כאן הכל התחיל: סיפור חנוכה
(צילום: Oleanda/shutterstock)

חנוכה

כאן הכל התחיל: סיפור חנוכה

אנחנו חוגגים היום את חג האורים, הניסים והנפלאות - החג שבו יורד שפע של אור בעולם. טל סמל מספר כיצד הכל התחיל, על הניסים הגדולים ועל האירועים המכוננים שיצרו את חג החנוכה

   
כאן הכל התחיל: סיפור חנוכה
(צילום: Oleanda/shutterstock)
אא
(צילום: Oleanda/shutterstock)

כולנו אוהבים את חג החנוכה. חג מואר, שמח וכייפי - אם כי האירועים המכוננים שהביאו את בני ישראל לחגוג אותו לא היו שמחים במיוחד. הכל החל בשנת 136 לפני הספירה. התקופה: ימי אמצע בית שני. ביוון היה מלך גדול בשם אנטיוכוס, ולו סגן בשם בכריס הרשע ולהם היה רמטכ"ל הקרוי ניקנור.

באחד הימים מחליט הסגן בכריס הרשע "להתהפך" על היהודים. הוא מכנס את כל אנשי המלוכה ומודיע להם שקיים עם שלא עושה את "דתי המלך" - את ציוויו של המלך. הם עושים ברית מילה, שומרים שבת, חוגגים ראש חודש ועל כן צריך להענישם. אנטיוכוס לוקח את ניקנור שר צבאו ומצווה עליו לעלות ולכבוש את ירושלים. אנטיוכוס מגיע לירושלים וטובח בהמון אנשים. לאחר מכן נכנס אל בית המקדש, שוחט שם חזיר ומפזר את דם החזיר לכל עבר.

שומע זאת יוחנן, בנו של מתתיה הכהן, מגיע לירושלים לשערי הארמון של ניקנור ומיד מודיעים לניקנור שראש המורדים עומד בשער. ניקנור מבקש להכניס את יוחנן פנימה. הוא שואל את יוחנן מה הוא רוצה ויוחנן אומר לו שהוא מוכן לעשות כל מה שיאמר לו. ניקנור מבקש את יוחנן לשחוט חזיר בתוך בית המקדש. יוחנן משיב שיעשה זאת. הם מגיעים לבית המקדש ומביאים עימם את החזיר. כשמגיעה עת השחיטה יוחנן הכהן לוקח את הסכין, תוקע אותה בליבו של ניקנור והורג אותו.

בעקבות זאת פורץ מרד גדול בו נהרגים המון חיילים של ניקנור. כולם מתחילים לברוח לכיוון יוון אל אנטיוכוס. כששומע זאת אנטיוכוס הוא מתעצבן מאוד, קורא לבכריס הרשע ואומר לו כי העצה שהוא נתן גרועה וכי עכשיו ניקנור ורבים מחייליו מתו. הבושה גדולה מידי ולכן מצווה עליו לקחת צבא גדול יותר ולכבוש את ירושלים. בכריס הרשע עולה לירושלים עם צבא גדול מאוד וטובח באכזריות באלפי יהודים. לאחר מכן נכנס גם הוא לביהמ"ק, שוחט שם חזיר ומטמא את כל עזרת הקודש.

הוא מאיים על כל היהודים שמי שישמור שבת או יעשה ברית מילה, יירצח. וכך הוא עושה. כל מי שעשה ברית מילה נתלה. למרות זאת הנשים לא מוותרות, הן ממשיכות ללדת, עושות ברית מילה לילדיהן ולאחר מכן עולות עם ילדיהן הרכים אל חומות ירושלים וקופצות מן החומה - מתאבדות ביחד עם ילדיהן. יהודים רבים המשיכו לשמור את השבת בסתר בתוך מערות. כששמע זאת בכריס, הוא לקח חיילים שהלכו לפתח המערות וביקשו מהיהודים לצאת החוצה ולחלל את השבת. משלא הסכימו היהודים, לקחו החיילים עצים לחים ושרפו אותם על פתח המערות. ביום הזה מתו אלפי יהודים מחנק בתוך המערות כאשר כל מה שבסה"כ רצו זה לשמור את השבת.

שמעו זאת חמשת בני מתתיה הכהן והחליטו לצאת בצבא גדול למלחמה עם בכריס הרשע וכל צבאו. זו הייתה מלחמה עקובה מדם שבמהלכה מתו שניים מבניו של מתתיה - יהודה האח הבכור ואלעזר האח הקטן. אביהם מתתיהו מחליט להצטרף אל שלושת האחים הנותרים וביחד עם המורדים הם מנצחים במלחמה והורגים את בכריס הרשע.

הם מסלקים את כל החיילים היוונים מן האדמה היהודית ומטהרים את ביהמ"ק. לאחר שטיהרוהו לא היה להם שמן בכדי להדליק את המנורה בבית המקדש. הם חיפשו ללא הרף ומצאו רק פחית קטנה של שמן שהייתה סגורה עם חותמת של שמואל הנביא. לשמחתם קרה נס גדול וה' יתברך עשה שהשמן שהיה אמור לדלוק רק יום אחד, דלק שמונה ימים. מאותו יום בני ישראל חוגגים את חג החנוכה, חג הנסים והנפלאות לעם היהודי בזמן ההוא ומי ייתן שגם בזמנינו אנו נחווה רק נסים ונפלאות. חזק וברוך.

עוד כתבות שיעניינו אותך