תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר
הנחת אבן ביד שמאל על קבר. (צילום: david lada/shutterstock). תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר

הלכות אבלות

"בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב": הסיבה לאמירת קדיש לנפטר

"בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב, וְאִמְרוּ אָמֵן": מדוע אומרים את תפילת הקדיש ולמה זוכה נשמת הנפטר בעקבות אמירת הקדיש? | הנוסח המלא לקדיש ע"פ עדות המזרח

   
תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר
הנחת אבן ביד שמאל על קבר. (צילום: david lada/shutterstock). תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר
אא

תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר: את תפילת הקדיש נוהגים לקרוא לאחר פטירתו של אדם ויש לה מעלה גדולה מאוד. את הקדיש יש לקרוא בקול ולהתכוון מעומקא דליבא. רבים טועים לחשוב שהתפילה נועדה רק על מנת שהנשמה תעלה מעלה, אך לא כך הדבר - לאמירת הקדיש ישנן סיבות נוספות.

כשאומרים יִתְגַּדַּל וְיִתְקַדַּשׁ שְׁמֵיהּ רַבָּא" – הכוונה היא שיתגדל שמו של הקב"ה בעולם. "בְּעָלְמָא דִּי בְרָא, כִרְעוּתֵהּ" – בעולם שה' ברא כרצונו. "וְיַמְלִיךְ מַלְכוּתֵהּ, וְיַצְמַח פֻּרְקָנֵה, וִיקָרֵב מְשִׁיחֵהּ" – שתמלוך מלכות  ה' בעולם, שיצמיח את ישועתו ויקרב את המשיח.

"בְּחַיֵּיכוֹן וּבְיוֹמֵיכוֹן וּבְחַיֵּי דְכָל-בֵּית יִשְׂרָאֵל, בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב, וְאִמְרוּ אָמֵן" – מי שאומר את הקדיש אומר בפנייה אל הקהל שהלוואי והדברים הללו יקרו במהרה ובקרוב, בעודנו בחיים ובימינו. "אמן יְהֵא שְׁמֵיהּ רַבָּא מְבָרַךְ, לְעָלַם לְעָלְמֵי עָלְמַיָּא" - לאחר מכן עונים הקהל שוב אמן ואומרים ששמו של ה' יהיה מבורך לעולמים.
להדליק נר נשמה לעילוי נשמת הנפטר. (צילום: Kletr/shutterstock). תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר

בעצם השבח וההלל לבורא עולם באמירת הקדיש, אנו זוכים לכמה דברים: מעלים את נשמת הנפטר, גם אם היה צדיק גמור. אמירת קדיש מעלה את הנשמה במדרגות של גן עדן של מעלה, חיזוק באמונת האבל ב"תחיית המתים" לעתיד לבוא.

אדם שביקש טרם פטירתו שלא יקראו עליו קדיש, אסור לשמוע בקולו וחייבים בכל זאת לומר עליו קדיש על מנת לעשות לו נחת רוח בשמיים.

קדיש לנפטר נוסח עדות המזרח

יִתְגַּדַּל וְיִתְקַדַּשׁ שְׁמֵהּ רַבָּא.

בְּעָלְמָא דִּי בְרָא כִרְעוּתֵהּ וְיַמְלִיךְ מַלְכוּתֵהּ וְיַצְמַח פֻּרְקָנֵהּ וִיקָרֵב מְשִׁיחֵהּ.

 בְּחַיֵּיכוֹן וּבְיוֹמֵיכוֹן וּבְחַיֵּי דְכָל בֵּית יִשְֹרָאֵל בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב וְאִמְרוּ אָמֵן:

יְהֵא שְׁמֵהּ רַבָּא מְבָרַךְ לְעָלַם לְעָלְמֵי עָלְמַיָּא,

יִתְבָּרַךְ וְיִשְׁתַּבַּח וְיִתְפָּאַר וְיִתְרוֹמַם וְיִתְנַשֵֹּא וְיִתְהַדָּר וְיִתְעַלֶּה וְיִתְהַלָּל שְׁמֵהּ דְּקֻדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא. לְעֵלָּא מִן כָּל בִּרְכָתָא שִׁירָתָא תִּשְׁבְּחָתָא וְנֶחָמָתָא דַּאֲמִירָן בְּעָלְמָא וְאִמְרוּ אָמֵן:

יְהֵא שְׁלָמָה רבָּא מִן שְׁמַיָּא, חַיִּים וְשָֹבָע וִישׁוּעָה וְנֶחָמָה וְשֵׁיזָבָה וּרְפוּאָה וּגְאֻלָּה וּסְלִיחָה וְכַפָּרָה, וְרֵיוַח וְהַצָּלָה לָנוּ וּלְכָל עַמּוֹ יִשְֹרָאֵל וְאִמְרוּ אָמֵן:

עוֹשֶֹה שָׁלוֹם בִּמְרוֹמָיו, הוּא בְּרַחֲמָיו יַעֲשֶֹה שָׁלוֹם עָלֵינוּ, וְעַל כָּל עַמּוֹ יִשְֹרָאֵל וְאִמְרוּ אָמֵן.
נוסח הקדיש. (צילום: Alex Ragen/shutterstock). תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר

תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר | סיפור אמיתי: נפטר וחזר לחיים בכדי לספר!

הנחת אבן ביד שמאל על קבר. (צילום: david lada/shutterstock). תפילת קדיש יחיד: תפילת קדיש לנפטר

עוד כתבות שיעניינו אותך