מהם החובות והסגולות שיש בט"ו בשבט? הרב יצחק בצרי עושה סדר; אל תפספסו
(צילום: Tatyana Soares/shutterstock/מאת שמואל לוגסי, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89285438)

ט"ו בשבט

מהם החובות והסגולות שיש בט"ו בשבט? הרב יצחק בצרי עושה סדר

בראש השנה לאילנות נהוג לאכול פירות יבשים ויש שעורכים סעודה • לא הרבה יודעים שעל פי קבלה זה גם יום טוב לסגולות. המקובל הרב יצחק בצרי עושה לנו סדר.

   
מהם החובות והסגולות שיש בט"ו בשבט? הרב יצחק בצרי עושה סדר; אל תפספסו
(צילום: Tatyana Soares/shutterstock/מאת שמואל לוגסי, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89285438)
אא

 ט"ו בשבט הוא ראש השנה לאילנות, בדיוק כפי שיש ראש השנה לאדם. זהו היום שבו נגזר על האילנות איכות הפירות אשר יניבו לנו. בתורה כתוב "כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה" (דברים כ' י"ט),כלומר שהאדם דומה לאילן. האדם נמשל לעץ פרי, שנותן פרי, ושכל מעשיו להשפעה ולתועלת. ט"ו בשבט נחשב ליום של תיקון. כשם שהאילנות מתחדשים ביום זה, כך ביום זה האדם יכול לשנות את מעשיו לטובה, ואילו אדם שכשל בכל השנה זוכה לתיקון ולכוחות לשנות את מעשיו. 

ט"ו בשבט נחשב ליום של תיקון גדול והאר"י הקדוש ייסד את מה שמוכר היום לרבים כסדר ט"ו בשבט, שעיקרו הוא סעודה של פירות ארץ ישראל לצד תפילה ולימוד תורה. בתקופה הקדומה, גדולי האדמו"רים היו עושים סעודות גדולות כדי לכבד את האביונים במגוון פירות, כיוון שלא לכולם הייתה האפשרות להתכבד בכל סוגי המינים. יש גם המקיימים מנהג טוב ויפה ונותנים ביום זה 91 פרוטות לצדקה, שהם "אילן" בגימטריה.
בחג על פי המקובלים נהוג לאכול 30 מיני פירות שמחולקים לשלושה סוגים שהם כנגד העולמות הרוחניים, עולמות שבונים את עץ החיים: 

עשרה מינים שהם כנגד עולם הבריאה, שעליו נאמר שאין בו רע, רק טוב, וכך גם הפירות נאכלים בשלמותם ואין בהם קליפה לא בפנים ולא בחוץ, כמו ענבים ותאנים. 
עשרה מינים שהם כנגד עולם היצירה, שנחשב לממוצע שחציו טוב וחציו רע וכך גם הפרי נאכל מבחוץ ללא הגרעין שבפנים כמו זיתים ותמרים. 

ועשרה מינים שהם כנגד עולם העשייה, שרובו רע, ולכן הפרי נאכל מבפנים ללא הקליפה שמבחוץ, שהיא המחיצה שמגינה עליו מפני הטומאה. כמו רימונים ושקדים. בדומה לתפילה על הפירות, בקבלה ט"ו בשבט הוא גם יום סגולי בו אנו מבקשים להתפלל לזיווגים שיזכו להקים בית ולהניב צאצאים בריאים שעוסקים בתורה ומצוות.

במקרים שבהם למרבה הצער, אדם לא יכול להרשות לעצמו לקנות 30 סוגים של מיני פירות חשוב להקפיד שלפחות יהיו לו את שבעת המינים שבהם השתבחה ארץ ישראל: חיטה, שעורה גפן, תאנה, רימון, זית ודבש תמרים. 

זקני הבן איש חי זיע''א הקדוש ניסח והוסיף תפילה מיוחדת על האתרוג כסגולה להשגת אתרוג משובח ומהודר גם בשנה הבאה. תפילה שמקורה בימי התקופה הקדומה כשהיה קשה להשיג אתרוגים איכותיים והדאגה לכך עלתה בממון רב. יש גם הנוהגים לאכול בט"ו בשבט את האתרוג שעליו בירכו השנה בחג סוכות כסגולה לפקידת העקרות. 

בימים אלו בהם התחלואה גואה ואנחנו מאוימים במוטציות מתפשטות, וט"ו בשבט מגיע בזמן כדי לבקש סגולה ולהביא שפה של רפואה לכלל ישראל.

עוד כתבות שיעניינו אותך