוא לי לארח אותך כאן היום. אתה אחראי ללהיטים רבים שאנחנו מכירים המלאים בניחוח יהודי אותנטי ואמיתי, בין היתר "מנוחה ושמחה" של הזמר מרדכי בן דוד ששרים כמעט בכל שולחן שבת, בכל בית.

"נכון, למעשה השיר הזה יצא כבר מזמן ואצלי בדיוק כמו בתורה אין מוקדם או מאוחר. הוא יצא 20 שנה קודם לכן בזמן צעדיי הראשונים בעיר ירושלים. יש מצבים קשים בחיים שאדם לא יודע מה לעשות ומשם למעשה מגיעים כל השירים. ה'אבן עזרא' היה משורר וסיפר על עצמו שככל שמר לב המשורר כך יימתק שירו. גם השירים המתוקים שלי יצאו דווקא בזמנים מאוד מרים וקשים. הלהיט הזה הוא מר אבל ברגע ששרים אותו בשולחן שבת הוא הופך מתוק".

האם כיוונת כשהוצאת את השירים לעולם הישיבות?

"ממש לא, הייתי בין הראשונים שהוציאו סוג כזה של מוסיקה והכוונה שלי הייתה לגעת בכמה שיותר לבבות ולקרבם אל התורה הקדושה. אם חילוני שומע את השיר ולא מבין כלום אז המוסיקה שלי תסלול לו דרך, יהיה לו משהו להיאחז בו. המטרה של המוסיקה שלי היא דווקא להגיע למקומות הנמוכים והרחוקים ביותר, משם למשות את ליבות של בני האדם המיואשים ולהחזירם אל ה' יתברך. כיום יש לי אולפן בבית ואני אחראי על כל המכשור ועושה הכל בעצמי. בעבר הייתי מנגן רק על גיטרה וכיום אני מוסיף לכך עוד כמה דברים בסאונד. למען האמת זה לא באמת הכרחי, אם המוסיקה היא טובה אז היא 'מחזיקה' את עצמה וזה מספיק".

האם אתה מרגיש שאחד מהשירים שלך לא קיבל את הבמה הראויה לו?

"ממש לא. כל השירים שלי הפכו ללהיטים ומעבר לכך לכל שיר יש את השביל המייחד אותו. אם אני לא מרגיש שאני מביא איזשהו חידוש, אני מלכתחילה לא מוציא את השיר. יש לי עוד המון שירים בארסנל ששמורים לרגע הנכון לצאת. זה קשה מאוד לשמור עליהם בבטן אבל צריך לדעת שלכל יש זמן ועת וגם הרגע שלהם לפרוץ החוצה יגיע."

אתה מתיישב להלחין או שזה מגיע באופן פתאומי?

"אני לא מתיישב אף פעם. כשזה מגיע זה מגיע. אתה צריך שזה יתקוף אותך בזמן הנכון וברגע שזה תוקף אתה צריך להיות מספיק חזק בשביל להתרכז בזה באמת, להרגיל את הראש שלך לעסוק בשני דברים במקביל. להיות גם מחובר לעולם הזה וגם לעולם משלי. זה מלווה אותי עוד מהיותי ילד".

באיזה בית גדלת? נולדת בארץ?

"כן. נולדתי בפתח תקווה וגדלתי בבית חילוני. למדתי בבית ספר ממלכתי מעורב ושירתתי ביחידת נח"ל... מי שנולד כדתי וגדל בבית כזה לא יכול להגיע בשיריו אל המחוזות שאני הגעתי אליהם."

יש לך שיר מאוד מיוחד על טקסט מהגמרא. 'אם פגע בך מנוול זה משכהו לבית המדרש', ספר לי קצת על השיר הזה

"זה קטע, כשעבדתי על השיר הזה בדיוק קיבלתי הזמנה מאחד מרבני הישיבה בבני ברק להופיע בחוה"מ סוכות. בדרך לבני ברק ברכב שלי אחד מהחבר'ה זרק לי משפט - מה שלומך רבי יצחק? לא הרגשתי פגוע מהכינוי "רבי" אבל אני פחות מתחבר לדיבור הזה בהקשר אליי ונזכרתי בקטע הומוריסטי בטקסט : "אם פגע בך מנוול זה". העלתי אותו בפניהם והתחיל דיון בעניין. כשהגענו לבני ברק הרב נתן דרשה לפני שעליתי להופיע ולפתע הוא מדבר על המשפט הזה דווקא. הסתכלתי בפליאה על אחד מהחבר'ה שנסעו אותי ושאלתי אותו אם הוא סיפר לרב משהו בעניין. הוא לא הבין מה אני רוצה ממנו ובכלל לא שם לב לדברי הרב. כשעליתי להופיע שרתי את השיר הזה והרב היה המום שאני שר דווקא על מה שהוא דיבר בדקות האחרונות."

לראיון המלא והמעניין עם יצחק פוקס, לחצו על הסרטון

עוד כתבות שיעניינו אותך