איך להינצל ממוות? העבריין מהעולם התחתון גילה את הסוד הגדול
אילוסטרציה (צילום: Roman Yanushevsky/shutterstock)

יהדות

איך להינצל ממוות? העבריין מהעולם התחתון גילה את הסוד הגדול

"תשובה ותפילה וצדקה מעבירים את רוע הגזרה": הרב יהונתן ענבה בסיפור שומט לסתות שאתם חייבים לשמוע על האיש שאימץ בת ענייה אך היה מסוכסך עם העולם התחתון

   
איך להינצל ממוות? העבריין מהעולם התחתון גילה את הסוד הגדול
אילוסטרציה (צילום: Roman Yanushevsky/shutterstock)
אא
אילוסטרציה (צילום: Roman Yanushevsky/shutterstock)

בעולם המצוות ישנם לא מעט קונפליקטים ודברים לא ברורים. מצד אחד בני אדם עשויים מבשר ודם וחיים בעולם החומרי ומצד שני מצווים אנו לשמור את מצוותיו של הקב"ה ולעשות פעולות שישפיעו בעולמות עליונים, במקומות רוחניים יותר. כיצד יכול להיות שגשמיות משפיעה על רוחניות? סימן לכך מופיע בפרשת השבוע, שכשיעקב אבינו מגיע לבית אל הוא חולם חלום ובו רואה סולם מונח על הארץ וראשו מגיע לשמיים - כבר שם בעצם רומז הקב"ה ליעקב אבינו שישנו קשר ישיר בין העולם הגשמי לעולם הרוחני. כשאנחנו עושים בעולם הזה פעולות גשמיות, יש לכך השלכות רוחניות.

כתוב "הנה מלאכי אלוקים עולים ויורדים בו" - למה עולים ויורדים? המלאך עולה מפני שהוא התוצאה של מה שאדם מקיים בעולם התחתון, בעולם הגשמי של מטה ולכן ממילא הוא מעלה את השפע ומוריד אותו בחזרה לעולם שלנו.

הבן איש חי מציין שהרמז לאותה השפעה ע"י המילה סולם הוא באופן כזה ש"סולם" בגימטרייה שווה ערך ל - 136 – "קול" , "צום", "ממון" – כשאדם מתפלל בקולו אל הקב"ה (קול),נותן צדקה (ממון),מתענה - לא אוכל ועושה תשובה (צום),לכל הדברים האלו יש משמעות גדולה בעולמות העליונים. המילים קול, צום וממון גם הן שוות ערך ל-136, בדיוק כמו המילה "סולם" וזה בעצם הקשר הישיר וההשפעה של הפעולות הגשמיות על הפעולות הרוחניות. הסולם אמנם מוצב ארצה, אך ראשו מגיע השמימה.

לפני שנים קרה מקרה בעיר חולון. בחורה מספרת שהיא זוכרת את עצמה בגיל 6 גדלה בעוני לאם חד הורית שגידלה אותה במסירות נפש. המצב הכלכלי בבית היה מחפיר, והאימא הרגישה לימים שכלו כל כוחותיה ואין באפשרותה להמשיך לגדל את בתה. יום אחד הן יצאו לטיול ב"תחנה המרכזית" והילדה נפלה וקיבלה מכה. האימא לא שמה לב לכך והמשיכה ללכת. לאחר 5 דקות כשהבחינה שהילדה לא לידה, הסתובבה וראתה מוכר חזק וחסון שהרים את בתה בידיו, חבש את פצעה וצעק לעברה כיצד יכולה להשאיר את בתה כך מאחור ולהמשיך ללכת? כיצד לא שמה לב? היכן האחריות שלה? מלמלה האם כמה מילות סליחה והגישה את ידיה לקחת אותה. הביט בה המוכר ולפתע אמר: "יש לי בקשה, האם תסכימי שאאמץ את בתך?" האם הביטה בו בתמיהה ולא הבינה את פשר השאלה. המוכר הסביר שבכוונתו להעביר מידי חודש סכום כסף עבור תמיכה כלכלית בילדה וביקש את הסכמתה של האם.

מאותו יום ואילך עמד הרוכל בהבטחתו והעביר סכום של כ-5000₪ מדי חודש עבור אותה ילדה. כשהייתה לה בת מצווה הוא הגיע ושם מעטפה של 50,000 ₪ בצירוף כרטיס ברכה שעליו רשום  "באהבה מדוד משה". בגיל 16 חזרה אותה ילדה בתשובה ובגיל 18 זכתה להתחתן. גם אל החתונה הגיע אותו בחור ושם צ'ק של 250,000 ₪ עם כרטיס ברכה, כך עשה גם בהולדת כל ילדיה, הגיע ושם מעטפה של 50,000 ₪ שוב בתוספת כרטיס.

לימים ניגש בעלה אל אותה האישה (שהיא אותה ילדה שבה תמך) ושאלה מי הוא אותו דוד משה, הוא הרי לא דומה למשפחתה בשום צורה. האישה סיפרה לו מי הוא אותו "דוד" ושאימץ אותה עוד מהיותה ילדה באותה בסטה בשוק. הבעל הסב את תשומת ליבה שמצבם הכלכלי בסדר והם כבר לא זקוקים לכסף שלו ובכל זאת היא לא הייתה מוכנה לוותר כי לא רצתה לפגוע בו והרגישה לא נעים. הציע הבעל שהוא ילך לדבר עם אותו "דוד" וכך עשה. כשהגיע אל השוק שאל מי זה משה וענו לו מסביב שלא כדאי לו להיפגש איתו. הבין הבעל שאותו "דוד משה" הוא לא בדיוק תמים וטוב ולא בדיוק "טלית שכולה תכלת" ולכן עזב את המקום.

לאחר מספר דקות הוא מקבל שיחה ומהעבר השני מדבר "דוד משה" ואומר לו: "שמעתי שאתה שואל עליי שאלות מיותרות, עליי לא שואלים שאלות. תגיע מחר בבוקר לקפה אצלי בבסטה". הבעל הבין מקולו שהוא הסתבך ושהמצב לא טוב. ניסה הבעל לשדל את אשתו להגיע עמו אל הפגישה וזו סירבה בטענה שהוא הזמין אותו ולא אותה אז עליו ללכת לבד.

יום למחרת הוא הגיע לפגישה כפי שביקש ממנו הדוד משה ושם הוא (משה) מספר לו שבמשך שנים הוא והשותף שלו היו אחראיים על כל הבסטות בתחנה המרכזית עד שיום אחד נוצר ביניהם קרע עמוק, נוצרה מחלוקת קשה שהגיעה עד כדי פיקוח נפש.

לאחר שנפרדו דרכיהם של שני השותפים הגיע בוקר אחד משה לסגור את אחת החנויות שלו ולפתע הרגיש אקדח על הרקה וקול המצווה עליו לומר שמע ישראל כי זו השנייה האחרונה שלו. באורח נס, בדיוק באותו הרגע מגיע הרב של שכונת התקווה, ה'תר"ף זצוק"ל , ואז אומר אותו הבחור למשה: "יש לך מזל שהרב פה ואני לא אבזה את כבודו" – מכניס את האקדח, מאיים שמחר הוא יחזור ונעלם.

משה פרץ בבכי בפני הרב והתחנן לעצה טובה כדי להינצל ושלא יפגעו בו. ענה לו הרב: "אני לא יכול להבטיח לך שום דבר אבל תדע שיש סוגיה בגמרא במסכת בבא קמא שבה נשאלת השאלה מה הדבר הכי חזק בעולם? שואלת הגמרא האם הר הוא החזק ביותר בעולם? אבל הרי ברזל יכול לחצוב את ההר, אז האם הברזל הוא החזק ביותר? אבל גם הברזל לא חסין - אש יכולה לשרוף אותו וגם את האש בעצמה המים מסוגלים לכבות. המים מגיעים מהעננים ומי שמזיז את העננים זו הרוח. את הרוח מי יכול לשאוף ולנשום? האדם! אז האם האדם הוא החזק ביותר בעולם? לא! כי אם אדם שותה הוא כבר נהייה חסר שליטה ולא אחראי על מעשיו. אם כך, אז האם יין הוא החזק בעולם? לא! כי אם אדם ישן הוא יכול באמצעות השינה להפיג את השפעת היין. שינה היא 1:60 מהמוות. אומרת הגמרא שמוות הוא הדבר החזק ביותר בעולם! אבל בסוף הגמרא מופיע שיש דבר אחד היכול לנצח את המוות, הדבר הזה הוא צדקה!

אומר הזוהר הקדוש: "איך צדקה מצילה ממוות?" ברגע שנגזרת גזרה על האדם למות והוא נותן צדקה, לוקחים בשמים את הצ' של המילה צדקה, שמיים באמצע המילה מוות וזה נהיה מצוות. באותו הרגע נגזרים על האדם חיים חדשים והרעה מתהפכת לטובה.

אמר אותו הרב למשה: "אתה רוצה חיים? אם כן עליך להעניק חיים! אם תמצא מישהו שתוכל לתת לו חיים, לעזור לו ולסייע בעדו, אזי תזכה שהקב"ה ייתן לך חיים כנגד. משם המשיך וסיפר משה שפתח את החנות שלו וראה ילדה קטנה שוכבת בכניסה. שם הוא מבין שה' שלח לו מישהו שיעניק לו חיים בחזרה וכך עשה במשך למעלה מ-21 וחצי שנים. בזכות התמיכה בילדה הוא חי אז כעת גם את זה רוצים לקחת ממנו?!

מספר הבעל  למשה שמצבם הכלכלי השתפר וכי הוא טוב והם אינם זקוקים לתמיכה. משה מתעקש שהוא רוצה להמשיך בתמיכה על מנת להמשיך לחיות. הציע הבעל למשה שהוא יסדר לו משפחה חדשה לתמוך בהם בימים הקרובים וברגע שימצא הוא יפסיק את התמיכה באשתו ובו. משה הסכים.

חזר הבעל אל ביתו שמח וטוב לב וסיפר על ההצעה לאשתו ששמחה גם היא על שהגיעו להסכמה.

יום למחרת האישה מקבלת טלפון ובו מודיעים לה שדוד משה נמצא ירוי בביתו ומת מפצעיו. פרצה הבחורה בבכי וניגשה אל הכולל של הרב זילברשטיין בחולון. כשהגיעה סיפרה בבכי ובסערת רגשות שהיא רצחה אדם, באשמתה הוא מת וסיפרה את כל הסיפור לרב.

הרב ענה לה שהיא לא רצחה אדם. הפוך! היא העניקה לו 22 שנים של חיים.

מהסיפור הזה מבינים שברגע שאדם נותן צדקה בעולם הזה, בשמים גוזרים עליו חיים חדשים וזו דוגמא נפלאה בדיוק לקשר הישיר של השפעת המעשים הגשמיים על הרוחניות. ברוכים תהיו.

עוד כתבות שיעניינו אותך