פריצת דרך: שילוב חדשני לטיפול בחולי סרטן המיאלומה
באדיבות המצלם

בריאות

פריצת דרך: שילוב חדשני לטיפול בחולי סרטן המיאלומה

"שיפור מעודד מאוד": פרופ' יעל כהן, מנהלת יחידת המיאלומה באיכילוב ומובילת המחקר מספרת על שני מחקרים חדשים מבשרים על התקדמות בטיפול תרופתי בחולי מיאלומה

איציק שכטר   
פריצת דרך: שילוב חדשני לטיפול בחולי סרטן המיאלומה
באדיבות המצלם
אא

שלח רפואה שלמה לחולי עמך: על פי שני מחקרים שהוצגו בכנס הבינלאומי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית, (ASCO) ניתן לזהו התקדמות משמעותית בטיפול בחולי סרטן מסוג הנקראה מיאלומה נפוצה, אף בשלבים מתקדמים של המחלה כך לפי דיווח ב'הארץ'.

מיאלומה נפוצה היא מחלת סרטן הדם לא עלינו השני בשכיחותו כיום (אחרי לימפומה). במחלה זו, תאי הפלזמה - תאי דם לבנים מסוג B שתפקידם הוא לייצר סוג של נוגדנים שילחמו בזיהומים אך הופכים לממאירים.

במחקר הראשון שבחן לאורך זמן השימוש בתרופה ביולוגית חדשנית שאושרה לאחרונה על ידי FDA הראה שקרוב לשני שליש מהמטופלים הגיבו לטיפול באופן חיובי, ותוחלת החיים שלהם התארכה ב- 50%.

במחקר השני שאף מפתיע יותר בו ניתן לראות תוצאות חסרות תקדים בשילוב התרופה עם תרופה ביולוגית נוספת, שעדיין נמצאת בשלבי אישור של ארגון הבריאות העולמי, כשלא לא פחות מ 95%- מהחולים הגיבו לטיפול באופן חיובי.

מי שהובילה את המחקר שנערך במדינות שונות ברחבי העולם היא פרופ' יעל כהן, מנהלת יחידת המיאלומה במערך ההמטולוגי בבית החולים איכילוב שמספרת כי: "מדובר בתוצאות פורצות דרך. השיפור העצום בתוצאות התגובה ובמשך השליטה במחלה בהשוואה לתוצאות של הטיפולים הסטנדרטיים מעודד מאוד.  אין ספק שמפת הטיפול בחולי מיאלומה עומדת בפני שינוי משמעותי. הקהילה הרפואית תצטרך ללמוד כעת איך לבחור ולהתאים את מסלול הטיפול המיטבי לכל חולה, וגוברת התקווה כי אנו בפתחו של עידן בו נוכל להתחיל להגיע לריפוי של חלק מהחולים במחלה".

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי