הגר"ש בעדני במתקפה נגד מתנגדי החיסונים: "משוגע הורג את אשתו"
(צילום: עזרא טרבלסי)

חדשות

הגר"ש בעדני במתקפה נגד מתנגדי החיסונים: "משוגע הורג את אשתו"

בכנס רבנים בנושאי הבריאות תקף חבר מועצת חכמי התורה הגר"ש בעדני: "התורה מצווה אותנו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. אסור להימנע מלהתחסן, ומי שלא מתחסן עובר על הלכה ברורה"

   
הגר"ש בעדני במתקפה נגד מתנגדי החיסונים: "משוגע הורג את אשתו"
(צילום: עזרא טרבלסי)
אא

בסוף השבוע התקיים מפגש רבנים ורופאים ב'שיבא' במטרה לעודד התחסנות ולהיאבק בתופעת המידע הכוזב המופץ בציבור החרדי

אבות בתי-דין, דיינים, רבנים, פוסקים ומורי הוראה בכירים המייצגים את שלל הקהילות בציבור החרדי, רופאים בכירים, חוקרים ונציגי הקהילה המדעית, יחד עם יועצים רפואיים מהמגזר החרדי נועדו יחדיו בסוף השבוע ובמשך מספר שעות, שאלו שאלות, קיבלו תשובות ונתונים אודות בטיחות ויעילות החיסונים, כשבסיום הדיון יצאו הרבנים בקריאה נחרצת לפעול למיגור תופעת מפיצי הכזבים בציבור החרדי שפעילותם מסכנת חיים. את המפגש אותו יזם מטה ההסברה לציבור החרדי של משרד הבריאות ואשר התקיים בשיבא כיבדו בהשתתפותם טובי הרופאים של שיבא שהעבירו למשתתפים מידע רפואי ומקצועי בנושא החיסונים והקורונה.

לשאלות הרבנים השיבו בכירים במערכת הבריאות בראשות מנכ"ל משרד הבריאות - פרופ' נחמן אש, המשנה למנכ"ל המרכז הרפואי שיבא - פרופ' ארנון אפק, מנהל ביה"ח לנשים ויולדות של המרכז הרפואי שיבא - פרופ' אייל סיון, המומחה למח' פנימיות וזיהומיות, למחלות טרופיות בשיבא - פרופ' אייל לשם, מנכ"ל המרכז הרפואי שניידר לרפואת ילדים לשעבר וכיום נשיא 'למענכם' - פרופ' יוסף פרס וד"ר ארז גרטי – אימונולוג וראש תחום תקשורת המדע במכון דוידסון לחינוך מדעי של מכון ויצמן.

"לפני שנה בדיוק אושר החיסון וחולל מהפך בהצלת חיי אדם, אך הוא מציל, רק אם לוקחים אותו. נכון שישנן תופעות לוואי, אבל התופעות של המחלה גבוהות הרבה יותר גם בקרב ילדים. כך למשל אחד מ-3,000 ילדים עלול להגיע לטיפול נמרץ ואחד ממאה ילדים לוקה בתסמינים מתמשכים".

בכדי לספק הצצה לאופן פעולתם של כזבני החיסונים הדגים ד"ר גרטי: "יש כל מיני שמועות ממוצאות, כמו השמועה על כך שהחיסון פוגע בפוריות. השמועה הזו גבתה בוודאות חיים של אנשים שפחדו להתחסן וכיום כבר אינם בין החיים. הבעיה העיקרית בשמועה הזו, שנחשפתי אליה בפעם ראשונה באפריל 2020, עוד לפני שהיה חיסון. כבר אז החליטו אותם מתנגדי חיסונים שהחיסון מסוכן לפוריות...".

פרופ' ארנון אפק, המשנה למנכ"ל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' לבריאות הציבור באונ' ת"א, חבר בצוות המייעץ למגן ישראל ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות נשא את דברי הפתיחה בכנס ואמר: "הלוואי והיו לנו עוד הרבה תרופות או חיסונים יעילים כמו החיסון שאודותיו התכנסנו כאן, ולמדנו את זה בבירור בגל השלישי; כשראינו את העלייה בתחלואה בקרב מבוגרים, חדרי הטיפול נמרץ התמלאו.

"מאז שהגיעו החיסונים, המחלקות התמלאו בצעירים שלא התחסנו והגיעו למצבים קשים, חלקם כבר אינם בין החיים ואחרים שנמצאים עד היום בחיים, סובלים. העובדות נמצאות כאן, הכל פתוח וגלוי ולא מסתירים כלום. אז אמנם אנחנו עדיין לא יודעים הכל על החיסונים, אבל אנחנו יודעים דבר אחד: לעומת החיסון, הנגיף מסוכן הרבה יותר".

רב המרכז הרפואי שיבא – הרה"ג יואב אוקנין שליט"א הודה לרבנים ולרופאים שראו לנכון לקיים את המפגש החשוב כדי לספק מענה ברור לשאלות והספקות ולהפריך את טענות מתנגדי החיסון. 
(צילום: עזרא טרבלסי)

ראשון הרבנים הדוברים היה הגאון רבי שמעון בעדני שליט"א – זקן חברי מועצת חכמי התורה וראש כולל תורה וחיים: "התורה מצווה אותנו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. אסור להימנע מלהתחסן, ומי שלא מתחסן עובר על הלכה ברורה, ומכיוון שרוב הרופאים אומרים להתחסן, אין היתר לא לשמוע בקולם. מי משוגע להגיע למצב כזה שהוא הורג את אשתו?! צריך לעמוד על זה שכל העם ישמעו את האמת ויקיימו את 'ונשמרתם'. אני נהנה מזה שהצלחתי להשפיע לפחות על כמה אחדים".

הגאון רבי שלמה זעפרני - אב בית הדין 'כתר תורה' הוסיף על הדברים: "בכל התורה הולכים אחר הרוב, וכאן עמדתם של רוב ככל הרופאים ברורה וידועה. אם בורא עולם רופא כל בשר נתן את החכמה לייצר חיסונים חובתנו לשמוע לגדולי הרבנים שהורו לשמוע לרופאים. זה בנפשנו!" אמר הרב ונשא פלפול הלכתי בו הפריך את ה"טיעונים ההלכתיים" של מתנגדי החיסונים.

גם חבר מועצת חכמי התורה ובעל ה'הלכה ברורה' הגאון רבי דוד יוסף נשא דברים תקיפים: "אני רוצה לומר לרבנים שיש לנו אחריות גדולה מאוד. הציבור שומע לנו ויש עלינו חובה קדושה להשמיע דעתנו. יש כאלו שמתנגדים לחיסונים ומסתמכים על רופא כזה או אחר, שהם אפילו לא מיעוט שבמיעוט ומתנגדים לחיסונים, אבל האמת היא שרופא שלא מתעסק בתחום הרי שעל פי ההלכה הוא ככל אדם. בנוגע למגפה הזו, יש מומחים אפידמיולוגיים, שהם אלו המומחים ובהם אין אחד שדיבר נגד החיסונים" אמר. 

"דיברתי לא אחת עם מתנגדי חיסונים, אבל לא שמעתי דבר ברור ומבוסס נגד החיסונים. מאידך, מהצד השני של התומכים, שמעתי דברים ברורים ונחרצים ולכן כמו שיהודי שומע לרב שפוסק הלכה, בדברים הללו אנחנו חייבים לשמוע לרופאים המומחים". הוא פנה לרבנים הנוכחים ואמר: "כל אחד מאיתנו שנמצא כאן צריך לא להתבייש ולא לשתוק, אלא להביע את דעתו ברבים. הייתי הראשון שקראתי לסגור בתי כנסת וקיבלתי על הראש, אבל חבל שצדקתי. אנחנו מחויבים לשמוע לרופאים הללו" סיים הגר"ד יוסף את דבריו.

לשאלת הרבנים על בטיחות החיסון ביחס לחיסונים אחרים שהיו עד כה השיב פרופ' אייל לשם - מומחה למח' פנימיות וזיהומיות ומנהל המרכז למחלות טרופיות בשיבא: "הסיכון מהחיסון הוא נדיר מאוד מאוד, אבל אם אדם חלה בנגיף, הסיכון שלו גבוה יותר מפי עשרה, ולכן השאלה שצריכה להישאל היא 'מה פחות מסוכן'. לשמחתי, בכל הנוגע לחיסוני הקורונה, יש לנו תוצאות מצוינות. החיסון הזה בטוח הרבה יותר מחיסונים אחרים ולכן אני חיסנתי את כל ילדיי. אני חש רגוע ובטוח מכך שהם מחוסנים" הוסיף.

מנהל ביה"ח לנשים ויולדות של המרכז הרפואי שיבא, פרופ' אייל סיון התייחס לשמועות הכזב המופצות על-ידי מתנגדי החיסונים וקבע בנחרצות: "בקרב נשים הרות שאינן מחוסנות, הסיכוי לעבור מחלה קשה הוא חד-משמעי. על פי כל הבדיקות שערכנו, אין שום השפעה על הפוריות לא של האישה ולא של הגבר, ולכן נשים יכולות להיות רגועות. בכל השמועות הללו אין שום אמת. אצל נשים לפני לידה בסיכון, המחלה מסוכנת יותר, ולכן חשוב עוד יותר שהן תקבלנה חיסון. אגב, בדקנו את הנוגדנים והם עוברים גם לעובר, כך שברגע שהאם מתחסנת, הילוד מוגן יותר".
(צילום: עזרא טרבלסי)

על דבריו הוסיף הרב איתי כהן, יו"ר מכון 'דורות' שהציג נתונים שרוכזו במכון ולפיהם אין כל סיכון לילודה כתוצאה מהחיסון, זאת בשונה מהסיכון לפגיעה בפוריות כתוצאה מתחלואה בנגיף: "בניגוד לשמועות, דווקא הקורונה פוגעת בפוריות ולעומת זאת בחיסון לא ראינו בעיות כלל. החיסון מציל חיים ומציל גם את החיים שיבואו. ברחוב צועקים עליי אנשים ואומרים שמשרד הבריאות מאיים עלינו אבל האמת היא שמשרד הבריאות לא מאיים, כת המתנגדים הם המאיימים".

הרב כהן הציג מקרים שהיו תחת מעקב של המכון ושהוכיחו מעבר לכל ספק כי החיסון לא פגע כלל בילודה בעוד שתחלואה בנגיף פגעה באופן ניכר. 

היועץ הרפואי הרב בנימין פישר יו"ר 'מגן לחולה' שפעל רבות לעידוד התחסנות במגזר החרדי אמר: "כשאני או אחרים מרימים טלפון לרופא, אנחנו מחללים שבת ויום כיפור כדי להתייעץ עם הרופא, כי סומכים עליהם בלי שום ספקות, וכשצריך, כל אחד ממנו מנסה למצוא את הרופא הטוב ביותר. כך צריך להיות גם בנושא הקורונה.

"הרופאים עושים מלאכת קודש ויש לנו אמון מלא בהם". הוא הביע שאט נפש מההאשמות של מתנגדי החיסון הפונים לרבנים ובתי דין בהאשמות שקר לפיהם הרופאים, כביכול, לא מבצעים את מלאכתם נאמנה בטיפול בחולי הקורונה. "זו חוצפה, שערורייה, וכפיות טובה. אסור אפילו לענות על כך, ואני מתבייש בדברים האלו" אמר. 

פרופ' יוסף פרס, מי שטיפל באלפי ילדים במהלך שנותיו כמנכ"ל המרכז הרפואי שניידר וכיום נשיא 'למענכם' אמר: "הקורונה יצרה נזקים כבדים ביותר. רבים מהנפטרים מתו רק בגלל שלא היו חיסונים וכשהיו חיסונים, חולים קיפחו את חייהם רק בשל חששות שווא מהחיסון. כשהמציאות מדברת על תופעות לוואי מינימאליות, הדרך היחידה לגדוע את המחלה היא באמצעות החיסון ולכן אין לנו ספק שצריך גם לחסן את הילדים. כל מחלה שניתן למנוע אותה חובתנו כרופאים למנוע". הוא ציין כי מאז פרש, הוא פועל במסגרת האגודה של היועץ הרפואי יוסי ערבליך שנכח אף הוא בכינוס, וכי במהלך תקופת הקורונה הם טיפלו מדי יום בפניות רבות של הנוגעות לילדים החווים תופעות לוואי פוסט קורונה. 

מנכ"ל משרד הבריאות – פרופ' נחמן אש אמר כי "בגל הקודם נוכחנו לראות כי הרבה מאוד 'לא מחוסנים' חלו במחלה קשה והמטרה שלנו היא להגן על אזרחי ישראל ולמנוע את הגל הבא באמצעות חיסונים למבוגרים ולילדים. החיסון הזה בטוח. בעולם יש כבר מיליוני ילדים שחוסנו ואין שום תופעת לוואי חריגה. אפילו תופעות הלוואי שדווחו ביחס למבוגרים, בקרב הילדים הן קלות יותר מאלו שדווחו קודם לכן. ישנם כאלו שחוששים מפני דלקת שריר הלב, אבל חשוב לי להבהיר: כמעט כל החולים בדלקת הזו הם דווקא מחלימים, לא המתחסנים, ולכן דווקא כעת זו השעה לקרוא לכולם לצאת לחסן ולהתחסן".

עם סיום הפאנל הרפואי, דיבר הרה"ג ר' צבי פורת שליט"א – רב ויועץ הלכתי בשיבא ובבית החולים אלי"ן והביא מדברי הפוסקים המגדירים את חובת שמירת הגוף והנפש, גם כחובה המוטלת על רבני הקהילות לפרסם ברבים את הצורך לנהוג על פי כללי הרפואה בכדי למנוע מצבים של פיקוח נפש.

מנכ"ל 'חברים לרפואה' המספקת תרופות לחולים על בסיס וולונטרי - הרב ברוך ליברמן חשף כי רבים ממתנגדי החיסונים פנו אליו באישון לילה כדי להתחנן על נפשם ולהשיג תרופות כשמצבם הדרדר, בעוד הם לא נדרשו פעם אחת לתרופה כלשהי למחוסנים: "אנחנו יודעים על נזקים רפואיים שהם גורמים, אך אנו נאלצים לשתוק בגלל חיסיון רפואי, אני אומר בצורה ברורה, הם מזיקים לנו, להם, להורים שלהם וליוצאי חלציהם".

משא חריף במיוחד, נשא ראש ישיבת 'חידושי הרי"ם' הגאון רבי מאיר פלקסר שאמר כי ״מתנגדי החיסונים ומפיצי הכזבים הם כת פלילית שיש למגר אותה, חיי אדם הפקר אצלם. אני פונה לכת ושואל: כמה מתים אתם הוספתם?! דמם ודם זרעם של הנפטרים זועק מן האדמה. צריך להציל את העם מהפיקוח נפש הזה ולהציל נפשות ממש".

גם הגאון רבי צבי ברוורמן – ראב"ד העיר ביתר עילית הצטרף לדברים וחידד: "האנשים שנפטרו בעיר שלנו, בשל כך שלא היו מחוסנים ואני מרגיש אחריות. הרי בעניינים של פיקוח נפש אנחנו סוגרים את הגמרא ומטפלים, גם עכשיו זה פיקוח נפש. החובה עלינו להכריז מלחמה נגד אותם אנשים מפיצי שקר, לא להיות פאסיביים. צריך לעצור כל פרסום שלהם, יש לנו אחריות גדולה על הכתפיים ואולי אם היינו יוצאים מוקדם יותר נגדם, היינו מונעים קצת מהנזק שלהם".

רב העיר אלעד, הגאון רבי מרדכי מלכה פנה לחבריו הרבנים משתתפי הדיון ואמר: "צריך להחתים את כל רבני ארץ ישראל ללא יוצא מן הכלל. יש כאלו שנראים רבנים אבל הם ערב-רב. הם מסכנים חיים. אנחנו חייבים לצאת בקריאה נחרצת שלא לתת להם דריסת רגל" הרב מלכה פנה למנכ"ל משרד הבריאות וביקש לקדם במוסדות החינוך שבראשותו את חיסוני הילדים.

הגאון רבי חיים יצחק אייזיק לנדא, רב העיר בני ברק, קרא לעשות חשבון נפש, כיצד הגיע הציבור החרדי לכך שיש בתוכו רבים שמתנגדים לחיסונים: "על פיקוח-נפש דוחים שבת, כל שכן שעל פיקוח-נפש מקבלים זריקה. צריכים להכות על חטא, לפנות לכל הציבור בקריאה חד משמעית: חובה על כולם להתחסן בכל גיל שרק אפשר".

רב העיר אור יהודה, הגאון רבי ציון כהן ביקש לזרז את החתמת הרבנים על קריאה חריפה נגד המתנגדים ואף התריע כי "יש רבני רדיו שלא מבינים מימינם ומשמאלם, שמנצלים את הבמה שלהם לרעה וצריך לבער את זה מקרבנו".

עוד כתבות שיעניינו אותך