סגולות

"הרב מקיימים את הסגולות ומתפללים, למה הכסף לא בא?"

פנה תלמיד אל הרב חיים קנייבסקי בשאלה: "הרב אנחנו מקיימים את הסגולות, אנחנו מתפללים - אז למה הכסף לא מגיע?" וכך ענה לו שר התורה "בגלל המעשים", צפו

הרב יהודה סעדיה   
אא
(צילום: דוד זר)

תלמיד חכם הגיע אל הרב קנייבסקי ושאל אותו: "כבוד הרב, אנשים מתפללים מכל הלב בכוונה גדולה, עושים את כל הסגולות האפשריות, למה הכסף לא מגיע? היכן הבעיה?" ענה לו הרב שפרנסתו של אדם תלויה במעשיו. כשאדם רואה שהוא משתדל באמת, מקיים את כל הסגולות האפשריות ומתפלל ללא הרף אל הקב"ה על פרנסה טובה ובכל זאת לא זוכה לה, מוטב שיפשפש היטב במעשיו.

הכסף לא זורם או משום שמעשיו מקולקלים ונכשל בדברים במזיד או בשוגג. ייתכן גם שבורא עולם שומר לו את הכסף להמשך דרכו. יש עניין שה' יתברך שומר את הכסף עבורנו לשעת רצון שהוא מחכה לה. ודאי שבלי קשר כדאי לקיים סגולות, זה נפלא ומבורך בכל מצב. מה שיכול לעכב גם את הצלחת הסגולות לפרנסה זה העניין של חוסר דיוק בהן.

סגולה טובה לפרנסה בשפע מפי הרב קנייבסקי לומר חצי שעה ביום "קודשים" כפי שמלמד "החפץ חיים". כמובן שמלכתחילה, אומר הרב, הסגולה הכי טובה היא החיבור לתורה כמה שיותר, לימוד התורה הוא המקור לכל הישועות ולכל ההצלחות והברכות. היא כוללת את כל הטובות שבעולם.

גם סנדקאות היא סגולה גדולה לעושר והרב נוהג ללכת כמה פעמים ביום לבריתות על מנת להיות סנדק. פנה אליו תלמידו ושאל: "היכן כל העושר שלך? אתה הרי לא חי בווילה ולא חי חיי פאר?!" ענה לו הרב: "העושר שלי זה הספרים הקדושים, התורה שאני זוכה לפרסם בעם ישראל וכל הצאצאים שלי, המשפחה שלי"

כסף בא וכסף הולך, מה שמשנה הוא החותם הרוחני שאנו משאירים בעולם ולוקחים איתנו לכשתגיע העת. שנזכה כולנו להתחזק מתוך שמחה ונחת.

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי