עזב את בית הספר כדי לשחק כדורגל וסיים כמנתח בבית חולים
אילוסטרציה. (צילום: Yulai Studio/shutterstock)

יהדות

עזב את בית הספר כדי לשחק כדורגל וסיים כמנתח בבית חולים

כל שבוע היו קוראים להורים להגיע לשיחת הבהרה, כי הילד הזה לא הסתדר בבית הספר. עד שיום אחד אביו החליט לעשות לזה סוף, הרב שמשון פוקס בסיפור לפרשת תולדות

   
עזב את בית הספר כדי לשחק כדורגל וסיים כמנתח בבית חולים
אילוסטרציה. (צילום: Yulai Studio/shutterstock)
אא
אילוסטרציה. (צילום: Yulai Studio/shutterstock)

"השבוע הגיעו אליי זוג מבוגר להתייעץ על דבר מה. האבא סיפר לי סיפור מדהים ואמרתי לעצמי שאני חייב לשתף אתכם בו. אני מתפלל שהזוג הזה ישוב בתשובה שלמה. האב סיפר שכשבנו היה קטן הוא קיבל עליו תלונות בלתי פוסקות מהמורים. כנראה הילד סבל מהפרעות קשב וריכוז ונזקק לריטלין - מה שהיה פחות מקובל בזמנו לתת לילדים. הילד עשה להם "צרות" כל הזמן וכל שבוע הגיע האב אל חדר המנהל לשיחה.

יום אחד הוא החליט לעשות לזה סוף. אותו אב הוא יהודי פשוט (בשפת העם "עמך"...),הוא הגיע לביה"ס יום אחד ושוב שמע תלונות מן ההנהלה על התנהגות בנו. הביט האב המיואש במנהל ושאל: "אדוני המנהל, האם יש בפיך דבר טוב לומר על הבן שלי?" המנהל השתתק. מיד לאחר מכן פנה האב גם אל המורה ושאל אם יש לו דבר אחד טוב לומר על בנו. התמלא החדר בשתיקה ואף לא אחד ציין נקודה טובה אצל בנו, עד שקם אחד המורים ואמר: "לי יש דבר אחד טוב לומר עליו, אני שם לב בהפסקות שהילד מוכשר בכדורגל". קם האב מכסאו, הודה להם על הדברים ויצא.

חזרו ההורים הביתה והאב ניגש אל בנו ואמר לו: "שמעתי שאתה טוב בכדורגל, נכון?" השיב לו הבן שכן וכי הוא אוהב לשחק כדורגל. פנה אליו האב ואמר: "מהיום אין יותר בית ספר! אתה הולך לשחק כדורגל בבית ספר המיועד לכך".

הילד אכן התחיל לשחק בבית ספר לכדורגל והפך לשחקן מצטיין. עד שהגיע לגיל 17 הוא הפך לשחקן מעולה ואפילו הצליח להרוויח מעט כסף. הוא השקיע את ראשו ורובו רק בכדורגל. כשהוא הגיע לגיל 20, הרוויח כסף מהמשחקים וגם נרגע עם "השטויות".

יום אחד הגיע לפתע אל אביו ואמר שהוא רוצה ללמוד רפואה! האב הביט בו בתדהמה וענה שהוא הרי לא יודע דברים בסיסיים, איך יילך ללמוד רפואה אם לא למד בבית הספר את הבסיס? הילד לא ויתר על החלום שלו, הלך ועשה כל מה שצריך. הוא השלים בגרויות ונרשם ללימודי רפואה. ה"שוס" הוא שהאב מספר שלאחרונה הוא התקבל לעבוד כמנתח באחד מבתי החולים המוצלחים והטובים במדינה.

כששמעתי את הסיפור המדהים הזה השתוממתי. מיד חיברתי זאת לפרשת השבוע. בפרשת השבוע אנחנו רואים שרבקה בהריון, הבנים מתרוצצים בקרבה והיא הולכת לשאול את שם ומקבלת תשובה "שני גויים בבטנך", הילדים נולדים וגדלים, יעקב ועשו. יעקב איש תם יושב אוהלים ועשו הופך לאיש ציד, איש שדה. עשו מרמה את יעקב, ורבקה אוהבת את יעקב. ידוע שעשו היה איש מאיים, איש צייד שלא היה כדאי לפגוש. הוא היה חוזר הביתה בכל יום עייף, רש"י אומר שעייף מרצח.

אך יצחק אוהב נורא את עשו ורוצה לברך אותו. מה הסוד לכך? למה שיאהב אדם כזה וירצה לברכו? הוא לא ידע מי הוא עשו? בוודאי שהוא ידע! אבל יצחק לימד אותנו סוד גדול: "חנוך לנער על פי דרכו" - תן בילד שלך אמון! תסתכל במה הוא טוב ומה הן החוזקות שלו, לא במה הוא לא טוב. יצחק ניסה להאמין בילד שלו, לחפש במה הוא טוב, אף על פי שההתנהגות שלו לא הייתה טובה הוא ניסה להעצים אותו בכדי לתת לו כוחות להשתנות ולהפוך לאדם חיובי.

"גם האבא מהסיפור שסיפרתי החליט להתבונן בנקודה הטובה אצל בנו ואותה להעצים. הוא בחר להתבונן עמוק פנימה לאישיות של הילד ולברר במה הבן שלו טוב ומה הוא אוהב באמת. כמה חשוב בדור שלנו, דור מבולבל, קשה ומלא בייסורים, שהורים יפנימו את הנקודה החשובה הזו! אין לילדינו מישהו אחר שיהיה עבורם מלבדנו ואנחנו אלו שצריכים לטפח אותם, לדאוג להם ולנסות להעצים אותם בכל דרך אפשרית גם כשהכל נראה אבוד, לפעמים דווקא זה מה שגורם להם לחזור אל המסלול הטוב והנכון." חזק וברוך.

עוד כתבות שיעניינו אותך